Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

kris_bialystok 10:45, 23 lip 2014

Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 268
gemciu, waldek - napiszcie tu proszę swoją opinię na temat pryskania chemii na chwasty w tegorocznym trawniku? bo słyszy się wiele opinii, że nie można - a nikt nie pisze dlaczego.... jakie są objawy/przeciwwskazania?

dodam, że u sąsiada ekipa zakładająca miesiąc po mnie czyli na początku czerwca pryskała już 2 razy - ma piękny, gęsty, bujny trawnik i bez chwastów

nie spieszy mi się z tymi opryskami bo nie ma chwastów aż tak wiele - ale warto znać plusy i minusy jakby ktoś jednak chciał się zdecydować przyspieszyć pryskanie
____________________
Mały ogród pod Białymstokiem
agatanowa 11:37, 23 lip 2014


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543
kris, możesz generalnie tutaj poczytać o plusach i minusach oraz o trawnikach bez chwastów na dłuższą metę:

http://www.ogrodowisko.pl/watek/4623-herbicydy
____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
kris_bialystok 11:50, 23 lip 2014

Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 268
temat znam - chciałem poznać opinie np na temat Biofix-a - czym różni się spryskanie trawnika zasianego w maju - od spryskania tego samego tylko za rok - jakie są przeciwwskazania w młodym i jakie mogą wystapić objawy

bo czy to zdrowe czy szkodliwe - to każdy powinien wiedzieć i samemu zdecydować co jest mu ważne

są fachowcy na forum - są i amatorzy - próbuje zadawać tak pytania aby ta wiedza była ogólnie przyswojona - np ile dawać nawozu żeby nie przedawkować itp bo jak widać w sklepach są różni doradcy

na opakowaniach też różnie piszą - np na Biofixie jest notka, że można ożyć na tegoroczny pod warunkiem, że trawa ma minimum 5 liści


____________________
Mały ogród pod Białymstokiem
gemciu83 14:02, 23 lip 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
Przeciw wskazania i obawy są takie, że środek może sparzyć młody trawnik.
Czytam, że powiedzieli Tobie, że po 3 koszeniu można pryskać.
Skoro tak mówią tak rób. Ja u siebie na młodej trawie nie koszonej stosowałem Chwastox w ograniczonej dawce bo miałem dużo lebiody i szlak mnie trafiał, że zanim ją skoszę to będzie kolejna wylęgarnia chwastu.
Tyle, że trawnik miał ok 4 tyg.
Trawnika nie sparzyłem itd.

Wątpię by ktoś z Was zaryzykował to u siebie na młodszym trawniku bo pewnie nawet nic na nim jeszcze nie będzie jeżeli chodzi o chwast i o wschodzącą trawę.

Dla mnie jak trawnik ma 2 miesiące i jest na nim kilka chwaścików to nie widzę podstaw by chemię stosować raczej zgięcie w krzyżu i ręczne usunięcie.
Jeżeli ktoś nawoził ziemię z łąki lub pola uprawnego nawożonego obornikiem to musi się liczyć, że w takiej glebie będzie dużo nasion chwastów.

Na starych trawnikach stosuję chemię jak piszą + ciut dodaję bo dzisiaj każdy środek to czysta woda z sub. czynną i etykietą.
Bofix działa - drogi ale jego skuteczność jest taka sama jak Starane czyli w skali do 5max daję 3+. Chwastox 540 Trio lepiej działa i tańszy. Jasne nie niszczy wszystkiego co te ww. ale można je łączyć ze sobą co jest ważne.
Litr Chwastoxu to ok 40zł, a tam 20 ml ok 20zł. Chwastox ma u mnie ocenę 4.
W jednej dawce na 5 tys. m kw wystarcza co z reguły oznacz, że na 4 lata starczy. 15 letnie też działają.

Co do sparzenia chemią trawnika zdarza się i na starszym sam kiedyś od serca dałem 15 letniego Chwastoxu i nie powiem lekko się trawa podsuszyła ale nie wymarła.

Waldek Wam powie jak duże znaczenie ma żyzność gleby w ograniczaniu występowania chwastu.
Co ma swoje odzwierciedlenie w prawdzie.

Wapnowanie wapnem też ogranicza pojawianie się chwastów. Chwasty ich rodzaje też są oznaką pH gleby. Tyle, że różna gleba potrzebuje różnego wapna tlenowego, węglanowego, magnezowe itd.
____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
mp_krk 18:32, 23 lip 2014

Dołączył: 28 kwi 2014
Posty: 280
Miał mi gościu dać polifoske m ale ze nie ja odbierałem to dal nawóz NPK 8-20-30 (3) pakowany przez bartex. Skład podobny do polifoski 6 z tym ze ciut więcej azotu.

Ile tego rzucić, około 15 kg / 1000 mm2?

W sumie nawet znalazłem czemu pewnie krisowi powiedzieli ze 25kg na 500m2. Gdzieś tam w necie wyczytałem ze tego npk to 400kg/ha dla użytków zielonych, wiec po przeliczeniu tyle wychodzi. A że trawnik a trawa pastewna ....
____________________
Marcin - Mały ogród pod Krakowem
waldek727 19:30, 23 lip 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
gemciu83 napisał:

Waldek Wam powie jak duże znaczenie ma żyzność gleby w ograniczaniu występowania chwastu.
Co ma swoje odzwierciedlenie w prawdzie.


Gemciu.
Co ja mam powiedzieć na temat ograniczania występowania chwastów w żyznej glebie? Rośliny niepożądane przez nas i zwane chwastami są nierozłączną częścią każdego ogrodu i należą do jego naturalnej flory. Chwasty rosną niezależnie od tego czy gleba jest żyzna czy uboga, zasadowa czy kwaśna, zacieniona czy nasłoneczniona. Ja nie stosując na swoim trawniku środków chemicznych borykam się z takimi samymi problemami jak wszyscy inni posiadacze zielonej murawy. Na pewno jest ich mniej, bo nie wyniszczam trawnika sztucznymi nawozami oraz szkodliwymi pestycydami, ale muszę poświęcać mu trochę więcej czasu na pielęgnację.
Poza tematem, to najlepszym sposobem na pozbycie się chwastów w ogrodzie w/g mnie jest ściółkowanie gleby, oraz usuwanie ich mechaniczne.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
mp_krk 11:13, 24 lip 2014

Dołączył: 28 kwi 2014
Posty: 280
Gemciu, pomożesz ile tego NPK 8-20-30 dać? Od wczoraj deszczowo wiec bym dziś ponawoził, będzie mniej zabawy w rozpuszczanie woda węża.
____________________
Marcin - Mały ogród pod Krakowem
gemciu83 12:19, 24 lip 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
mp_krk napisał(a)
Gemciu, pomożesz ile tego NPK 8-20-30 dać? Od wczoraj deszczowo wiec bym dziś ponawoził, będzie mniej zabawy w rozpuszczanie woda węża.


10kg = PK = 2 i 3.
15kg = PK = 3 i 4,5.
20kg = 4 i 6.

Jeszcze na jesień będziesz mógł małą porcję podać samego nawozu PK lub tego jak zostanie.

Tego nawozu polecają nawet aż 40kg na 1000m kw

Spokojnie 15kg/1000m kw możesz rozsiać, a jak nic nie dawałeś wcześniej z nawozów to jeśli faktycznie będzie teraz padać przez kolejne 7 dni to i 20kg nie zaszkodzi.
N jest mało, więc nic nie spalisz.
____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
mp_krk 12:46, 24 lip 2014

Dołączył: 28 kwi 2014
Posty: 280
Dzięki za odpowiedź

Przez 7 dni pewnie nie popada bo na weekend znowu upały ale będę podlewał

Czyli rzucić teraz średnio 20 kg na 1000 m2. Potem co 3 tygodnie powtórzyć, czyli w połowie sierpnia i początkiem września?

Na tym koniec czy końcem września samego PK rzucić jakaś dawkę?
____________________
Marcin - Mały ogród pod Krakowem
gemciu83 13:05, 24 lip 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
3-4 tygodnie ale nie szalej. Jeżeli dziś sypniesz, a liczę, że deszcz nie pada bo sypanie na mokrą trawę nie jest rozsądne - poparzenie źdźbła trawy.
Lepiej jak trawnik przewieje i na taki suchy daj nawóz. Jak zacznie padać masz darmowe podlewanie.

Jak podasz teraz nawóz to dopiero pod koniec sierpnia się nastaw np ostatniego dnia miesiąca. Później to już tylko na zimę nawóz i nie koniecznie musisz go podawać bo teraz sporo PK dostarczysz.
Ale jak podasz PK na zimę to na koniec września dopiero.

Straszą jedni, ze już we wrześniu ma być po złotej jesieni, a od października śnieg także patrz na pogodę.
Ja dziś u siebie patrzyłem i wróżą przez 7 dni deszcze. 2 dni temu o afrykańskich upałach słyszałem więc ciężko mówić jaka pogoda będzie.

Wracając do tego co Waldek wspomniał o żyzności gleby itd. itp. to na ziemi kompostowej bez nawożenia trawa sama rośnie w 3-4 do koszenia już jest i nie ma dużego znaczenia upalana pogoda - po prostu gleba jest tak naładowana 'pokarmem', że trawa ma co jeść.
____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies