Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród Trawnikowy i nie tylko

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Trawnikowy i nie tylko

zakol13 00:03, 17 maj 2014

Dołączył: 10 wrz 2012
Posty: 94
Witam. Chciałbym się podzielić swoim ogrodem. Założony 6 lat temu, ale dopiero od Listopada 2012 wprowadziliśmy się i można było zacząć zajmować się nim 'na poważnie'.

Dotychczas w zasadzie najwięcej uwagi poświęcałem trawnikowi, który jest moim oczkiem w głowie i wielkim hobby. Pozostałą częścią czyli kwiatami, krzewami, trawami ozdobnymi głównie zajmuję się mama ale z moją pomocą

Działka jest podzielona na kilka części. Główny ogród z trawnikiem to jeden bok, część przed domem, część za domem i drugi bok. Na obecną chwilę najlepiej zagospodarowana jest część z trawnikiem i ta część ogrodu będzie się tu pojawiać najczęściej. Reszta jest w trakcie prac i też co jakiś czas wrzucę jakieś zdjęcia.

Zaczęło się jeśli dobrze liczę 6 lat temu i wyglądało to tak:



Na jesień jedyne co zrobiliśmy to roundup. Od wiosny zaczęły się porządki, przygotowywanie gruntu, wysiew trawy i wkrótce zaczęło się zielenić:




Minęło kilka sezonów, wiele godzin włożonych w to, aby trawnik prezentował się ładnie. Wiele się nauczyłem, nie obyło się bez błędów.

Kilka ujęć z przed 2 lat:







W 2013 po surowej i długiej zimie nastąpił bardzo kiepski sezon. Jak tylko śnieg stopniał okazało się, że trawnik bardzo źle przezimował i efektem były duże gołe place. Te z kolei zostały szybko wypełnione przez chwasty i co najgorsze: wiechline roczną, która bardzo psuje wygląd
trawnika. Jasne jest, że chcąc mieć jednolity dywan będę musiał kiedyś cały trawnik wymienić. Narazie jednak zostaje to co jest.

Ostatnia zima była już dużo lepsza dla ogrodu. Wszystko ładnie przezimowało i obyło się bez strat. Trawnik ruszył bardzo ładnie, od razu go zasiliłem i wykonałem inne zabiegi. Dzięki koszeniu co około 3 dni trawa jest niezwykle gęsta. Wiechlina roczna pozostała ale inne chwasty nie mają szans.


--------------------------------------------

Powyższe to taki krótki wstęp i szybkie podsumowanie zeszłych lat.

Od teraz zacznę wklejać zdjęcia aktualne, z tego sezonu.

Pozdrawiam i zapraszam do oglądania
____________________
zakol13 00:04, 17 maj 2014

Dołączył: 10 wrz 2012
Posty: 94
Witam ponownie, dziś przedstawię kilka aktualnych zdjęć głównej części ogrodu. Na ogrodzenie nie zwracajcie uwagi ono będzie wymieniane

Widok z balkonu na część od drogi:
Widać dość sporą mieszaninę różnych roślin. Ale tak to u nas wygląda: co jakiś czas co nam wpadnie w ręce to wsadzamy do gruntu i powoli rabaty

się zagęszczają

Druga strona:


I zdjęcia z poziomu ogrodu:








Detale:
____________________
Agatan24 09:02, 17 maj 2014


Dołączył: 10 kwi 2014
Posty: 995
Witam na ogrodowisku
Śliczna trawa, a i rabaty niczego sobie. Fajnie że rosną już u Ciebie większe drzewa to nadaje takiej fajnej przytulności i nastroju w ogrodzie.

Pozdrawiam i czekam na dalsze zdjęcia.
____________________
Agata- Nadzieja na piękny ogród
tabliczkazna... 10:07, 17 maj 2014


Dołączył: 07 mar 2014
Posty: 777
Trawnik zawodowy, widać, ze to nie jest tylko dobrze skoszona trawka. Zahaczam Twój wątek, bo chętnie poczytam garść dobrych rad, jeśli będziesz chciał zdradzić swoje tajemnice - my właśnie czekamy na wschody naszego zielonego dywanu. Jak dbasz o swój? Masz jakiś sprawdzony sposób na nawożenie?
Co stosujesz?

Rabaty bardzo ładne, zreszta cały klimat wokół do mnie przemawia. Ten drewniany płot i drewno na domu, nostalgicznie... Lubię takie obrazki.
____________________
Marta
zakol13 22:34, 30 maj 2014

Dołączył: 10 wrz 2012
Posty: 94
Dzięki za miłe słowa
Ekspertem żadnym nie jestem, ale przez te kilka lat troszkę doświadczenia zebrałem

Ostatnio dość mało się działo, mieliśmy kilka powodziowych dni, ale obyło się bez większych strat, jedynie trzeba było trochę porobić odpływów dla wody.


Co do nawożenie trawnika. Jako tako jakiegoś jednego złotego sposobu nie mam, zwykle wygląda to u mnie tak, że wczesną wiosną jak tylko mrozy i śniegi odpuszczają sypię nawóz wiosenny wieloskładnikowy (dużo azotu) ze sklepu ogrodniczego. Stosuje tylko krótko działające nawozy, raz próbowałem takiego na 100 dni i jak dla mnie zupełnie nie zdał egzaminu. Być może na innych glebach czy warunkach taki nawóz daje radę ale u mnie odpada (dość piaszczysta gleba więc nawozy szybko zostają wpłukane wgłąb, poza zasięg trawy). Po ok. 3 tygodniach zaczynam nawożenie saletrą azotową (takie białe małe kulki) i znów co ok. 3-4 tygodnie powtarzam zabieg aż do połowy/końca Lipca. Potem już jeden raz lub dwa zależnie od pogody podaje nawóz jesienny.

Prawdziwy sekret tkwi w koszeniu. Zastanawiałem się kiedyś czemu na stadionach ogrodnicy koszą murawę codziennie ale teraz wiem. Po prostu strasznie szybko i porządnie się zagęszcza. I tak oto w tym sezonie koszę co 2-3 dni i trawa jest gęsta jak nigdy. Herbicydu na chwasty nie musiałem stosować bo do tej pory chwastów w trawniku miałem tyle, że na palcach jednaj ręki można by zliczyć Po prostu nie mają, gdzie z pomiędzy trawy wyrosnąć.
Gdyby nie problem z wiechliną roczną trawnik uznał bym za doskonały jak na moje standardy.


Troszkę powodziowo:




I z przed kilku dni. Niestety zawaliłem sprawę przy nawożeniu i wylazł ciemny pas na środku. Musiałem omyłkowo dwa razy przejść tamtędy z nawozem. Zdarza się





Klimat rzeczywiście fajny w ogrodzie, lubię w nim przebywać.


Oczywiście nie brakuje też nowoczesności jak choćby sprzęt do gry w piłkę widoczny na niektórych zdjęciach (bramka i siatka wyłapująca piłkę przed wpadnięciem w chaszcze poza ogrodem). No i uwagę przykuwa też pokaźny słup ze sporą lampą metalohalogenową. Jako ciekawostkę powiem, że jest to taki typ lampy jaki stosuje się na stadionach czy popularnych orlikach tyle, że o trochę mniejszej mocy (tutaj 400W). Światła daje to jednak straszną ilość, także wieczorne mecze mają fajną atmosferę. Oprócz tej lampy są jeszcze dwie 150 Watowe montowane w razie potrzeby w oknie na poddaszu. Także czytać można bez problemu w nocy w ogrodzie (dla tych co lubią liczby i parametry: z 3 lamp leci na trawnik ok. 55 000 lumenów, standardowa żarówka w pokoju to liczba rzędu 850 lumenów)

Tu widać lampę i słup:




Dzięki i do usłyszenia
____________________
zakol13 01:44, 02 lip 2014

Dołączył: 10 wrz 2012
Posty: 94
Jako, że mamy w Brzyli Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, kilka zdjęć z mojego ogrodowego boiska A jutro postaram się wrzucić nowe zdjęcia rabat itp.








____________________
zakol13 21:09, 24 lip 2014

Dołączył: 10 wrz 2012
Posty: 94
Mała aktualizacja. Szarpnęliśmy się i kupiliśmy 11 worków kory. Następnie kilka godzin spędzonych w rabatach na odchwaszczaniu najpierw w słońcu potem w deszczu

Efekt jednak wart czasu i tej stówki za korę
















____________________
malkul 13:42, 30 lip 2014


Dołączył: 07 wrz 2011
Posty: 21702
wrócisz?
chętnei poczyałabym jeszcze rożne rady na temat trawników
____________________
Gosia - Ogród tworzę nowoczesny***Wizytówka - Ogród nowoczesny kokoszki
Margo 20:56, 18 wrz 2014


Dołączył: 28 mar 2014
Posty: 1337
Witam, ale fajny ogród.
Ma klimat takiej tradycyjnej polskiej wsi, który bardzo miło mi się kojarzy.
Rewelacyjny płot sztachetkowy i te stare budynki w sąsiedztwie...
Jak dla mnie bajka, zazdroszczę - ale tak pozytywnie
Pozdrawiam
____________________
Gosia
ilona 18:47, 24 lut 2015

Dołączył: 11 lut 2015
Posty: 12
Witam, chyba nie będę pierwsza która powie, że jest super. Trawka miodzio, proszę zdradź co to za trawę siałeś bo własnie jestem przed dylematem jaką kupić
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies