Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Gardenarium 18:11, 26 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Babcia Jasia przesiewa taką rafką jaką mają budowlańcy, podpartą kołkiem. Została się po budowie.
To co spadnie wrzuca spowrotem do kompostownika. Nie ma niestety rozdrabniarki do gałęzi, więc grube łodygi dłużej się rozkładają. Jak tam wyrzucam gdy pracuję, to tnę na kawałki sekatorem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
wawik 19:49, 26 paź 2011


Dołączył: 15 lip 2011
Posty: 468
Ja mam siatkę o oczku 5 cm. i takie sito w zupełności na grządki mi wystarczy. Z tego biorę
do duzych donic sito z oczkiem 1,5 cm. a co małych doniczek używam skrzynki owocówki - w warzywniakach gratisowe. Zawsze wiosną lecę z tym koksem, roboty mam na cały dzień, ale i materiału mam przeważnie około 20 taczek.
____________________
Gardenarium 22:49, 26 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To super robota i dla roślin też warunki się poprawią.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
jotka 10:50, 01 lis 2011


Dołączył: 22 lis 2010
Posty: 11868
Słyszałam, że na kompost nie wolno wyrzucać resztek z owoców cytrusowych (szkoda, bo mam tego dużo w okresie jesienno zimowym- głównie grapefruity). Czy coś wiecie na ten temat i z jakiego powodu jeśli to prawda ?
____________________
Jola - pamiętajcie o ogrodach ... ogrodoweimpresjejolki +++ zapraszam na balkon +++ wizytówka-ogrodoweimpresjejolki http://www.ogrodowisko.pl/watek/3535-u-jotki-z-kasia-bawarska-plotki[url]
wawik 12:01, 01 lis 2011


Dołączył: 15 lip 2011
Posty: 468
Znalazłem w sieci taką informację.
Nie można kompostować…
...gotowanych ryb, mięsa i kości, resztek cytrusów i innych owoców egzotycznych (traktowanych preparatami chemicznymi), zadrukowanego papieru, chemikaliów i leków, odchodów zwierząt domowych oraz chwastów z nasionami oraz resztek roślin porażonych przez choroby i szkodniki. Nie należy też kompostować liści dębu, olchy i orzecha włoskiego – ze względu na garbniki hamujące rozwój innych organizmów – ani igieł i pędów cisa, bo zawierają trujący alkaloid – taksynę.

____________________
Sebek 12:03, 01 lis 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
A ja wsypywałem porażone liście - mam problem
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gabriela 12:21, 01 lis 2011


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
wawik napisał(a)
Ja mam siatkę o oczku 5 cm. i takie sito w zupełności na grządki mi wystarczy. Z tego biorę
do duzych donic sito z oczkiem 1,5 cm. a co małych doniczek używam skrzynki owocówki - w warzywniakach gratisowe. Zawsze wiosną lecę z tym koksem, roboty mam na cały dzień, ale i materiału mam przeważnie około 20 taczek.


Ja też mam taką siatkę na ramie do przesiewania, u nas nazywa się to "arfa".
____________________
Ogród w budowie nieustającej
wawik 14:11, 01 lis 2011


Dołączył: 15 lip 2011
Posty: 468
Tak malutki szczegół na zdjęciu, ale mogę już go zdradzić po po 13-tej.




Chodzi o centralny punkt w górnej części zdjęcia.
Kto zgadnie o co chodzi? nasionka z mojej kolekcji w podwójnej porcji.
Mniejsze sita (oczka) też zdają egzamin, ale trzeba się bardziej napocić.
Wiosną pod ogórki, pomidory, maliny wykładam fragmenty kompostu o większych gabarytach.
____________________
jotka 15:17, 01 lis 2011


Dołączył: 22 lis 2010
Posty: 11868
wawik napisał(a)
Tak malutki szczegół na zdjęciu, ale mogę już go zdradzić po po 13-tej.




Chodzi o centralny punkt w górnej części zdjęcia.
Kto zgadnie o co chodzi? nasionka z mojej kolekcji w podwójnej porcji.
Mniejsze sita (oczka) też zdają egzamin, ale trzeba się bardziej napocić.
Wiosną pod ogórki, pomidory, maliny wykładam fragmenty kompostu o większych gabarytach.


Wacławie, wygląda to na puszkę piwa
I albo jest to nagroda dla ogrodnika po ciężkiej pracy,
albo zwabiacz slimaków
____________________
Jola - pamiętajcie o ogrodach ... ogrodoweimpresjejolki +++ zapraszam na balkon +++ wizytówka-ogrodoweimpresjejolki http://www.ogrodowisko.pl/watek/3535-u-jotki-z-kasia-bawarska-plotki[url]
wawik 15:59, 01 lis 2011


Dołączył: 15 lip 2011
Posty: 468
Brawo Jotka za spostrzegawczość.
Puszka z piwem odzwirciedla gabaryty siatki i kompostownika, a tak naprwdę to piwo jest (było ) jeszczenie otwate.
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies