Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

misiek80 12:33, 23 maj 2016

Dołączył: 14 wrz 2015
Posty: 87
W sobotę posiałem 200 m2 tj. 1/3 mojego zaplanowanego trawnika. Niestety trawnik muszę robić na raty, bo nie wiem czy z całością wyrobiłbym się do końca roku.
Na przemieszaną bronami ziemię nawiozłem i rozgarnąłem jakieś 40-50 ton ziemi z dwóch źródeł. Niestety wszystko muszę robić przy pomocy taczki, łopaty i grabi, ponieważ wcześniej położyłem siatkę na krety i pomoc cieższego sprzętu nie wchodzi w grę. Myślałem, że siatka wyjdzie mi na głębokośi około 5 cm - docelowo wyszło około 15 cm. Nastepnie wygrabiłem kamienie, korzenie, patyki, kawałki szkła, itp. Pózniej kilkukrotne wałowanie 120 kg walcem, równanie zagłebień i znów wałowanie. Póki co na te 200 m2 poszło 5 kg trawy Barenbrug Elite/Exclusor, wysianej na wilgotny grunt. Nastepnie posianą trawę przysypałem cieniutką warstwą ziemi, lekko zagrabiłem i znowu zwałowałem. Od soboty podlewam 3 razy dziennie i zaczynając kolejne 200 m2 czekam na efekty...
pawel_s 10:11, 24 maj 2016

Dołączył: 31 mar 2016
Posty: 24
Ok 5 tygodni temu wysiałem trawę, ładnie wzeszła ale niestety stanęła jeśli chodzi o wzrost.
Ziemia nie była nawożona przez siewem. Zapewne brakuje jej teraz składników do wzrostu.
Czy teraz można rozrzucić nawóz?
Jeśli tak to jakie proporcje NPK zastosować? Czy nie jest za późno na wysoko-azotowe np. Yara 27N (MgO, CaO) (+4) (+7)?
Czy lepszy będzie bardziej zbilansowany ?
fredHC 10:16, 24 maj 2016

Dołączył: 23 maj 2016
Posty: 7
Witam

Dwa tygodnie temu przemieliłem ziemię w moim ogródku glebogryzarką.
teraz jak osiadła widzę że muszę jeszcze dowieść z 2-3 cm praktycznie na całej powierzchni.

Czy po takim okresie muszę znowu ją przekopać/użyć glebogryzarki? Czy jednak po położeniu tej nowej warstwy 2 cm wystarczy ją zwałować i można siać trawę?

bruno 13:26, 26 maj 2016

Dołączył: 19 kwi 2015
Posty: 20
Witam dlaczego trawnik mi kwitnie kosze dwa razy w tygodniu, niezbyt estetycznie to wyglada Pozdrawiam
Gardenarium 15:06, 26 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Takie masz gatunki, mieszanka była chyba niedobra.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:40, 28 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Osom napisał(a)
Cześć wszystkim

Jestem właśnie na końcowym etapie zakładania ogródka przy małym szeregowcu i zbliżam się do wielkiego finału - czyli wysianie trawy, tego etapu obawiam się najbardziej.
Ogródek jest niewielki, może około 100 metrów, dodatkowo rabaty pod tuje i rośliny zabrały trochę powierzchni, tak więc samej trawy będzie może około 70 m.

Ziemia pod całym ogródkiem została wielokrotnie przegryziona glebogryzarką i odgruzowana. Jako, że podłoże było dość gliniaste nawieźliśmy około 5 ton humusu, 1 tony piasku i 1 tony torfu - całość przekopaliśmy i w miarę wyrównaliśmy. Wszystkie te roboty zostały wykonane w maju, po czym odczekaliśmy trochę żeby wzeszły chwasty i w ostatnich dniach zrobiliśmy z nimi porządek.

Wczoraj po finalnym ułożeniu rabat, rozsypaliśmy na zwałowaną ziemię warstwę podłoża do trawników z leroy'a - wyszło może około 2 cm:



Całość została znów zwałowana. No i teraz nadszedł czas na wysiew trawy i tutaj pojawia się kilka pytań

Trawa jaką zakupiłem to Graminex Gazon

Teraz czekam na dobrą pogodę - póki co ciągle leje deszcz i prawdopodobnie w czwartek ma już być pogodnie.
Pytanie mam co do samego wysiewu. Po wczorajszym zwałowaniu podłoża pod trawniki, wpadłem na pomysł, żeby przy samym wysiewie zakupić i rozsypać znów kilkanaście worków tego podłoża, tak żeby utworzyło ono warstwę 1-2 cm, następnie po wyrównaniu (bez wałowania) wysiać nasiona trawy w taką pulchną ziemię, a dopiero potem całość zwałować - czy to dobry pomysł?


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
jarek_kr 08:40, 28 maj 2016


Dołączył: 10 maj 2016
Posty: 14
Kup nasiona Kiepenkerla delikatnie przysyp ziemią mocno podlej i poczekaj 4 tygodnie, potem skoś
sarenka 12:14, 28 maj 2016


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Zmieniłam zdanie i teraz zastanawiam się nad nawozem jaki mogłabym zastosować żeby dodać mu siły do wzrostu?? może coś z florovitu? Czy coś innego? będę wdzięczna za pomoc
____________________
Magda W samym sloncu
lukasz133 20:36, 28 maj 2016

Dołączył: 10 kwi 2016
Posty: 12
Witam,mam pytanie?Zasiałem miesiąc temu trawnik,po 7 dniach zaczął już kiełkować,a teraz urósł tak do 5cm i nie widzę żeby rósł dalej,trawnik ma ładny zielony kolor,czy można już użyć nawozu?
Gardenarium 08:52, 29 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
sarenka napisał(a)
Zmieniłam zdanie i teraz zastanawiam się nad nawozem jaki mogłabym zastosować żeby dodać mu siły do wzrostu?? może coś z florovitu? Czy coś innego? będę wdzięczna za pomoc


Tu nie chodzi o zmianę zdania, bo nawożenie to nie kaprys ogrodnika, tylko konkretny zabieg mający skutki negatywne jeśli:

- zaaplikujesz go zbyt często
- zaaplikujesz go w złej dawce (za dużej)
- rozsiejesz nierównomiernie
- nie podlejesz celem rozpuszczenia granulek

Dlatego odpowiedz na pytanie:

- czy masz siewnik ręczny ?
- czy umiesz rozsiewać nawóz aby spadał równomiernie?
- kiedy ostatnio był trawnik nawożony?

Jeśli nie, kup siewnik, poćwicz na polu gdzieś, a potem dopiero bierz się za nawożenie. Oczywiście w odpowiedniej dawce i jeśli jest taka potrzeba

Nawóz jakikolwiek, aby był do trawników i nie był na 100 dni. Nie popieram nawozów długo działających.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies