Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród mały, w cieniu i na ciężkiej glebie

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród mały, w cieniu i na ciężkiej glebie

rozark 17:30, 07 lut 2016


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
frezja napisał(a)


Reniu, oświeć mnie...gdzie z nimi ?? do kompostownika?


tak, otrzymuje się wtedy wermikompost i można robić biohumus

Ja już kilka lat domowe kwiatki podlewam biohumusem i jestem bardzo zadowolona, nie można nim przenawozić, kwiatki są zdrowe, nie chorują


"kompost:azot 15, fosfor 10, Potas 30, Magnesium 6
Wurmkompost dagegen: Azot 100, fosfor 80, potas 150, Magnesium 200." na oborniku

http://www.ogrodowisko.pl/watek/2640-dzdzownice-kalifornijskie?page=30
____________________
pozdrowionka
rozark 17:35, 07 lut 2016


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
Aaa i rozglądam się za mączką rogową, gdzie to można nabyć?
____________________
pozdrowionka
rozark 17:48, 07 lut 2016


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
Ponieważ leże w łóżeczku i choruję to wykorzystałam czas na dokształcanie się
Natrafiłam na ciekawy tekst. który znajdziecie tutaj a fragmenty pozwolę sobie zacytować

http://www.roses.webhost.pl/2008/12/klasyfikacja-roz/

"Róże klasyfikuje się głównie na dwa sposoby.

Pierwszy ze względu na sposób jakim rosną, na przykład róże pnące, albo róże miniaturowe. Ta klasyfikacja jest ważna dla rosarian, ponieważ opisuje róże .
Drugi sposób, jest ze względu na pochodzenie „rodziców” używanych do wyhodowania danej róży (np. mieszaniec herbatni, róża wichury) – ta klasyfikacja jest ważna dla hodowców róż."

"Inny ważny podział to na róże nowoczesne, historyczne i dzikie. Dzikie róże to takie które występują naturalnie w przyrodzie i które powstały bez ingerencji człowieka. Róże historyczne i nowoczesne, w odróżnieniu od róż dzikich, zostały zmanipulowane przez człowieka albo powstały przy jego pomocy. Róże wyhodowane do roku 1867 nazywamy historycznymi, a róże które powstały po roku 1867 nazywamy różami nowoczesnymi. Przełomowym rokiem jest 1867 ponieważ w tym roku wyhodowano pierwszego mieszańca herbatniego o nazwie La France"

"RÓŻE NOWOCZESNE - MODERN ROSES, ponad 20,000 odmian
- Hybrid Tea – Róże Wielkokwiatowe, mieszaniec herbatni
- Floribunda – Róże Wielokwiatowe, Róże Rabatowe
- Grandiflora
- Polyantha -Polianty
- Miniature – Róże Miniaturowe
- Mini-Flora – Róże Patio
- Shrub – Róże Parkowe, Róże Krzaczaste
- Large-Flowered Climber – Róże Pnące, Climbery, Ramblery, Róże Czepne, Róże Długopędowe
- Hybrid Wichuraiana – Róże Wichury
- Hybrid Rugosa – Róże Rugosa, Róże Pomarszczone
- Hybrid Kordesii – Róże Kordesa
- Hybrid Moyesii – Róże Moyesa
- Hybrid Musk – Róże Piżmowe

RÓŻE HISTORYCZNE – OLD GARDEN ROSES, ponad 1000 odmian
- Alba – Róże Białe
- Bourbon – Róże Burdońskie
- Moss – Róże Mchowe
- Noisette – Róże Noisetta
- Portland – Róże Portlandzkie
- Tea – Róże Herbatnie
- Centifolia – Róże Stulisne, Róże Prowansalske
- Damask – Róże Damasceńskie
- Hybrid China – Róże Chinskie
- Hybrid Eglanteria – Róże Rdzawe
- Hybrid Foetida – Róże Żółte
- Hybrid Gallica – Róże Francuskie
- Hybrid Multiflora – Róże Wielokwiatowe
- Hybrid Perpetual – Róże Remontany, Remontanki
- Hybrid Sempervirens – Róże Wieczniezielone
- Hybrid Setigera – Róże Szczeciniaste
- Hybrid Spinosissima – Róże Gęstokolczaste
- Hybrid Bracteata
- Ayrshire
- Boursalt

RÓŻE DZIKIE (NATURALNE)- WILD ROSES, ponad 150 gatunków
- Species – Gatunki

Powyższa klasyfikacja jest nieznacznie uproszczona dla przejrzystości. Kompletną klasyfikację można zobatrzyć na: http://www.ars.org/About_Roses/classification.html"

"Róże okrywowe Należy do niej każda róża, która rośnie raczej rozłożyście niż strzeliście...
Jako róże wielokwiatowe określa się róże trzech klas: floribunda, grandiflora, polyantha ...
Róże Rabatowe są synonimem do róż wielokwiatowych...
Róże angielskie są różami jednego hodowcy, Davida Austina z Anglii (róże Davida Austina, austinki) który lansuje je jako oddzielną klasę. Niemniej oficjalnie nie należą one do oddzielnej klasy, nawet w klasyfikacjach angielskich. ...
Różą pienną albo drzewkiem różanym może być każda odmiana róży, zaszczepiona na pieńku innej róży.
Ramblery (rambler) od kilku już lat nie są oddzielną klasą, należą teraz do klasy Climber (Large-Flowered Climber)....ramblery mają pędy wiotkie, a climbery sztywne."
____________________
pozdrowionka
Agatek 13:26, 08 lut 2016


Dołączył: 20 sty 2015
Posty: 3471
Muszę przeczytać to na spokojnie
najlepiej w domu

chciałabym małą różę, która kwitnie cały sezon najlepiej na różowo, pachnie i można z niej robić konfitury hihi
____________________
Agata - Mazury moja miłość - początki wymarzonego ogrodu
Margarete 15:13, 08 lut 2016


Dołączył: 04 mar 2013
Posty: 14370
U ciebie też wszystko wyłazi z ziemi jak u mnie, podobnie mam tulipany, krokusy i szafirki oraz pąki nabrzmiałe na peoniach chińskich drzewiastych i wawrzynku wilcze łyko...rozchodniki tez juz sie pokazały jak u ciebie.

Ranników nie mam ale widze że u ciebie już chcą kwitnąć, kolor juz widac
Toż to wiosna na całego !Byle by jeszcze w marcu nam nie przymroziło tego wszystkiego bo śnieg to pal sześć....

Perukowcem sie nie martw on zawsze późno rusza, inne krzewy już pokazuja liście a on stoi jak niezywy....za to własnie niektórzy go nie lubią w ogrodzie - szefowa Danusia na przykład...ale ja go lubie i cierpliwie na niego zawsze czekam
____________________
Małgorzata OGRÓD MARZEŃ......a może tylko......MARZENIE O OGRODZIE
rozark 16:50, 08 lut 2016


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
Agatek napisał(a)
Muszę przeczytać to na spokojnie
najlepiej w domu

chciałabym małą różę, która kwitnie cały sezon najlepiej na różowo, pachnie i można z niej robić konfitury hihi


nie miałam takiej w zeszłym roku, ale na jesieni wsadziłam parę różowych może któraś spełni te wymagania
____________________
pozdrowionka
rozark 16:51, 08 lut 2016


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
Margarete napisał(a)
U ciebie też wszystko wyłazi z ziemi jak u mnie, podobnie mam tulipany, krokusy i szafirki oraz pąki nabrzmiałe na peoniach chińskich drzewiastych i wawrzynku wilcze łyko...rozchodniki tez juz sie pokazały jak u ciebie.

Ranników nie mam ale widze że u ciebie już chcą kwitnąć, kolor juz widac
Toż to wiosna na całego !Byle by jeszcze w marcu nam nie przymroziło tego wszystkiego bo śnieg to pal sześć....

Perukowcem sie nie martw on zawsze późno rusza, inne krzewy już pokazuja liście a on stoi jak niezywy....za to własnie niektórzy go nie lubią w ogrodzie - szefowa Danusia na przykład...ale ja go lubie i cierpliwie na niego zawsze czekam


Końcówki pędów Perukowca są czarne więc zastanawiam się czy nie zmarzły.
____________________
pozdrowionka
Kasya 16:56, 08 lut 2016


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41806
rozark napisał(a)


Końcówki pędów Perukowca są czarne więc zastanawiam się czy nie zmarzły.


perukowiec to mnie wkurza z tym przemarzaniem

posciagalam juz slomiane maty i nie wiem czy mi budleja nie przemarzla..a miala byc bardiej mrozoodpowrna niz dawida...

niech juz bedzie ta wiosna to bedzie wiadomo na 100% co i jak..
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
rozark 17:12, 08 lut 2016


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
ja hodowałam na pniu, ale mimo braku zimy główny pęd zmarzł i teraz większej jak 1m nie wyhoduję a co się z nim dzieję w prawdziwe zimy?
____________________
pozdrowionka
Kasya 17:14, 08 lut 2016


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41806
rozark napisał(a)
ja hodowałam na pniu, ale mimo braku zimy główny pęd zmarzł i teraz większej jak 1m nie wyhoduję a co się z nim dzieję w prawdziwe zimy?


piszesz o perukowcu ?
ja budleje wlasnie na pniu mialam (mam) ale chyba nic z niej nie bedzie
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies