Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród mały, w cieniu i na ciężkiej glebie

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród mały, w cieniu i na ciężkiej glebie

Karol99 16:06, 04 sty 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Jeżeli chodzi o krzewy to np. krzewuszki pięknie kwitną, pęcherznice też zachwycają kwiatami ale niecięte i w sumie troche krótko
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
BASIA8 18:04, 04 sty 2015


Dołączył: 21 sty 2013
Posty: 4612
rozark napisał(a)

Hi, hi - malwy też mam. Wysiałam i wysadziłam w zeszłym roku ale w innym miejscu. Jak byłam na studiach to miałam taki moment w którym twierdziłam, że kwiatek ( wtedy domowy) to musi mieć kwiaty, bo po co mieć same liście? Teraz oczywiście już tak nie sądzę i w domu mam ok. 50 kwiatów, oczywiście większość niekwitnących. Jakieś tendencje w kierunku kwitnienia mi pozostały i to w ogrodzie widać. Musi być mnóstwo kwiatów.
A w miskanta się zaopatrzę.
Spróbuje tą rabatę rozrysować zobaczymy co powiesz.



Zatem czekamy na rozrysowaną rabatę - Ja nie jestem ekspertem, ale może coś pomogę - i może czasem na coś się przydadzą moje wskazówki. Jak będziesz kiedyś wklejała zdjęcie rabaty którą chcesz zrobić - to zrób zdjęcie z daleka żeby było widać jaka jest duża i co jest w tle - nie wiem czy czytelnie napisałam o co chodzi.
Pozdrawiam.
____________________
Basia- W Dolinie Muminków ***
Karol99 18:45, 04 sty 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
ja tez chetnie pomoge
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
rozark 21:35, 04 sty 2015


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
Każda sugestia mile widziana
____________________
pozdrowionka
Mala_Mi 10:24, 05 sty 2015


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Witaj, zaplatałam się przez przypadek... w twojej mieszance gatunkowej nie pomogę, bo ja lubię kolorowo i różnorodnie ale chyba mnie przebiłaś Jesteś zdecydowanie większa kokoszka ode mnie.... i oddam ci palmę pierwszeństwa do ego tytułu.

Danusi się należy Laur, ale Zieleń to życie przyznaje tylko Zielone Lury a nie złote Jestem za ..do kogo mam to wysłać???? Na meila do np pani Dyrektor?

Natomiast w kwestii Twoich rabat... budleję mocno przycinaj wiosną i będzie niska. W sezonie też ja przycinaj, będzie schludna, niższa i sprowokuje to ją do zawiązywania kolejnych kwiatów do jesieni. Przesadzenie przeżyje ale odchoruje. Teraz byłą wysoka bo nie zmarzła po łągodnej zimie.

Jak masz taki styl kokoszkowy to nie sadz niczego na obwódki, stwórz rabaty z plam różnych roślin. Za dużo masz gatunków... na tak małej rabacie. Sasanki na obwódkę mi się nie podobają chociaż lubię sasanki. Jak już obwódka to z czegoś co będzie ładne cały sezon.

Migdałka zastąp czymś innym, krótko kwitnie, potrafi chorować i .... Na froncie powinno być coś co jest długo ładne. Lepsza byłaby hortensja na kiju niż migdałek.

Jak słonecznie to zostaw tam róże, ale za dużo tam tego dobra.

Dlaczego uważasz, że te lilie miały wirusa??? Na fotce wyglądają na zdrowe.

Sorki, że sie tak po szarogęsiłam.
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Mala_Mi 10:25, 05 sty 2015


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Zgadam się z Tobą w jednym.. na rabacie musi być dużo kwiatów
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Margarete 11:30, 05 sty 2015


Dołączył: 04 mar 2013
Posty: 14370
Witaj Reniu !
Wpadam z rewizytą do sąsiadki....i z życzeniami noworocznymi z resztą jak sąsiadka to sasiadka - mozna wpadac na pogaduchy bez konkretnego powodu
Ale powód jest ...twój piekny kolorowy ogród- masz racje że nalezy mu sie "uprządkowanie" i wzbogacenie - chociazby o trawy jak radzi Danusia, ja dzieki Ogrodowisku pokochałam trawy i teraz z sezonu na sezon doceniam ich urode i role na rabatach ( kupowałam tanio a więc nieduże egzemplarze a więc dopiero teraz po roku czy dwóch widac w pełniich urodę )
Miskanty ML dodadza lekkości twoim kwiatom, będą wspaniałym towarzystwem dla róz, powojnika i lawendy. Ta fotka z clematisem i lawendą - cudna.
Ja tez jestem kokoszką i nie mogę u siebie uporzadkowac i sformalizowac rabat tak do końca chociaz sie staram... ale to mój ogród i takiego go lubię chociaz chetnie słucham madrzejszych ode mnie, wprowadzam w zycie ciągłe zmiany oraz inspiruje sie innymi ogrodami z Ogrodowiska.

Fajnie ze nasza łódzka grupa powieksza sie , działamy pręznie jak na pewno juz czytałas, lubimy sie więc organizujemy spotkania wspólne, jakies wspólne wyjazdy, wpadamy do siebie nawet na kawke do ogrodu, dzielimy sie roslinami i doswiadczeniami, zamawiamy wspólnie rosliny czy inne akcesoria do ogrodu...jest fajnie nie tylko meytorycznie ale i towarzysko
Tu masz linki do naszych niektórych spotkaniowych wątków :
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3632-spotkanie-pabianice-i-okolice-sierpien-2013
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3774-swieto-rozane-ogrod-przy-lesie-i-inne-wrzesien-2013
Pozdrawiam i zaznaczam wątek !
____________________
Małgorzata OGRÓD MARZEŃ......a może tylko......MARZENIE O OGRODZIE
rozark 17:44, 05 sty 2015


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
Karol99 napisał(a)
Jeżeli chodzi o krzewy to np. krzewuszki pięknie kwitną, pęcherznice też zachwycają kwiatami ale niecięte i w sumie troche krótko

Karol , krzewuszki powtarzają kwitnienie i mam 2 radzaje. Tę o ciemnych liściach widać na zdjęciu obok lwich paszczy.
A pęcherznicy nie mam, ona jest ozdobna z liści: czerwone ma „Diablo” a żółto-zielone „Luteus”
____________________
pozdrowionka
rozark 18:34, 05 sty 2015


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
Mala_Mi napisał(a)
Witaj, zaplatałam się przez przypadek... w twojej mieszance gatunkowej nie pomogę, bo ja lubię kolorowo i różnorodnie ale chyba mnie przebiłaś Jesteś zdecydowanie większa kokoszka ode mnie.... i oddam ci palmę pierwszeństwa do ego tytułu.

Danusi się należy Laur, ale Zieleń to życie przyznaje tylko Zielone Lury a nie złote Jestem za ..do kogo mam to wysłać???? Na meila do np pani Dyrektor?

Natomiast w kwestii Twoich rabat... budleję mocno przycinaj wiosną i będzie niska. W sezonie też ja przycinaj, będzie schludna, niższa i sprowokuje to ją do zawiązywania kolejnych kwiatów do jesieni. Przesadzenie przeżyje ale odchoruje. Teraz byłą wysoka bo nie zmarzła po łągodnej zimie.

Jak masz taki styl kokoszkowy to nie sadz niczego na obwódki, stwórz rabaty z plam różnych roślin. Za dużo masz gatunków... na tak małej rabacie. Sasanki na obwódkę mi się nie podobają chociaż lubię sasanki. Jak już obwódka to z czegoś co będzie ładne cały sezon.

Migdałka zastąp czymś innym, krótko kwitnie, potrafi chorować i .... Na froncie powinno być coś co jest długo ładne. Lepsza byłaby hortensja na kiju niż migdałek.

Jak słonecznie to zostaw tam róże, ale za dużo tam tego dobra.

Dlaczego uważasz, że te lilie miały wirusa??? Na fotce wyglądają na zdrowe.

Sorki, że sie tak po szarogęsiłam.



Życzę sobie więcej takich przypadków. Kokoszka – hihi – podoba mi się. Jak pewnego dnia okazało się, że mam własny kawałek ziemi to wiedziałam co to róża, tulipan, chryzantema, narcyz i krokus . Zaczęłam oglądać Rok w Ogrodzie i Maję. Jak mi się któraś roślinka spodobała, to chciałam ją mieć. Kupiłam, wsadziłam i było różnie. Przeżyła albo i nie . Dlatego teraz jak coś mi się spodoba i okazuje się że miałaby u mnie warunki to kupuje jedna na próbę. A że ogródek mam młody to takich pojedynczych okazów jest dużo. Obserwuję roślinkę jak ona się czuje, jak długo kwitnie, choruje czy nie… Jeśli jest OK to potem się biorę za jej rozmnażanie (bardzo to lubię, chyba najbardziej). Jeśli mogę to zbieram nasionka, jeśli się da to dzielę albo dokupuję nowe egzemplarze.
Dlatego w moim przypadku prawidłowe jest stwierdzenie że mam kolekcję pojedynczyk roślin a nie ogród. Teraz chcę mieć ogród dlatego bardzo potrzebuje WAS – waszych sugestii, doświadczenia, motywacji ..

"Danusi się należy Laur, ale Zieleń to życie przyznaje tylko Zielone Lury a nie złote Jestem za ..do kogo mam to wysłać???? Na meila do np pani Dyrektor?"

Tylko skopiowałam od Danusi – ja wysłałam na ogólny, ten na samym dole.

"Natomiast w kwestii Twoich rabat... budleję mocno przycinaj wiosną i będzie niska. W sezonie też ja przycinaj, będzie schludna, niższa i sprowokuje to ją do zawiązywania kolejnych kwiatów do jesieni. Przesadzenie przeżyje ale odchoruje. Teraz byłą wysoka bo nie zmarzła po łągodnej zimie."

Budleję regularnie przycinam wiosną i dodatkowo skracam ją na jesieni. Usuwam regularnie przekwitłe kwiatostany. Gdyby przeprowadzka się żle skończyła to już sadzonka zielna pobrana, ukorzeniła się i rośnie.

"Jak masz taki styl kokoszkowy to nie sadz niczego na obwódki, stwórz rabaty z plam różnych roślin. Za dużo masz gatunków... na tak małej rabacie. Sasanki na obwódkę mi się nie podobają chociaż lubię sasanki. Jak już obwódka to z czegoś co będzie ładne cały sezon."

Zawsze wydawało mi się że aby robić rabaty z plam to te rabaty muszą być duże ale może nie? Znowu muszę rozrysować.
W pierwszej chwili pomyślałam sobie że masz rację, w drugiej że nie widziałam nigdy obwódki z sasanek, w trzeciej że jeśli zrobię podwójną obwódkę to najpierw będzie kwitła sasanka, a potem lwia paszcza ( sasanka o srebrnych liściach będzie podkreślać różowy kolor lwiej paszczy) a w czwartej chwili ( a może już nie chwili ) że jak mi się nie spodoba to na jesieni będę miała co robić. Wniosek taki że sasanki wsadzę do koszyczków na tulipany aby ją łatwo było przesadzić i żeby woda miała łatwy odpływ.

"Migdałka zastąp czymś innym, krótko kwitnie, potrafi chorować i .... "
Miałam w zeszłym roku chorego migdałka – całe pędy mi usychały. Usunęłam wszystkie przekwitłe kwiaty, wycięłam chore pędy i opryskałam Astvitem. Pomogło a do tego migdałek wypuścił 2 razy dłuższe pędy .
"Na froncie powinno być coś co jest długo ładne. Lepsza byłaby hortensja na kiju niż migdałek. "
Podoba mi się ten pomysł – tylko czy nie będzie ona ocieniać mi róży Astrid? Ach z tym cieniem u mnie. Czy taka hortensja jest zwarta? Czyli czy będzie dawać światło prześwitujące? Już sobie pomyślałam żeby na pniu dać hortensję Pinki (Musiała by być na wysokim pniu.) to by się komponowała z tą wsadzoną do gruntu. Pinki chyba długo kwitnie.
Albo wsadzę w tym miejscu Morning Light i przed wiciokrzewem. ( czy on się bardzo rozrasta w szerz?). Sam nie wiem co będzie lepsze – jak sądzisz?
I musze pomyśleć gdzie przesadzić migdałka bo mąż nie da go usunąć – on uważa że to "coś" najpiękniej kwitnie u nas.

"Jak słonecznie to zostaw tam róże, ale za dużo tam tego dobra. "
Biorę się jutro do jej mierzenia i rozrysowania.
Najwięcej słońca w całym ogrodzie jest w tym miejscu: od rana do popołudnia. Bo zaraz po lewej stronie rosną 2 duże lilaki takie ok. 6m i jarząb przed nimi i zacieniają rabatę od zachodu i południowego zachodu

"Dlaczego uważasz, że te lilie miały wirusa??? Na fotce wyglądają na zdrowe."

Bo tak wyglądała lilia wcześniej a potem zrobiła się żółta. To podobno tak jak z tulipanami, jak zmienią kolor na żółty to nic się nie da z tym zrobić tylko wyrzucić.

"Sorki, że sie tak po szarogęsiłam."
Dzięki że zajrzałaś i zapraszam częściej. Wnikliwie czytasz i to mi się bardzo podoba - wreszcie mam z kim przegadać temat : I coś dobrego z tego się urodzi.

Och jak ja żałuję, że tak długo zwlekałam z dołączeniem do was.
____________________
pozdrowionka
BASIA8 19:15, 05 sty 2015


Dołączył: 21 sty 2013
Posty: 4612
Hej Reniu niema co żałować - najważniejsze że jesteś
Pozdrawiam.
____________________
Basia- W Dolinie Muminków ***
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies