Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Emilianoparm... 23:34, 18 mar 2011


Dołączył: 28 wrz 2010
Posty: 824
Bywało już o nich na forum ale zupełnie nie pamiętam gdzie, a że ostatnio moja sympatię zdobył prosty "paleciak" to wklejam tutaj dla potomności
____________________
Mój ogród.....czyli bardzo wredny kawałek planety;)
Matka 23:42, 18 mar 2011


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Że też oddaliśmy palety po budowie
Szkoda
Niezły pomysł, Emilo
____________________
U Matki
monteverde 23:43, 18 mar 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Bardzo fajny, ja mam tylko podwójny, potrójny jest lepszy, ostatnia część do przesiewania ziemi)
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Agnieszka 07:26, 19 mar 2011


Dołączył: 01 sty 2011
Posty: 934
My też przez 4 lata mieliśmy kompostownik z palet, ale w końcu się rozleciał i mamy teraz inny. Składany z paneli jak siatka na ogrodzenie, tylko są stabilniejsze i malowane na zielono.
____________________
Agnieszkowy ogródek
Joku 10:46, 19 mar 2011


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12087
Agnieszko, sami robiliście? Czy można gdzieś kupić? Pytam, bo moje drewniane już powoli się rozlatują. Gdzieś widziałam taki bardzo elegancki zbudowany z cegły, z prześwitami. Zastanawiam się czy mnie samej udałoby się taki zbudować. Nigdy dotąd nie bawiłam się w murarza. Może ktoś coś takiego robił? musi mieć fundament?
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
Syla 11:00, 19 mar 2011


Dołączył: 18 paź 2010
Posty: 14380
A ja bym poprosiła o maxymalną wiedzę na ten temat jeśli oczywiście mogę .... nie tyle o zbudownie ale o samo funkcjonowanie ..... jak zrobić to dobrze?
____________________
**** wizytówka **** Po prostu ogród Sylwii :)
hanka_andrus 11:42, 19 mar 2011


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Taki ,jak proponuje Emil jest najwłaściwszy. Mam w ogrodzie zbudowany kompostownik,murowany,ale chyba go rozwalę.
Trzystopniowy jest najwłaściwszy.w komorze pierwszej składujemy resztki organiczne na bieżąco.
W komorze drugiej przekładamy już trochę przefermentowane resztki z komory pierwszej.
Komora trzecia to już prawdziwy kompost,przełożony z komory drugiej i czekający na zastosowanie w ogrodzie.Mój ,jednokomorowy,mogę użytkować albo na wiosnę,albo późną jesienią i wymaga każdorazowo zdjęcia górnej warstwy,jeszcze nierozłożonej.W ubiegłym roku wykorzystałam ogromne donice plastykowe .składowałam w nich chwasty.przykrywałam i po miesiącu miałam wszystko rozłożone i przerobione.Zastanawiam się nad kupnem zielonego kompostownika z otworem na dole do wygarniania kompostu.Bo tak jak było,w jednej komorze,to mogę zostawić na dwa lata,i potem używać bez przekładania warstw.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
monteverde 13:00, 19 mar 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Mam Haniu taki plastikowy w innym ogrodzie, ale to małe g.......ko, fakt od dołu możesz podbierać, jak ktoś ma większy ogród to z palet lepszy)
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Syla 15:44, 19 mar 2011


Dołączył: 18 paź 2010
Posty: 14380
hanka_andrus napisał(a)
Taki ,jak proponuje Emil jest najwłaściwszy. Mam w ogrodzie zbudowany kompostownik,murowany,ale chyba go rozwalę.
Trzystopniowy jest najwłaściwszy.w komorze pierwszej składujemy resztki organiczne na bieżąco.
W komorze drugiej przekładamy już trochę przefermentowane resztki z komory pierwszej.
Komora trzecia to już prawdziwy kompost,przełożony z komory drugiej i czekający na zastosowanie w ogrodzie.Mój ,jednokomorowy,mogę użytkować albo na wiosnę,albo późną jesienią i wymaga każdorazowo zdjęcia górnej warstwy,jeszcze nierozłożonej.W ubiegłym roku wykorzystałam ogromne donice plastykowe .składowałam w nich chwasty.przykrywałam i po miesiącu miałam wszystko rozłożone i przerobione.Zastanawiam się nad kupnem zielonego kompostownika z otworem na dole do wygarniania kompostu.Bo tak jak było,w jednej komorze,to mogę zostawić na dwa lata,i potem używać bez przekładania warstw.



Jak długo trwa taki proces tzn ..... teraz zaczyna się wiosna i koszenie trawy ..... to po jakim czasie będzie dobrym kompostem pod roślinki ?
____________________
**** wizytówka **** Po prostu ogród Sylwii :)
Syla 15:47, 19 mar 2011


Dołączył: 18 paź 2010
Posty: 14380
przepraszam przeoczyłam wiersz ..... po miesiącu czasu od składowania już będę miała kompost ? wiem że musi mieć wilgotno (najlepiej usytuowany w cieniu). Czy muszę coś dosypywać żeby ten proces przyspieszyć czy nie trzeba ?
____________________
**** wizytówka **** Po prostu ogród Sylwii :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies