Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Zmiany w stosowaniu środków ochr. roślin - opryski chemiczne a prawo

Pokaż wątki Pokaż posty

Zmiany w stosowaniu środków ochr. roślin - opryski chemiczne a prawo

waldek727 22:23, 10 sie 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Od dnia 15 czerwca 2015r nastąpią dalsze zmiany w obrocie i dostępie ŚOR na polskim rynku.
Na producentów rolnych, którzy stosują chemiczną ochronę roślin nałożonych będzie szereg dalszych wymogów i obowiązków, których wypełnienie ma zagwarantować bezpieczeństwo żywności i ograniczyć do minimum negatywne oddziaływanie na środowisko naturalne.

W szczególności będzie dotyczył nas kategoryczny podział na amatorską uprawę roślin w celach niezarobkowych i uprawę roślin w ramach prowadzonej działalności gospodarczej lub zawodowej. Powyższy podział oddzieli użytkowników gruntów profesjonalnych od użytkowników nieprofesjonalnych w zakresie sposobu i efektywności chemicznej ochrony roślin.
Posiadacze ogrodów przydomowych i ogródków działkowych (ROD) zapewne zauważyli już, iż w ostatnich paru latach asortyment na półkach w sklepach ze środkami ochrony roślin zmienił się w sposób diametralny. Spośród setek dostępnych jeszcze niedawno na rynku ŚOR do naszej dyspozycji pozostało tylko 26 preparatów chemicznych.
Od dnia 15 czerwca przyszłego roku wszystkie te preparaty, pod warunkiem, że ich ilość nie ulegnie dalszej redukcji będą musiały mieć umieszczoną na etykiecie czytelną informację iż środek ten przeznaczony jest dla użytkowników nieprofesjonalnych.

Dodatkowa literka ,,H" przy nazwie danego środka będzie skrótem słowa HOBBY.
Musimy być świadomi tego, że środki dostępne w handlu detalicznym tym sposobem będą przeznaczone wyłącznie do stosowania ich w ogrodach przydomowych, działkach (ROD) jak również do ochrony ozdobnych roślin doniczkowych stanowiących dekorację pomieszczeń.

Zapewne domyślacie się już o co w tym wszystkim chodzi.
-W pierwszym rzędzie ŚOR nie będą mogły zawierać stężeń i substancji aktywnych zagrażających ludzkiemu życiu bądź też zdrowiu.

-Po drugie nie będą mogły być w jakimkolwiek stopniu zagrożeniem dla środowiska naturalnego.
-Dopiero w trzeciej kolejności będą mogły spełniać rolę środków obejmujących ochronę roślin.

W tej sytuacji środki te w znikomym procencie będą służyły do chemicznej walki z patogenami i będą przygotowane jedynie do podstawowej ochrony przede wszystkim warzyw takich jak pomidor, papryka, ogórek, cebula, kapusta, marchew czy sałata. W innych przypadkach chemiczna ochrona roślin będzie ograniczona do minimum lub wręcz niemożliwa.

Chciałbym przy tym zaznaczyć, że herbicydy, zoocydy czy fungicydy niezależnie od firmy je produkującej oparte będą na jednym, góra dwóch substancjach czynnych z tej samej jednakże grupy chemicznej. Będzie to sprzyjało uodparnianiu się patogenów na substancje o takim samym mechanizmie działania.

Czekając ostatecznie na rozporządzenia i dyrektywy w tej sprawie uchwalone przez Parlament Unii Europejskiej możesz przedstawić swoje przemyślenia odnośnie stylu prowadzenia swojego ogrodu w dalszych kolejnych latach.

Pozdrawiam.
Waldek.

____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
mira 22:58, 10 sie 2014


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Zaznaczam bo ciekawe.
Ja stosuję bardzo mało chemii, aktualnie kupiłam coś na grzyba bo sporo deszczów było i rośliny ozdobne zwłaszcza róże mają różne oznaki chorób.
Zastanawiam się czy jest jeszcze sens pryskać bo już jesień w ogrodzie widzę choć jest za sprawą sporej dawki wilgoci zielono.

pozdrawiam
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
kaba303 15:58, 23 wrz 2014


Dołączył: 26 mar 2012
Posty: 50
zaznaczam, bo bardzo ciekawe
____________________
Grazka
retro 14:37, 18 paź 2014


Dołączył: 26 lut 2014
Posty: 21
Hm, a to dopiero. Czyli takie środki, stosowane zresztą przeze mnie w ostatecznej ostateczności, będą działały na patogeny tak skutecznie jak np. szampon do włosów...Przydatne byłoby zrobienie listy najczęstszych chorób wraz z eko-metodą ich skutecznego zwalczania. Może jakaś tabela? To dopiero byłby mój "dekalog" Warto zacząć próbować, poza próbami zapewnienia maksymalnie korzystnych warunków roślinom. Niedługo jak znalazł...
____________________
Katarzyna. Po wiejsku.
waldek727 18:27, 18 paź 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587

retro napisała:
.Przydatne byłoby zrobienie listy najczęstszych chorób wraz z eko-metodą ich skutecznego zwalczania. Może jakaś tabela?

Kasiu.
Niestety jest to niemożliwe do wykonania ponieważ w ogrodach w których nie stosuje się środków chemicznych niczego się nie zwalcza, ani też nie leczy się roślin już objętych chorobami. Jest to ogrodnictwo aktywne a nie pasywne. W takich ogrodach człowiek jest wtopiony w naturę i dąży w nich do uzyskania w miarę możliwości równowagi biologicznej. Chcąc mieć zdrowe rośliny nasza działalność polega na tym aby stwarzać wokół nich środowisko negatywnie oddziaływające na wszelkie patogeny i pasożytnicze owady.
O zagrożeniach wypływających z braku odpowiednich ŚOR piszę i informuję już od dawna we wszystkich możliwych wątkach. W miarę możliwości załączam fotki roślin które od sześciu lat nie są nawożone sztucznymi nawozami ani opryskiwane chemią. Zarówno ja jak i jeszcze parę innych osób z forum nie osiągnęliśmy takich wspaniałych efektów z dnia na dzień, ani też z roku na rok. Są to długotrwałe procesy bio-chemiczno-fizyczne zachodzące zarówno w glebie jak i w roślinach które mają niebagatelny wpływ na zdrowie i kondycję całego ogrodu.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
retro 20:01, 19 paź 2014


Dołączył: 26 lut 2014
Posty: 21
Do ponad stuletniego domu wprowadziliśmy się w zeszłym roku, dopiero w tym od wczesnej wiosny przekopywałam odwieczny ugór przy domu, ten kawałek ziemi służył byłym właścicielom jako śmietnisko chyba, sądząc po ilości wykopanych dóbr. Trochę czasu upłynie, zanim doprowadzę to do porządku, przekopywałam widłami kilka razy, wybierałam wszystko, a takich wielkich pędraków w życiu nie widziałam! Stosuję się do wskazówek i czekam na efekty .Mój ogródek jest maleńki, użytkowy- warzywa, owoce.
Natura i równowaga to dla mnie istota uprawy.
____________________
Katarzyna. Po wiejsku.
Mazan 21:18, 19 paź 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Retro

Takiego "dekalogu" nie można opracować z bardzo prozaicznego powodu. Utrzymanie biologicznej równowagi w ogrodzie wymaga systematycznego stosowania różnych substancji najczęściej pozyskiwanych domowym sposobem. Przykładem niech będą preparaty ze skrzypu. Stosuje się je nie tylko do zwalczania chorób, ale przede wszystkim do wzmacniania odporności roślin. Związki krzemu zawarte w tych preparatach mają szczególne właściwości, a sam krzem jako antagonista wapnia 'wędruje' do najmłodszych fragmentów rośliny, gdy wapń jest z racji swej "ociężałości" gromadzony w jej najstarszych częściach. Fakt ten jest dobrze widoczny na owocujących pomidorach, gdy dopada je sucha zgnilizna wierzchołkowa - wapń nie nadąża. Niby niuanse, ale znasz powiedzenie, że diabeł tkwi w szczegółach. Ja mam na takie sytuacje sposób, ale w takich przypadkach trzeba reagować na początku sezonu - na interwencyjne zabiegi preparaty biologiczne się nie nadają. Trzeba też przyznać,że ta metoda niecierpliwych zniechęca do dalszych działań.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Jabeska 21:40, 25 paź 2014


Dołączył: 15 mar 2012
Posty: 663
A jak się robi preparaty ze skrzypu? Czy mógłbyś podać jakieś przepisy? Czytałam kiedyś, że nie każdy skrzyp się nadaje.
____________________
Witajcie w Wyżełkowie proszę o pomoc w planowaniu Planowanie w Wyżełkowie pozdrawiam Joanna
Gardenarium 13:29, 26 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zapytaj o to w wątku

http://www.ogrodowisko.pl/watek/1806-naturalne-zwalczanie-szkodnikow-bez-chemii
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Loosiuu 19:17, 17 lis 2014


Dołączył: 03 gru 2011
Posty: 3297
Zaznaczam, bo interesujące bardzo
____________________
Pozdrawiam Filip - Ogród z platanem.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies