Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mój kawałek planety

Pokaż wątki Pokaż posty

Mój kawałek planety

katiaxx 09:53, 08 maj 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
Witam serdecznie,
Od kilku dni chodzę z zamiarem założenia tego wątku, mój ogród na dzień dzisiejszy to niestety większość błędów ( największy to trawnik zachwaszczony) , zaczęłam od zakupienia katalogu roślin,. studiuję go co wieczór, ale niewiele z tego wynika, początkowo była koncepcja ogrodu nowoczesnego ale myślę że nie do końca będzie współgrał z otoczeniem bo mamy działkę pod miastem, okolica mało zamieszkała, więc raczej zrezygnuję z tej opcji. Wariantów było wiele, za każdym razem gdy na coś się zdecyduję uważam że to świetny pomysł i przed zakupem roślin wstrzymuje mnie tylko fakt że nie mam szkółki pod ręką a jak już się do niej wybiorę to nie ma akurat tej czy innej rośliny.

Wklejam projekt poniżej, kompletne nie ufam sobie jeśli chodzi o dobór roślin, nie wiem czy nie zrobiłam za bardzo misz-maszu, zaplanowałam na razie tylko prawą stronę i tylko do budynku, cześć pt trawy i wrzosowisko będzie do realizacji jesienią z powodu funduszy.
2 kratki =1 m

Dziękuję za wszelkie rady i krytykę.

____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
katiaxx 09:58, 08 maj 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
12 to klon Klon Shirasawy AUREUM


____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
AlicyaLK 10:49, 08 maj 2014


Dołączył: 25 mar 2013
Posty: 1167
Ja niestety nie doradzę, ale podobają mi się proste linie, tak więc będę tu zaglądać Pozdrowionka
____________________
Pozdrawiam Alicja Kraina Czarów w fazie projektów
Skula 10:58, 08 maj 2014


Dołączył: 01 mar 2013
Posty: 3471
witaj serdecznie - zrób sobie podpis pod wątkiem - będzie Ciebie łatwiej odnaleźć

a po drugie poprosimy o zdjęcia poglądowe działki
zawsze to łatwiej ruszyć wyobraźnię

____________________
Skula Pomysł na ogród
Toszka 13:58, 08 maj 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Niepokoi mnie odcinek z nasadzeniami 7 i 8 - zimą będzie "wiuć wiater", że hej!

proszę zaznaczyć kierunki, albo chociaż Pn
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Toszka 14:03, 08 maj 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Aaaaa, i jeszcze lewa strona z wrzosowiskiem - świerk serbski lubi zasadową glebę, a wrzosy i wrzośce kwaśną....
trawy różnie - u mnie stipa tenussima woli piaszczystą kwaśną glebę, a na ten przykład rozplenice wolą zasadową..
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
katiaxx 21:49, 08 maj 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623


Lawendę juz posadziłam ale nie mam aktualnych zdjęć.

Kierunki to ; lewy górny róg to północ prawa strona działki z kwadratowa rabatą to południowy wschód. generalnie rabaty przy ogrodzeniu sa cały dzień w słońcu bo cień jak pada z budynku nie sięga do nich. KIedyś będzie cień z większych drzew, teraz jest wszędzie słońce.

Zastanawiam się jak będzie wyglądał zawilec z lawendą, może zamiast go nasadzać w kwadracie zrobić to kępowo ? albo wogole z niego zrezygnować. Mam tez wrażenie że w tych nasadzeniach powinno się coś powtarzać np. berberys admiration powinien gdzieś się jeszcze powtórzyć ( czy nie ?)

Jeśli chodzi i to że będzie wiało , jakoś o tym nie powmyślałam bo teraz wieje z każdej storny i jakoś do tego przywykłam. Zaplanowałam tuje ale szczerze mówiąc nie lubię ich, myślałam o cyprysiku lawsona kolumnowym ale podobno bardziej podatny na przemarzanie ...

staram się trzymac zasady żeby było tło więc wciśnęłam te tuje bo na cisy jestem zbyt niecierpliwa.
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
katiaxx 21:55, 08 maj 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623


Mogę między te tuje gdzieś posadzić świerk serbski polecany przez Danusię.Nie przychodzi mi do głowy czym mogłabym te tuje zastąpić, poza cyprysikami, tylko co z tym przemarzaniem.
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
Toszka 22:47, 08 maj 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Z jakiego rejonu jesteś?

zerknij w pw
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Kasya 07:30, 09 maj 2014


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41752
Fajnie ze masz juz swoj wątek
Ja ci pewnie za duzo nie doradze jesli chodzi o rabaty, bo tez nie mam doswiadczenia i potrzebuje pomocy
Ale jesli chodzi o trawnik to powiem tylko tyle ze wzorowy trawnik to najbardziej procochlonna czesc ogrodu,(koszenie, podlewanie, koszeni epodlewanie i jeszcze nawozenie..i tak w kolko) wiec pomysl czy rzeczywisci kilka chwastow musi cie przyprawiac o bol glowy i czy wolisz biegac z kosiarką czy lezec na lezaczku
Oczywiscie jak jest kawalek ladnego trawnika to od razu ogrod wyglada piekniej, ale czy musi go byc az tyle ? Moze musi, zalezy co kto lubi, ale nie trzeba sie zameczac jesli da sie zyc z trwaniczkiem nie do konca idealnym.

Nie wiem co z mojego wyjdzie, bo tez nie byl zrobiony prawidlowo, bo musialabym czekac jeszcze dlugo i patrzyc na bloto a tego juz nie moglam zniesc

Ale mam nadzieje ze troche perzu ktore wylazi wykoncze kosiarką a wieksze chwasty powyrywam ewentualnie popryskam potem miejscowo preparatem na dwuliscienne i jakos to bedzie

Najwazniejsze ze moge juz patrzec na piekna soczysta zielen
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies