Gdzie jesteś » Forum » Ogrody na świecie » Kitchen Garden w Stow Hall Gardens - Norfolk (Anglia)

Pokaż wątki Pokaż posty

Kitchen Garden w Stow Hall Gardens - Norfolk (Anglia)

Pszczelarnia 20:34, 27 paź 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
"Ten dom i ziemia są w rękach rodziny mojego męża od czasów elżbitańskich" - tak miła starsza Pani powiedziała tytułem wstępu.
Wizytę w tym ogrodzie umówiłyśmy telefonicznie z jednodniowym wyprzedzeniem. "Tak, o której godzinie? Jestem w domu. Zapraszam."




____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 20:55, 27 paź 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Póżnorenesansowy dwór (Hall) - jest typową budowlą zbudowaną w układzie halowym - jak dawne bizantyńskie bazyliki. W czasach elżbietańskich na otoczenie tego typu domów składały się rozległe połacie trawników z ciekawym reprezentacyjnym drzewostanem. Im dłuży podjazd do dworu, tym większy prestiż domu. Obecny budynek odbudowano w 18. wieku po pożarze. Widać, że lata 60-te przynosły wymianę okien i drzwi.







____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 21:21, 27 paź 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Dewizą (zawołaniem herbowym) tego domu jest "non videri, sed esse" - w wolnym tłumaczeniu "być, niżeli być widzianym". Czyli pochwała skromności.



W tym ogrodzie od 14 lat na pełen etat pracuje starszy Pan Ogrodnik . Po raz pierwszy spotkałyśmy go podczas przycinania wisterii.



Najpierw zajrzałyśmy oczywiście do szopy ogrodniczej:




Praca tego Pana nad utrzymaniem tak wielkiego ogrodu wzbudziła moje uznanie. Opowiadał, że robi wszystko, tylko trawnikami i topiarami zajmuje się firma.
Nawet rośliny na sprzedaż sam wysiewa i pielęgnuje:








____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 21:43, 27 paź 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Ogród kuchenny (będzie przedmiotem moich zachwytów) położony jest w obrębie murów (intra muros, te mury jakby zachowały renesansową attykę?) - mur był zabezpieczeniem przed szkodami ze strony królików, może lisów, owiec, jeleni? Od domu do ogrodu kuchenngo jest daleko, spacer może zmęczyć. Może Państwo w dawnych czasach w ogóle nie zaglądało w te obszary ogrodu? Warzywa na stół pański dostarczane były podziemnym tunelem. Chłopcy dworscy nie mogli poruszać się po ogrodzie ot tak na widoku.

TUTAJ będzie zdjęcie zachowanego tunelu.
Wejście do ogrodu, jedno z 2.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
07_Rene 22:03, 27 paź 2014


Dołączył: 03 sty 2014
Posty: 5269
Fantastyczna historia, ogród... Po prostu wszystko Lubię takie klimaty.
____________________
Renata Buszując w zbożu i kukurydzy
Pszczelarnia 22:18, 27 paź 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Stary sad z tradycyjnymi odmianami.
Wypytałam ogrodnika ustami naszej Cicerone o to, jak sobie radzi z chorobami w sadzie i czym pryska? Był bardzo zdziwiony, chyba nawet z wysokości swoich mądrych oczu spojrzał na mnie z politowaniem i powiedział "niczym". "To silnie rosnące drzewa dają sobie same radę." Zapytałam o zbyt jabłek - "lokalne targi żywności". - "W listopadzie organizujemy dzień jabłka."







To jest figowiec:







____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 22:29, 27 paź 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Wzorowy chruśniak malinowy. Można nazbierać koszczek i zapłacić przy domu. Zobaczcie jak pieczołowicie opalikowane ostróżki.

Są i kury:

I ziemniaki. Wyhodowano nawet jakąś lokalną medalową odmianę.

Nie da się wgrywać zdjęć. CDN.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
ewa_k 04:37, 28 paź 2014


Dołączył: 19 lip 2012
Posty: 321
lubię takie opowieści! wpisuję się aby nie zgubić, i czekam na dalsze odcinki
____________________
Ewa
ArKaMa 09:57, 28 paź 2014

Dołączył: 02 lip 2014
Posty: 16
Całkiem zgrabny ogródek.
Pszczelarnia 20:50, 29 paź 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Są i kury:


I ziemniaki. Wyhodowano nawet jakąś lokalną medalową odmianę.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies