Gdzie jesteś » Forum » Ogrody na świecie » Wyspa Mainau na Jeziorze Bodeńskim.

Pokaż wątki Pokaż posty

Wyspa Mainau na Jeziorze Bodeńskim.

zuza12 15:07, 14 lip 2014


Dołączył: 09 lip 2012
Posty: 1920

Na niemieckim Jeziorze Bodeńskim, znajduje się wyspa Mainau, popularnie nazywana wyspą kwiatów. Niegdyś mieszkał na niej były książę Szwecji, hrabia Lennart Bernadotte. Znalazł się tutaj po tym, jak zamiast posłuszeństwa królowi szwedzkiemu wybrał małżeństwo z miłości. Zapłacił za to wysoką cenę – utracił prawo do korony. Zyskali na tym natomiast amatorzy pięknych ogrodów, ponieważ hrabia, korzystając z wyjątkowo wilgotnego mikroklimatu wyspy, zasadził na niej setki roślin, w tym wiele egzotycznych.
Zwiedzając Mainau warto pamiętać, że znaczna część ogrodów została samodzielnie zaprojektowana przez hrabiego, który był wybitnym botanikiem, a także miłośnikiem nauki. To z jego inicjatywy, w pobliskiej miejscowości Lindau, co roku spotykają się laureaci Nagrody Nobla.
Choć niewątpliwie wkład hrabiego Lennarta Bernadotte w rozwój wyspy Mainau jest nie do przecenienia, nie on jest autorem pierwotnego pomysłu przekształcenia jej w ogród botaniczny. Na powierzchni około 44 hektarów, już książę Badenii, Fryderyk I, założył ogród różany, a także zasadził sekwoje, bambusy i mamutowce. Początkowo niewielkie rosarium dziś prezentuje zwiedzającym kwiaty pochodzące z ponad 1 200 odmian tego gatunku. Drugim, najliczniej rosnącym na wyspie Mainau kwiatem, jest dalia.
Na wyspie można podziwiać efekty ciężkiej pracy ogrodników, którzy co roku z roślin komponują różnorodne obrazy. Powstają nawet kwiatowe rzeźby.
Tam, gdzie jest tak wiele kwiatów, nie może zabraknąć również motyli. Na wyspie Mainau można je obserwować w ogromnych ilościach, przede wszystkim w specjalnie dla nich wybudowanym pawilonie. Motyle są przyzwyczajone do obecności turystów, dlatego też bez lęku przysiadają na chwilę na ich ramionach czy głowach.

Mainau to jednak nie tylko ogrody. To również barokowy pałac, wzniesiony jeszcze w czasach, gdy teren ten należał do zakonu krzyżackiego, czyli aż do połowy XIX wieku. Na wyspie znajdziemy także pawilon ziołowy oraz zagrodę z kucami i osłami.

Na wyspę można się dostać licznym statkami, wypływającymi przede wszystkim z Konstancji, Lindau, czy też z Überlingen.
Jedyna droga dostępna dla samochodów prowadzi z Konstancji. Na wyspę prowadzi również ścieżka rowerowa.

Ogrody są otwarte od wschodu słońca do zachodu.

W tak cudownym otoczeniu spędziliśmy z mężem 25 rocznicę ślubu.







____________________
Mój ogród - lekarstwem na całe zło
zuza12 15:10, 14 lip 2014


Dołączył: 09 lip 2012
Posty: 1920




____________________
Mój ogród - lekarstwem na całe zło
zuza12 15:12, 14 lip 2014


Dołączył: 09 lip 2012
Posty: 1920





____________________
Mój ogród - lekarstwem na całe zło
zuza12 15:14, 14 lip 2014


Dołączył: 09 lip 2012
Posty: 1920






____________________
Mój ogród - lekarstwem na całe zło
zuza12 15:16, 14 lip 2014


Dołączył: 09 lip 2012
Posty: 1920





____________________
Mój ogród - lekarstwem na całe zło
hanka_andrus 15:42, 14 lip 2014


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Oczywiście przekazuję życzenia dalszysz szczęśliwych lat pożycia, a za piękne fotki serdecznie dziękuję. Odbyłam dzięki Wam cudowną podróż, w cudowne miejsce. Buziaki.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Gabisia 18:12, 14 lip 2014


Dołączył: 14 sie 2012
Posty: 3919
Piękna rocznica
Byłam na wyspie Mainau kilka lat temu i byłam zachwycona.
Choć w motylarni czułam się co najmniej… dziwnie.
Jeździłam tam kiedyś do przyjaciółki w Bregenz.
Konstancja jest również przepiękna.
Ale wspomnienia miłe mnie dopadły dzięki Tobie

____________________
Ogród Gabisi - tylko dla roślin o mocnych nerwach ***** Wizytówka 2014
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies