Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Kompost, kompostowanie i kompostowniki

AnnaEdyta 19:08, 22 lip 2015


Dołączył: 13 sie 2014
Posty: 25
MarzenaG napisał(a)


Moje paskudztwo to brązowe- miedziane bezskorupiaki? dobre czy nie


Trzeba zabijać. Ponoć to jest gatunek przywleczony i bardzo ekspansywny.
____________________
iwka 20:40, 22 lip 2015


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
Pszczelarnia napisał(a)
Nie. Nożyczki i na pół. Mus samowolnie ograniczyć ich populacje.


uuu ja bym tak nie mogła, nawet patrzeć na nie, nie mogę, blee
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
AnnaEdyta 15:13, 23 lip 2015


Dołączył: 13 sie 2014
Posty: 25
iwka napisał(a)


uuu ja bym tak nie mogła, nawet patrzeć na nie, nie mogę, blee



Można bardziej humanitarnie do wiadra, zalać wrzątkiem i zakopać, albo na kompost. Szukać drapieżników które mogą się nimi żywić. Jak np. ten
Limax Maximus- we wszystkich tutejszych poradnikach jest terytorialnym drapieznikiem żywiacym sie jajami ślimaków i owadów i mniejszymi ślimakami.Ja osobiscie mam ich tu kilka i nie zaobserwowałam szkód na ogrodzie. Te potrafią byc długie na ok.12cm.



____________________
MarzenaG 22:38, 23 lip 2015


Dołączył: 18 wrz 2013
Posty: 757
Niestety musiałam zastosować proszek -granulki, bo na świeżych odpadkach warzywnych było stado, jeden na drugim cała masa obrzydliwstwa. Po niebieskim proszku wszystkie padły a na kompostowniku jest rozlana szara mazia.
Fujj, to był limax dacampi.
____________________
Niezdecydowana ogrodniczka
Hana75 00:48, 24 lip 2015


Dołączył: 25 cze 2015
Posty: 618
Proszę o poradę, nie wiem czy mogę w tym wątku ale sprawa dotyczy kompostownika.
W moim rocznym kompostowniku znalazłam takie cuda (dość licznie).
Kompost w prawie 70% jest z darni. Czy to pędraki chrabąszcza majowego? Martwić się?
Może w darni były a my nie zauważyliśmy?
A może to kruszczyca złotawka?
Unicestwić?

Chciałabym wybrać połowę kompostu ale nie wiem co z tym znaleziskiem zrobić.
____________________
Hania - Skrawek raju na ziemi... działka na stepie
AnnaEdyta 08:25, 24 lip 2015


Dołączył: 13 sie 2014
Posty: 25
Jak duże są te pędraki? Ja obstawiam złotnice, ze względu na miejsce znalezienia i to,że nie przypomina niszczylistki.Ale tu jest wątek o tym

http://www.ogrodowisko.pl/watek/1027-pszczelarnia?page=836
____________________
Hana75 12:15, 24 lip 2015


Dołączył: 25 cze 2015
Posty: 618
AnnaEdyta napisał(a)
Jak duże są te pędraki? Ja obstawiam złotnice, ze względu na miejsce znalezienia i to,że nie przypomina niszczylistki.


AnnaEdyta nie mierzyłam ich ale "tak na oko" jak są zwinięte mają ok. 2 cm.
Dzięki za link zaraz poczytam.

Zastanawiam się czy jeśli to złotawka czy należy ją likwidować czy po odsianiu kompostu wrzucić z powrotem do reszty kompostu???
Bardzo proszę o poradę doświadczonych ogrodników, bo kompostownik robiliśmy pierwszy raz.
Właściwie powstał on z konieczności zagospodarowania większej ilości zerwanej darni.
Szkoda mi było wyrzucać ziemi, słabej jakości ale jednak ziemi
____________________
Hania - Skrawek raju na ziemi... działka na stepie
Hana75 12:40, 24 lip 2015


Dołączył: 25 cze 2015
Posty: 618
AnnaEdyta
pierwszy raz słyszę o jakiejś "niszczylistce"
Muszę o tym czymś poczytać brrrrrrrr...
____________________
Hania - Skrawek raju na ziemi... działka na stepie
AnnaEdyta 18:50, 24 lip 2015


Dołączył: 13 sie 2014
Posty: 25
Nie martw sie ja też nie słyszałam o niej, dopóki się nie zetknełam. Jeżeli twoja ziemia nie jest piaszczysta i sucha to nie masz co sie martwić. Ja na twoim miejscu wrzuciłabym je spowrotem do kompostownika. W końcu przyczyniają sie do powstania kompostu.
____________________
Shemsi 18:32, 25 lip 2015


Dołączył: 15 cze 2015
Posty: 716
Mam głupie pytanie. Dopiero wystartowaliśmy z kompostownikiem. Czytałam sporo, ale ciągle jeszcze jestem dość zielona. Wiem, co jest na standardowej liście, co można wrzucać i czego nie, ale mam dylemat. Zostało nam po zimie trochę zbyt mocno ukiszonej kapusty domowej roboty. Czy taka kiszonka na kompost się nadaje, czy absolutnie nie, jak sądzicie?
____________________
Weronika Oswajanie chaosu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies