Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród mały, w cieniu i na ciężkiej glebie

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród mały, w cieniu i na ciężkiej glebie

rozark 14:11, 03 sty 2015


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
Witam,
Z pewną dozą nieśmiałości jednak zakładam wątek. Ale zanim przejdę do rzeczy pozwolę sobie a krótką dygresję.

Ogrodowisko bardzo się rozrosło – dla nowej osoby jest nie do ogarnięcia. Trudno uwierzyć że ma tylko 3 lata. Tysiące stron do przeczytania, mnóstwo ciekawej wiedzy do przyswojenia ale i jakże w łatwo przyswajalny sposób podanej. A w niektórych ogrodach niekoniecznie rośliny są głównym tematem. Co jest dowodem, że zaspakaja nie tylko potrzeby „ogrodnicze” ale też i towarzyskie. Jakże w dzisiejszych zabieganych czasach potrzebne. Mam nadzieję spotkać tu ludzi nie tylko ogrodniczo ale i pozytywnie zakręconych.

Nie wiem jak Danusia to ogarnia, jak znajduje czas i skąd czerpie moce i chęci. Jestem pod wielkim wrażeniem. Należy się jej jeszcze nagroda za wkład w upiększanie Polski czyli naszego codziennego otoczenia.
Rośliny to moje hobby. Praca przy nich koi moje zszargane nerwy, wycisza...

Ogród mam mały, jak to w mieście ale nietypowy. Gdy wszedł w moje posiadanie na działce była zapuszczona (zachwaszczona) trawa i starodrzew. W przedogródku panoszył się perz z którym walczę do dzisiaj, pół działki zarastał podagrycznik który również do dzisiaj daje mi się we znaki, oraz bardzo stare róże które zmarzły w 2011 i już nie odbiły. Pomalutku zaczęłam to i tamto sadzić, potem zakładać rabaty i ruszyło się wielkie poszukiwanie roślin do cienia, takich kolorowych a najlepiej kwitnących. Sama planuję, kupuje i sadzam, sieję, dzielę, kopię i przesadzam. Co roku jest coraz więcej roślin, rodzą się nowe rabaty i pomysły.
____________________
pozdrowionka
Gardenarium 14:27, 03 sty 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77303
Mam nadzieję, że jestem pierwsza, bo powiem że bardzo lubię takie "gadanie". Ha,ha Jak to ogarniam? Sama nie wiem, ale wiem, że lawina toczy się i pochłania niesamowite tłumy i 95 % czytających Ogrodowisko to ...niezalogowani

W m-cu lutym pobito rekord odsłon, bo wyniosło 9.5 mln w miesiącu, a średnio odsłon jest 3.5 mln. Czyli to co widzicie to tylko 5 % tego, co się w umysłach ludzkich dzieje.

Sprostuję, że Ogrodowisko w 2015 będzie miało 5 lat, czyli istnieje od 9 lipca 2010 roku O matko, sama nie wierzę

A co do medalu to nic nie stoi na przeszkodzie aby wysłać propozycję do Agencji Promocji Zieleni, na pewno Złoty Laur pomoże w kolejnych działaniach celem popularyzacji ogrodnictwa w Polsce A szykuje się wiele w następnych latach. Aby tylko wydolić fizycznie.

Bardzo się cieszę, że przemogłaś nieśmiałość i witam serdecznie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Karol99 14:43, 03 sty 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Ja też witam serdecznie i czekam na jakieś zdjęcia
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
rozark 14:48, 03 sty 2015


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
Zacznę może od przedogródka jako najstarszej rabaty.
Tak wygląda przedogródek na wiosnę. Obwódka z lawendy z siewu, 2 hortensje ogrodowe które w tym roku przesadzam ( jako jedyne „odziedziczone”), robię miejsce dla Pinki Winki i czegoś jeszcze (?). Może irga poprowadzona po spirali z drutu? Ma czerwone korale. Rabata ma być biało czerwona, tylko ten różowy migdałek boję się przesadzić ( kwitnie tak krótko że chyba zostanie w tym miejscu). Jak myślicie? No i chyba zostawię niezapominajki bo to u mnie jest coś co sieje się samo i rośnie też samo. Po pergoli pnie się biały powojnik z odcieniem fioletu, bardzo współgra z lawendą, obok wiciokrzew pomorski a po prawej róża pnąca Florentina kwitnąca na czerwono.

Później kwitną orliki, tylko mi niestety znikają, podejrzewam że przyczyną jest zbyt zbita gleba, czyli za dużo wody. I to samo spotyka sasanki.
____________________
pozdrowionka
rozark 14:58, 03 sty 2015


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
Szkoda że nie mam dla porównania zdjęcia przedogródka z lata.


A tu zawirusowane lilie – już wykopane i wyrzucone . Wirusie – zgiń, przepadnij!

Zdjęcie z zeszłego roku róży Nostalgia

A tu hortensja no-name oraz róża Astrid Grafin von Hordenberg. Jest to róża o zabójczym zapachu, mocno i pięknie pachnie ale niestety trzeba ją okrywać na zimę. Weszłam w jej posiadanie przez pomyłkę szkółki.

____________________
pozdrowionka
zawitka 14:58, 03 sty 2015


Dołączył: 18 lut 2012
Posty: 13987
Witaj śliczne zdjęcie klematisa i lawendy Pokazuj zdjęcia to nas interesuje bo się coś w ogrodzie dzieje Pozdrawiam
____________________
Połowa działki - czyli mam powoli dość cz. II** Część I
Gardenarium 15:07, 03 sty 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77303
Jest za kolorowo Ale nie jako krytyka to piszę Szkoda frontu na biało czerwono

Skoro jest sporo różu tutaj, to ja bym poszła w tym rejonie w biel, róż, niebieski i srebro...tak bardzo pasują, a z czerwieniami bym poszła w inny rejon.

Można zrobić czerwono-biało-niebiesko-żółto. Przenieść orliki, lilie, dodać egzotycznej kanny o ciemnych liściach, więcej czerwonych lilii, a na jesień dalii

A tutaj dodać burgundowych i różowych róż (lato) i burgundowych i różowych tulipanów (wiosna), lilii i białej gaury. Do tego Stipa tenuissima i ciemnoróżowe jeżówki(jesień). Przyda się też miskant Morning Light - srebrzysty i delikatny.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ewkakonewka 15:15, 03 sty 2015


Dołączył: 07 sie 2013
Posty: 5868
Witam w Twoim wątku Bardzo dobra decyzja Też długo się skradałam, ale jak sama widzisz tu cudowna atmosfera jest i ogrom wiedzy nie do pochłonięcia wręcz Kwiaty piękne Będę Twoim gościem
____________________
Ewa Kopać, grabić, sadzić.... Lubię to!
Karol99 15:23, 03 sty 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Bardzo piękne zdjęcia i tak kolorowo u Ciebie
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
ela_z 15:26, 03 sty 2015


Dołączył: 09 wrz 2013
Posty: 712
Witaj,

Miejsce cudowne i ludzie fantastyczni, dobrze trafiłas.

Też mam ciężką glebę, też mam mały ogródek i też troche cienia, wiec bede podczytywać.
Ja swoj ogrodek dopiero zaczynam. Na razie poprawiam strukture gleby na rabatkach i spisuje co z czym i jak. Z nasadzeniami ruszam wiosną

Pozdrawiam
____________________
Ela - Mały ogródek Eli
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies