Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Nawozy, nawożenie - czyli co dobrego jedzą nasze roślinki

Pokaż wątki Pokaż posty

Nawozy, nawożenie - czyli co dobrego jedzą nasze roślinki

Karol99 19:20, 29 lip 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Saletra

Przydałoby się zdjęcie. To są tawułki czy tawuły?
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Mazan 19:20, 29 lip 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Saletra

Pyza20

Saletra należy do nawozów szybko działających i przedawkowanie zawsze przyniesie taki skutek, a nadmiar azotu to szereg ujemnych efektów, szczególnie w ogrodzie, gdzie często są uprawiane rośliny kwiatowe, na roślinach zielonych wystąpi jedynie ciemnozielony kolor liści/igliwia oraz zostanie podwyższona wrażliwość na choroby infekcyjne, z czym dość często można się spotkać na O. ze wzmianką o 'wypłukaniu' nawozu.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
marcin_stemp... 14:10, 30 lip 2015


Dołączył: 15 kwi 2013
Posty: 64
Saletrą można spalić rośliny. Zależy też jaka to saletra (amonowa, wapniowa, potasowa ...)? Zawierają dużo azotu, którego przedawkowanie może być szkodliwe dla roślin. Z tego typu nawozami należy postępować bardzo ostrożnie. Najlepiej stosować niższe dawki co jakiś czas.
Dużo bezpieczniejsze są nawozy wolnodziałające (Substral, 100 dniowe itp). Tymi ciężko przenawozić rośliny, ponieważ wydzielają składniki powoli i zawierają najczęściej też inne pierwiastki potrzebne roślinom . A do truskawek w ogródku radziłbym stosować naturalne nawozy, typu obornik granulowany, rozcieńczony kompost, wywar z pokrzyw i inne tego typu. Owoce są smaczniejsze, dużo lepsze od sklepowych i przede wszystkim zdrowsze.
____________________
Pszczelarnia 15:33, 30 lip 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Piszę na wszelki wypadek: Truskawkom nawóz NIE JEST POTRZEBNY. Bo one pozostają w jednej glebie 3 lata. I podczas sadzenia należy ją przygotować. Truskawki potrzebują odchwaszczania i wody. I zmiany lokalizacji po 3 latach uprawy.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 15:37, 30 lip 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Karol99 napisał(a)
Przydałoby się zdjęcie. To są tawułki czy tawuły?


Nie ma znaczenia. Jak spalone saletrą, to nic im nie pomoże.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Kasya 06:46, 08 sie 2015


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41723
Czy teraz jeszcze nawozimy rośliny ? Mam na myśli np podlewanie floriwitem i nawozy naturalne
Chodzi o trawnik, byliny i krzewy.
Od kiedy należy stosować nawoz w nazwie "jesienny" i czy warto stosować takie nawozy ?
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Sebek 12:43, 08 sie 2015


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Kasya napisał(a)
Czy teraz jeszcze nawozimy rośliny ? Mam na myśli np podlewanie floriwitem i nawozy naturalne
Chodzi o trawnik, byliny i krzewy.
Od kiedy należy stosować nawoz w nazwie "jesienny" i czy warto stosować takie nawozy ?


Myślę, że tu znajdziesz duuużo infromacji o jesiennym nawożeniu

http://www.ogrodowisko.pl/watek/3761-nawozenie-jesienne-przyswajanie-fosforu
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
grzegorz_gra... 22:49, 23 sie 2015

Dołączył: 24 cze 2015
Posty: 19
Witam,

Czy można określić idealne proporcje NPK w glebie dla trawy?

pozdro
waldek727 12:09, 24 sie 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Można.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Karol99 09:04, 27 wrz 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Witajcie. Mam do was bardzo ważne pytanie, na które nie mogę jednoznacznie znaleźć odpowiedzi. Parę lat temu nawozilismy cały ogród Hydroocomlexem 3 razy do roku. Wiem głupota. Wtedy nie mieliśmy jeszcze zbyt dużej wiedzy ogrodniczej. Teraz ograniczylismy tylko do jednej wiosennej dawki. Ja wolałbym już całkowicie zaprzestać z nałożeniem, uważam że jest to bez sensu. Tym bardziej, że okazało się, że niektóre zywotniki są zbytnio przenawozone.
Czy samo podlewanie i sciolkowanie wystarczy? Rośliny kwitnące, byliny mogę nawozic, ale drzew, krzewów,tuj nie chciałbym już dodatkowo dokarmiac. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies