Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród mały, w cieniu i na ciężkiej glebie

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród mały, w cieniu i na ciężkiej glebie

Bogdzia 15:55, 06 sty 2015


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 58526
Witaj Reniu i na samym początku przepraszam że dopiero dzis składam Ci rewizytę.Nie zauważyłam Twojego wpisu i dopiero dzis ktoś mi zwrócił na to uwagę . Życzę Ci równiez wspaniałego tego roku i powiem ze początek masz dobry bo trafiłas między serdecznych i kochających ogrody ludzi, sympatycznych i towarzyskich. Małgosia zostawiła Ci linki to już trochę wiesz, reszty doswiadczysz bedac na jakimkolwiek spotkaniu. Czy to Ty mieszkasz na Bałutach ? bo gdzieś czytałam że jest ktoś nowy z Bałut.Pozdrówka serdeczne zostawiam.




____________________
Rododondrenowy ogród II. Rododendronowy ogród. Wizytówka-rododendronowy ogród
rozark 18:08, 06 sty 2015


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
Bogdzia,
Miło mi że się odzywasz. Dziekuję za zyczenia. Żeczywiście to ja mieszkam na Bałutach a czytałas to u Karoli. Urzeka mnie atmosfera na ogrodowisku.


Obiadek zjedzony , spacerek po Pierynie ( ul. Piotrkowskiej) zaliczony

____________________
pozdrowionka
rozark 18:18, 06 sty 2015


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
A teraz wspomniane już wcześniej lilaki.
Są przy samym ogrodzeniu, przy wejściu do domu, przy furtce, czyli front domu. Obok przedogródka.


Są 2 szt. o różnych kolorach. Mają ok. 5,5m wysokości. Są stare, kwiaty mają tylko wysoko, aby zerwać je do bukietu trzeba się wspinać się po drabinie . Przez to że są wysokie to zacieniają sąsiedztwo . I do tego maja odrosty , które widać na zdjęciu.
Rozwiązania wymyśliłam 3:
- przyciąć je od góry na wysokości hedery, niestety krótkotrwałe

- wyciąć je lub podlać randapem, drastyczne i nie bardzo mi się uśmiecha
- lewy zostawić a prawy wyciąć: w lewym, po którym pnie się hedera są ptasie gniazda, byłby do cięcia co 2 lata, ale i kwitnienie miałby co 2 lata. Co wsadzić po prawej stronie? Rozważam lilaka Mayera, lub coś co kwitnie w innym terminie, ma do 3m wysokości, nie ma odrostów korzeniowych, toleruje gliniastą glebę i półcień ( od wschodu lilak, od południa jarząb), czyli słońce tylko od zachodu.

Macie takie duże doświadczenie, doradźcie mi coś proszę.
____________________
pozdrowionka
jankosia 18:25, 06 sty 2015


Dołączył: 20 mar 2014
Posty: 3124
A to większe drzewko to co to? Za ogrodzeniem rośnie?
____________________
Monika. Gdybym tylko mogła nie wychodzić z ogrodu...
Karol99 18:35, 06 sty 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
a może usunąć i zostawić jakiś młody odrost?
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
jankosia 18:41, 06 sty 2015


Dołączył: 20 mar 2014
Posty: 3124
Karol99 napisał(a)
a może usunąć i zostawić jakiś młody odrost?


He he, a ja w pierwszej chwili pomyślałam dokladnie odwrotnie - usunąć wszystkie odrosty a zostawić pierwotny pień
Szkoda by było takich pięknych roślin. Dojrzały krzew to skarb a lilaki w dodatku mają to do siebie że mają piękny pokrój - nawet jak dla mnie nieco egzotyczny bo często taki parasolowaty.
Możesz je utrzymać nisko tylko pytanie po co. Są lepsze rośliny do takiego prowadzenia (nawet lilaków). Taki półcień nie jest przecież zły - można w nim sadzić większość roślin.
Zastanów się dwa razy zanim wytniesz.
____________________
Monika. Gdybym tylko mogła nie wychodzić z ogrodu...
Karol99 18:43, 06 sty 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
jankosia napisał(a)


He he, a ja w pierwszej chwili pomyślałam dokladnie odwrotnie - usunąć wszystkie odrosty a zostawić pierwotny pień
Szkoda by było takich pięknych roślin. Dojrzały krzew to skarb a lilaki w dodatku mają to do siebie że mają piękny pokrój - nawet jak dla mnie nieco egzotyczny bo często taki parasolowaty.
Możesz je utrzymać nisko tylko pytanie po co. Są lepsze rośliny do takiego prowadzenia (nawet lilaków). Taki półcień nie jest przecież zły - można w nim sadzić większość roślin.
Zastanów się dwa razy zanim wytniesz.



no tak w sumie racja
szkoda takich drzew, ale jednak chciałabyś usunąć no to zostaw te młode odrosty i te przycinaj od małego, żeby nie wyrosły na wielkie drzewa
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
rozark 19:48, 06 sty 2015


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
Chcę je przyciąć aby wspomniana rabata różowo-fioletowa miała więcej słońca. Duże drzewo duzy cień.
To są stare lilaki, co oznacza że były szczepione po staremu , co skutkuje tym, że odrosty są z podkładki, czyli nie są szlachetne i bardzo słabo kwitną. Pień główny kwitnie na biało i ma kwiaty pełne, ładne ale co z tego jak wysoko. Ciesza oko nie powiem i tylko tyle.
To z przodu za chodnikim to wspomniany jarząb. Nie myślę o nim bo chyba nie wolno mi go wyciąć a poza tym jest to wspaniała stołówka dla ptaków, zlatują się do grudnia i mamy wspaniały widok przed oknem. Jarząb każdemu plecam: ma kulisty pokrój, pięknie kwitnie na wiosnę, ma ozdobne liście z wierzchu zielone ale pod spodem srebrne a na jesieni ozdobne owoce.
____________________
pozdrowionka
rozark 19:57, 06 sty 2015


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
Lewy chcę zostawić i przyciąć a ten prawy usunąć tylko co posadzić w to miejsce?

a może też go przyciąć - tylko mocniej? I nie wiem jak skutecznie usuwać odrosty. Jak utnę 1 przy ziemi to mi wyrasta 5 obok . Wykopać ale na ile jest to skuteczne i czy nie zniszczę hedery?
____________________
pozdrowionka
rozark 20:07, 06 sty 2015


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
a co powiecie na drzewko z glicyni?? Nie będzie mieć za ciemno?
____________________
pozdrowionka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies