Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Kompost, kompostowanie i kompostowniki

KasiaBawaria 23:06, 08 kwi 2015


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Zostaw.Trawa i tak tam zzolknie i potem stanie sie czescia kompostu. Wazne by byl kontakt z ziemia, by nadmiar wilgoci mogl odplywac i zyjatka mogly przejsc.
____________________
Zapraszam na kawe
waldek727 16:24, 09 kwi 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
linnet07 napisał(a)

Sylu polecam książkę, pt :Kompost, ściółka , nawozy zielone" autor Paul Seitz. Kupiłam na Allegro za 3, 50, tam są wszystkie podstwowe wiadomosci na temat kompostowania

,,Ogrodowisko" to nie tylko kompendium za 3,50 ale wielka encyklopedia wiedzy na temat kompostowania, ściólkowania i nawozów organicznych pisana bezpośrednio przez ogrodników z całej Polski na podstawie ich własnego doświadczenia. Tutaj jest wszystko od A do Z i trzeba mieć tylko trochę chęci, aby to z powodzeniem wykorzystać w swoich ogrodach.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
miskka 20:20, 11 kwi 2015


Dołączył: 12 lut 2015
Posty: 621
Kochani, czy zdarty stary trwanik szybko się przerabia na pryzmie?
____________________
HANNYA33 21:30, 11 kwi 2015


Dołączył: 06 maj 2014
Posty: 111
Waldku,dzięki za odpowiedź nie musisz przepraszać bo nie ma za co ☺ jeszcze nie raz będę się do Ciebie zwracał z pytaniami,bo bardzo mądrze piszesz masz ogromną wiedze a ja się dopiero ucze. POZDRAWIAM BARDZO SERDECZNIE
____________________
Mój wątek Tu na razie jest chwastowisko, ale będzie...
linnet07 21:39, 11 kwi 2015


Dołączył: 22 lut 2015
Posty: 33
waldek727 napisał(a)

,,Ogrodowisko" to nie tylko kompendium za 3,50 ale wielka encyklopedia wiedzy na temat kompostowania, ściólkowania i nawozów organicznych pisana bezpośrednio przez ogrodników z całej Polski na podstawie ich własnego doświadczenia. Tutaj jest wszystko od A do Z i trzeba mieć tylko trochę chęci, aby to z powodzeniem wykorzystać w swoich ogrodach.


Oczywiście , nie ujmując nikomu ogrom wiedzy w ogrodowisku jest niezaprzeczalny. Ale książka ma również swoje zalety, na przykład da sie czytać, kiedy czekasz na przystanku na autobus, albo masz wolną chwilkę w pracy. A i przed domem na słoneczku dobrze sie czyta, a z laptopem nie zawsze nam poręcznie i wygodnie. Czasem stare sprawdzone metody nie są takie złe . A książka niewielka, treściwa i zrozumiała. Fora różnorodne , w tym i ogrodnicze mają to do siebie, że nie zawsze mamy tam informacje skierowane właśnie dla nas, bo w końcu wszyscy mogą się nimi posiłkować, a każdy ma inny problem czy pytanie. A w książkach jest spis treści i czasem łatwiej nam tam zajrzeć, niż przekopywać sie przez wiele stron wątku. Poza tym osoby będące tzw wzrokowcami łatwiej zapamiętują informacje graficzne, a i czasem lubią coś podkreślić w książce żeby łatwiej zapamiętać. Wszystko to oczywiście nie stanowi o wyższości książek nad internetem lub odwrotnie. A jeśli pozycja wydawnicza jest ciekawa i zrozumiała, to tym bardziej warto ją polecać. I cena nie ma tu żadnego znaczenia, bo akurat nie świadczy o zawartości publikacji, a jedynie o tym, że książka była używana i nieco podniszczona. Cóż. Niejeden już z niej czerpał wiedzę. Może więc nie jest taka zła, jak sugerujesz Waldku. Pozdrawiam. Dorota

____________________
linnet07 21:41, 11 kwi 2015


Dołączył: 22 lut 2015
Posty: 33
KasiaBawaria napisał(a)
Zostaw.Trawa i tak tam zzolknie i potem stanie sie czescia kompostu. Wazne by byl kontakt z ziemia, by nadmiar wilgoci mogl odplywac i zyjatka mogly przejsc.


Masz rację Kasiu. W końcu oszczędzę sobie też roboty. Dziękuję i pozdrawiam.
____________________
waldek727 02:07, 12 kwi 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
miskka napisał(a)
Kochani, czy zdarty stary trwanik szybko się przerabia na pryzmie?

Monisiu.
Każda materia organiczna którą poddajemy kompostowaniu ulega rozkładowi tym szybciej im jest drobniejsza. Oczywiście później na jej szybkość mineralizacji i humifikacji duży wpływ mają jeszcze inne czynniki. Ponieważ darń stanowi dość duże odpady, a przy tym jest bardzo zwięzła to przed naprzemiennym ułożeniem jej w pryzmę należy wzbogacić ją dodatkowo w azot. Po ułożeniu każdej warstwy zielonym do góry przesyp ją mocznikiem lub saletrą i pokryj kolejną warstwą zielonym do dołu. Wskazane jest również przy układaniu tego typu pryzm dodatkowe zwilżanie ich wodą. Równomierny i szybszy rozkład darni otrzymamy również wtedy, gdy podczas procesu kompostowania zewnętrzne jej warstwy będziemy przemieszczać do środka a środkowe rozgarniemy na boki. Czynność ta podobnie wygląda jak zarabianie ciasta na makaron i może być przeprowadzona 2-3 razy w roku.
Komposty darniowe są również cenną, bogatą w minerały próchnicą.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
waldek727 02:30, 12 kwi 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
linnet07 napisał(a)

I cena nie ma tu żadnego znaczenia, bo akurat nie świadczy o zawartości publikacji, a jedynie o tym, że książka była używana i nieco podniszczona. Cóż. Niejeden już z niej czerpał wiedzę. Może więc nie jest taka zła, jak sugerujesz Waldku. Pozdrawiam. Dorota

Dorotko.
Ja nie zniechęcam nikogo do czytania książek o tematyce ogrodniczej.
Wręcz przeciwnie.
Zachęcam, ponieważ i ja często do nich zaglądam. Zasugerowałem, że podstawową wiedzę nabytą z takich wydawnictw warto jest weryfikować i poszerzać jej kręgi na ,,Ogrodowisku".
Również przesyłam pozdrowienia i życzę udanego sezonu w ogrodzie.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
waldek727 02:52, 12 kwi 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
HANNYA33 napisał(a)
Waldku,dzięki za odpowiedź nie musisz przepraszać bo nie ma za co ☺ jeszcze nie raz będę się do Ciebie zwracał z pytaniami,bo bardzo mądrze piszesz masz ogromną wiedzę a ja się dopiero uczę. POZDRAWIAM BARDZO SERDECZNIE

Piotr.
Ja wiem jak ważną rzeczą jest terminarz prac w ogrodzie, zwłaszcza wtedy gdy zaczyna się nowy sezon. Ja również lubię zaplanować sobie tydzień czy weekend w ogrodzie dlatego przeprosiłem, że nie mogłem udzielić Ci odpowiedzi na bieżąco.
Układaj Piotr swoje puzzle ogrodowe tak, abyś nie musiał dobierać ciągle tych samych elementów do swojej układanki po kilka razy. Natura często sama będzie Ci podpowiadać co, jak i kiedy. Dlatego warto ją poznawać i obserwować.
Już powracamy do tematu wątku.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
miskka 10:29, 12 kwi 2015


Dołączył: 12 lut 2015
Posty: 621
BARDZO DZIĘKUJĘ!
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies