Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Kompost, kompostowanie i kompostowniki

chojna 08:17, 02 sie 2015

Dołączył: 20 sie 2014
Posty: 862
Dziękuję Ci Waldku za wyczerpującą odpowiedź.
Czy niepotrzebnie urywam korzenie chwastów zanim je wrzuce?
____________________
Olka- Mój ogród nad rzeką...
waldek727 11:57, 02 sie 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Jasne, że niepotrzebnie. Za pół roku przyjmą postać próchnicy, oddadzą zawarte w nich minerały i w niczym nie będą przypominały pierwotnej postaci. Jedynie warto wszystko przed przekompostowaniem rozdrabniać aby przyspieszyć proces rozkładu.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Pszczelarnia 12:30, 03 sie 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
szymon954 napisał(a)
Mam pytanie. Czy gdy mój kompost zachowuje się jak "plastelina" to dobrze czy źle? O czym to świadczy?


Niekorzystnie. Glina.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Esku 21:29, 19 sie 2015

Dołączył: 01 cze 2015
Posty: 2
Witam

Odgrzebuje temat kompostu z Łódzkiego GOŚu.
Dzis kupiłem kilka kilka worków aby rozsypać na trawe w piaszczystym terenie. Ilość szkła w komposćie mnie przeraziła. Strach rozsypać to gdziekolwiek. Każda garść zawierała potłuczone szkło.
Ostrzegam wszytskich przed stosowaniem "Próchniaczka" wszedzie tam gdzie jest możliwość chodzenia boso.
Na szczeście zrobiłem tylko kawałek trawnika i tam trzeba bedzie uważać.
Nie wiem jakim sposobem można coś takiego sprzedawać.
Nie jest to podedynczy worek bo brałem kilka worków z róznych palet.


Pozdrawiam

Jurek

Hana75 23:38, 17 wrz 2015


Dołączył: 25 cze 2015
Posty: 618
Gardenarium napisał(a)
Nie, bo na kompoście wyrośnie wiele dyń.


Święta prawda Bezmyślnie wrzuciliśmy resztki po arbuzie (skóry i pestki) i po miesiącu mieliśmy wiele sadzonek arbuza
Możliwe, że wrzucone jesienią, przy dobrym termoobiegu w kompostowniku by zginęły ale nie ma 100% pewności.
Niektórzy celowo wiosną sieją kilka nasion dyni lub cukini, by przystroić kompostownik. Jednak w tym przypadku nie można już przekopywać i zarazem napowietrzać kompostu.
____________________
Hania - Skrawek raju na ziemi... działka na stepie
iwka 08:19, 18 wrz 2015


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
waldek727 napisał(a)
Jasne, że niepotrzebnie. Za pół roku przyjmą postać próchnicy, oddadzą zawarte w nich minerały i w niczym nie będą przypominały pierwotnej postaci. Jedynie warto wszystko przed przekompostowaniem rozdrabniać aby przyspieszyć proces rozkładu.


Rozdrabniać ! Ciągle o tym zapominam
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
Hana75 16:47, 18 wrz 2015


Dołączył: 25 cze 2015
Posty: 618
iwka napisał(a)


Rozdrabniać ! Ciągle o tym zapominam


Rozdrabniać i po kłopocie!
Też tak często robię, tylko rozdrabnianie pestek od arbuza było by dość trudne Ale nie ma tego złego, wykiełkowane arbuzy zostały wyrwane i wymieszane z kompostem. Użyźniły go
____________________
Hania - Skrawek raju na ziemi... działka na stepie
Gardenarium 09:16, 24 wrz 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wadą kompostów miejskich jest to, że wrzucają i potem mielą co jest na trawniku, czyli szkło, szczoteczki do zębów i metal. Też spotykałam takie niespodzianki w kompoście z Marywilskiej dawno temu. Teraz nie wiem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
megabasia 09:04, 17 paź 2015

Dołączył: 26 maj 2012
Posty: 326
A ja mam pytanie. Cokolwiek głupie chyba, ale zielona jestem w temacie, muszę się przyznać . Co z resztkami kuchennymi zimą? Wrzuca się też na kompostownik czy lądują w koszu?
____________________
Miniary Megabasi oraz Wizytówka - Ogród mojej Mamy
Gardenarium 14:19, 17 paź 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie wolno wyrzucać jedzenia gotowanego ([przyciąga szczury), resztki surowe można, skorupki od jajek można, fusy można.

Zupy i gotowanych nie można.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies