Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Twardy orzech do zgryzienia - moje ogrodowe rozterki i marzenia

Pokaż wątki Pokaż posty

Twardy orzech do zgryzienia - moje ogrodowe rozterki i marzenia

beta 09:07, 08 wrz 2014


Dołączył: 05 kwi 2012
Posty: 12953
witam...w pierwszym momencie tez doradziłabym serby...ale doskonale Cię rozumiem jeśli będziesz upierać się przy szmaragdach...sama przed erą ogrodowiska obsadziłam się tujami. teraz wybrałabym zupełnie coś innego, ale to jest teraz...więc może tak jak radzi Ewa....niech te tuje rosną...w końcu kiedyś urosną...a przed nimi może jakieś liściaste....bo w sumie nie sztuką jest wywalić tuje, za które płaciło się nie małe pieniądze....pielęgnowało, itd...sztuką jest chyba właśnie znaleźć takie rozwiązanie , które będzie kompromisem
pozdrawiam i trzymam kciuki
____________________
beata - Dla odmiany czas na zmiany... ..."Świadomość, że wszystko co robię, mogłabym robić lepiej wcale mi nie przeszkadza..."
beta 09:16, 08 wrz 2014


Dołączył: 05 kwi 2012
Posty: 12953
Loosiuu napisał(a)
Hej, ja wiele nie pomogę, bo tylko potwierdzę, że najlepsze będą świerki serbskie. Przy takiej wysokości, jaka w pełni zasłoni sąsiednie budynki świerki będą nadal wyglądać pięknie, a żywotniki zaczną się starzeć.
Wiele więcej miejsca nie zajmą, bo działka nie jest jakaś starsznie mała, a ten gatunek jest dość wąski. Tuje możesz przesadzić na boki i tym sposobem osłonisz się z każdej strony.
Pamiętaj, że nie masz tragedii. Bywa, że ludzie mają działki otoczone blokami
Małe ogrody można tak sprytnie powiększyć nasadzeniami, że klaustrofobia szybko zniknie


Filip czy mógłbyś rozwinąć myśl ze starzeniem się tuj?...nie wiem o co chodzi?...sama ma tuje i jestem ciekawa...szczerze to nie spotkałam się w literaturze z takim stwierdzeniem...
przepraszam Aga, że u Ciebie ale zaciekawiło mnie stwierdzenie Filipa
____________________
beata - Dla odmiany czas na zmiany... ..."Świadomość, że wszystko co robię, mogłabym robić lepiej wcale mi nie przeszkadza..."
katiaxx 10:13, 08 wrz 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
EwaG napisał(a)
Ja się wyłamię z szeregu polecających serby.
Być może te tuje to odmiana 'Smaragd'. W sumie za 2-3 lata mogą być już całkiem spore. Ja z przodu dosadziłabym dość gęsto drzewa liściaste o kolumnowej lub owalnej koronie. Z całą pewnością w lecie będa dobrą osłoną. Np. grusza drobnoowockowa 'Chanticleer'lub jarząb szwedzki 'Brouwers' lub lipę drobnolistną 'Simone' lub 'Green Globe' (do cięcia korony).
Rzą drzew jednego gatunku. Przy pnaich dajesz wyższe trawy i od późnej wiosny do jesieni ( a nawet i zimą - trawy) masz osłonę, a tuje rosną.
Ocalasz dobre stosunki z mamą , to też jest cenne przy powstawaniu ogrodu.


A ja stoję poza szeregiem z Ewą, Danusia ma z pewnością rację - serby oddzielą Cię od sąsiada ale np, ja nie jestem fanką serbów, kupiłam 2 pod wpływem ogrodowiska i jeszcze nie wiem czy żałuję Jak gdzieś widuję wyrośnięte wielkie serby - to nie chcę ich u siebie.
Jeśli nie ma innego rozwiązania to trudno, jeśli tak zdecydujesz - posadzisz je ale zostaw sobie trochę czasu, może uda się znaleźć jakiś konsensus ? Myślę że kilka tygodni Cię nie zbawi, szukaj, kombinuj, co kilka głów to nie jedna
Przede wszystkim - oceń jak wysokie musisz mieć drzewa żeby się odsłonić - 5 metrów, 10 , 15 ?
masz nie duża działkę, zastanowiłabym się czy pakować tam ogromniaste drzewa.

____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
katiaxx 10:15, 08 wrz 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
A poza tym zaznaczam, będę przylatywać, pamiętam, jak coś mi się rzuci w oko co mogłaby być Ci pomocne przyniosę w zębach jak pies .
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
ewa004 10:16, 08 wrz 2014


Dołączył: 29 maj 2012
Posty: 15264
Cześć i ja wpadłam się przywitać i zobaczyć jak twardy jest ten orzech do zgryzienia
No i stwierdzam ze może i twardy ale pewnie do zgryzienia
Ja specjanie nie doradzę ,bo od tego na forum są inni ,ale kibicem będę zapalonym

A nie masz gdzie tych tujek przesadzić (żeby ich nie wywalać )

____________________
Ewa - Co z tym ogródeczkiem począć
katiaxx 10:19, 08 wrz 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
od której strony deweloper zaszalał ? w sensie północ czy południe ?
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
Katkak 10:20, 08 wrz 2014


Dołączył: 13 lip 2013
Posty: 28254
Witam i ja . Nie martw się, nie Ty jedna masz taką zagrychę, ale na wszystko jest jakaś rada. Zerknij do wątku Kasi tj gród pełen złudzeń i niespodzianek". Ona ma praktycznie z każdej strony sąsiada, a tak fajnie się obsadziła, że ma teraz własny, spokojny azyl . Wszystko wymaga czasu, wiadomo, ale przecież czas nie stoi w miejscu .Pozdrawiam.
____________________
Kaśka - Moja bajka *** Wizytówka
katiaxx 10:29, 08 wrz 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
a może pomyśleć o duecie : tuje i graby ?

http://www.greenthinking.pl/zamiast-tui/



____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
Magda_ 10:42, 08 wrz 2014


Dołączył: 25 kwi 2013
Posty: 2833
Witaj Aga musisz sobie wszystko przemyśleć i podjąć decyzję
oczywiście wiele osób będzie podsuwało Ci różne pomysły ale decyzja będzie Twoja trzymam kciuki za dalsze postępy
____________________
Mój wymarzony ogród - czyli historia pewnej "ogrodniczki"
Magda_ 12:13, 08 wrz 2014


Dołączył: 25 kwi 2013
Posty: 2833
Katkak napisał(a)
Witam i ja . Nie martw się, nie Ty jedna masz taką zagrychę, ale na wszystko jest jakaś rada. Zerknij do wątku Kasi tj gród pełen złudzeń i niespodzianek". Ona ma praktycznie z każdej strony sąsiada, a tak fajnie się obsadziła, że ma teraz własny, spokojny azyl . Wszystko wymaga czasu, wiadomo, ale przecież czas nie stoi w miejscu .Pozdrawiam.


poprosimy linka do tego ogrodu, bo nigdzie nie można go znaleźć
____________________
Mój wymarzony ogród - czyli historia pewnej "ogrodniczki"
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies