Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Tam, gdzie jeże mówią dobranoc.

Pokaż wątki Pokaż posty

Tam, gdzie jeże mówią dobranoc.

waldek727 18:41, 28 sty 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
reniuniek napisał(a)
Witaj
Wiem, że jedna jaskółka wiosny nie czyni i że musze wykazać dużo cierpliwości i zdobyć potrzebną mi wiedze, ale ciesze się z tego co już wiem W moim ogrodzie głównym problemem to choroby grzybowe. Rośnie kilkanaście drzew owocowych, starych i chorych, nie mogę z nimi nic zrobić..... W tamtym roku nawet brzoza pospolita i pare szczepionych były chore. Dlatego postanowiłam w tym roku lać dużo zrobionych preparatów do ziemi, wydaje mi się że tam jest problem.....
Mam prośbę, możesz mi napisać, czy olej parafinowy i parafina ciekła to to samo? W tym roku nie chcę kupować Promanalu.
Pamiętam, że czytałam gdzieś w twoich wypowiedziach o piołunie, do czego go stosowałeś ?
Pozdrawiam.

Renatko.
Myśl którą przedstawiłaś w swoim poście jest bardzo trafna. Powinniśmy uczyć się żyć z ogrodem i w ogrodzie, a nie obok niego. To całe bogactwo fauny i flory jest tak pięknie i mądrze poukładane przez naturę, że nie musimy w to wszystko wkładać aż tyle energii.
Choroby grzybowe Reniu to bolączka większości ogrodników. Błąd polega na tym, że my zamiast przywracać glebie dobrą kondycję która ma bezpośredni wpływ na zdrowie naszych roślin, to bardzo często świadomie lub nieświadomie cały ten żywy świat niszczymy lub stawiamy na głowie. Pierwszą rzeczą przy dużej infekcji roślin powinno być prześwietlenie, odmłodzenie i napowietrzenie ogrodu.
Olej parafinowy i parafina ciekła to ten sam produkt. W obu przypadkach do oprysku zapobiegającemu wykluwaniu się z jaj owadów ssąco-kłujących stosujemy 2% stężenie roztworu. Piołun w swoim działaniu podobny jest do wrotyczu. W tym przypadku wykorzystywane są przede wszystkim olejki eteryczne które znakomicie powstrzymują bodźce zapachowo-smakowe u szkodników roślin egzystujących zarówno na roślinach jak i też w ich strefie przykorzeniowej.
Pozdrawiam.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
waldek727 18:48, 28 sty 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
GorAna napisał(a)
Witaj Waldku....jestem pod wielkim wrażeniem, Twojej wrażliwości i znawstwa arkanów natury.......już tylko pomilczę......
Będę gościem w Twoim ogrodzie......Tobie pozostawiam gospodarzenie.....

Cześć Anno.
Cieszę się, że i Ty zagościłaś w moim wątku. Dziękuję za miłe słowa i postaram się tymi arkanami natury podzielić zarówno z Tobą, jak i z innymi użytkownikami forum.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
waldek727 19:10, 28 sty 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Margo napisał(a)
Waldku witaj,
super że założyłeś wątek. Bardzo ciekawa jestem Twojego ogrodu, i Twoich porad.
W poprzednim sezonie wyeliminowałam opryski chemiczne na rzecz OW i HT-efekty super, wiec liczę w tym roku na kolejne porady np. na wymienione ślimaki. Gnojówki z wrotyczu też już robiłam, żeby walczyć z pędrakami. Od jesieni mam w tej walce sprzymierzeńca krecika . Mąż się denerwuje że niszczy trawnik strasznie, a ja się cieszę że wyjada pędraki (mam nadzieję, że nie same dżdżownice)-no coś za coś
Pozdrawiam i będę stałym gościem

Gosiu.
Witając Cię w wątku spieszę Ci donieść, że ja również cieszę się z Twoich osiągnięć. Ja zaczynając swoją przygodę z ogrodami które żyją w zgodzie z naturą bardzo często też nie mogłem się nadziwić jak to wszystko jest możliwe. Jak te moje rośliny dają sobie świetnie radę bez środków chemicznych. Dzięki, że piszesz o swoich sukcesach i tym samym potwierdzasz to, o czym ja piszę od kilku lat. Coraz większe grono osób pielęgnujące swoje ogrody w sposób niekonwencjonalny to gwarancja tego, że inni też nabiorą chęci i wiary w to, aby stopniowo zmieniać swoje najbliższe otoczenie na przyjazne ludziom i zwierzętom.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
waldek727 19:31, 28 sty 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
ana_art napisał(a)
WALDEK!!!!! JAK MIŁO ŻE DAŁEŚ SIĘ ZBAŁAMUCIĆ jednak baby potrafią... fajnie że masz tą swoją skrzynkę kontaktową. Fajna muzyka, fajne klimaty i dusza podlaska. Czegóż chcieć więcej... Anka podlasianka

Jak fajne ,,baby" z ikrą i z darem przekonywania, to nie mogłem ich zawieść. Z tej okazji i z tego miejsca trzeba przesłać im wszystkim tradycyjnego buziaczka. Mój styl życia pomaga mi dostrzegać piękno tak często przez innych nie zauważane i mijane bezpowrotnie.
Z miłą chęcią Anetko podzieliłbym się jeszcze z Tobą słowami, ale niestety wzywają mnie już obowiązki.
Pozdrawiam.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
waldek727 19:40, 28 sty 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Po kolejnym sukcesie polskich piłkarzy ręcznych na mistrzostwach świata, życzę wszystkim miłego wieczoru spędzonego na forum. Dziękuję za kolejne milutkie posty na które odpowiem już niebawem.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
roma2 19:50, 28 sty 2015


Dołączył: 28 sie 2014
Posty: 2976
Ufff. Super mecz. Ale ja piszę, Waldku, bo nie chcę Cię zgubić w Ogrodowiskowym Szaleństwie Mnóstwopostowym .!!!
____________________
Komendówka
mira 20:04, 28 sty 2015


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
waldek727 napisał(a)
Po kolejnym sukcesie polskich piłkarzy ręcznych na mistrzostwach świata, życzę wszystkim miłego wieczoru spędzonego na forum. Dziękuję za kolejne milutkie posty na które odpowiem już niebawem.


a tak miły wieczór

sprawdzam czy coś już nie pryskasz ale czuję że tryskasz dziś radością jak kazdy kibic
trzymamy kciuki dalej
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
Viola 21:13, 28 sty 2015


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 3482
Ach, jak się cieszę, że znalazłam Twój wątek A tytuł wątku przedni , nie podejrzewałam Cię o taki romantyzm
____________________
Viola Pomóżcie wyczarować mi ogród
ewakatowice 17:10, 29 sty 2015


Dołączył: 17 sty 2014
Posty: 8936
Witam się i ja…
Żyć zgodnie z naturą to nie jest takie proste, ba. To wręcz skąp likowane, żyjemy zbyt szybko, czesto idziemy na skróty a matka natura mimo szczodrości jaką nas obdarowuje nie zawsze jest cierpliwa na nasz eksperymenty nie zawsze chętna i łaskawa na to co niesie dostatek… cywilizacja XXI wieku. Trudno rezygnować z dostępnych środków, które wymagają tak mało od nas samych, szybki rezultat owszem… lecz co zostawimy po sobie?

Cieszę się, że jesteś, że pomagasz i próbujesz nakierować.
Trzeba zrozumieć by iść tą DROGA … BY być.

____________________
Ewa - miejsko&sielsko
Pszczelarnia 17:43, 29 sty 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Zdecydowanie podoba mi się tytuł wątku, podejście do ogrodnictwa, dusza podlaska i poczucie humoru ogrodnika.
EDIT zręczni piłkarze ... .
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies