Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

PawelS 20:11, 29 kwi 2013

Dołączył: 19 kwi 2013
Posty: 3
Witam
Mam konkretne pytanie. Czy posianą trawe trzeba wymieszać z ziemią i później przywalcować czy tylko przywalcować?
Pozdrawiam
Paweł
Gardenarium 19:48, 30 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trzeba lekko przegrabić i potem wałować.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/298-trawnik-z-siewu-krok-po-kroku
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
radek 09:42, 01 maj 2013

Dołączył: 25 mar 2013
Posty: 43
Gardenarium napisał(a)
Kopać małe "kęsy" żeby się odwróciło, dzięki darni ziemia się użyźni, a kamyki wygrabisz na koniec.

Ziemię do iglaków dodajesz w dołek, jak będziesz sadziła iglaki, rozsypanie na rabacie pod korę ? A rosliny kiedy będziesz sadzić?


zacząłem kopać na głębokość szpadla. czemu piszesz o "małych kęsach"? Istnieje przelicznk ilość torfu do wysypania na m2 ? Jaki torf odkwaszony czy inny?
Sebek 16:15, 01 maj 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Z małymi kęsami pewnie Danusi chodziło o rozdrobnienie przekopanej darni, bo taka szybciej się rozkłada. Przelicznika nie ma, pod iglaki lepiej dać torf kwaśny - jednak pod świerki serbskie i cisy odkwaszony.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 19:53, 01 maj 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
radek napisał(a)


zacząłem kopać na głębokość szpadla. czemu piszesz o "małych kęsach"? Istnieje przelicznk ilość torfu do wysypania na m2 ? Jaki torf odkwaszony czy inny?


Małe "kęsy" łatwiej potem rozdrobnić, wielkie bryły nie dadzą się rozbić łatwo i trawnik się potem pozapada.

Torf 1 worek 80 l na 1-2 metry kwadratowe. Można cieniutko poprószyć.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
radek 22:59, 01 maj 2013

Dołączył: 25 mar 2013
Posty: 43
za każdym "kęsem" rozdrabniam odwróconą darń. Po jakim czasie od momentu odwrócenia darni, grabienia, równania, wałowania mogę zacząć siać? Czytałem, że ziemia musi się uleżeć ok. 3 tyg. , a co z rokładaniem się starej darni?
Gardenarium 23:04, 01 maj 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja dziabię kęsy na drobno, trzeba glebogryzarką przejechać, jak jest dobrze rozdrobnione i przejadę glebogryzarką, wałem odkamieniającym i uwałuję to sieję od razu i nie czekam.

Darń jest rozdrobniona ale maszynowo, a ręcznie to trzeba dokładnie podziabać.

Darń rozłoży się pod ziemią.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
radek 14:57, 02 maj 2013

Dołączył: 25 mar 2013
Posty: 43
Danusiu, trochę z innej beczki, nie mogę znaleźć odp wątku, dlatego zapytam tu. Planuję obok trawnika założyć kącik dla dzieci z ogrodowymi zabawkami. Nie chcę pod tym trawy bo z doświadczenia wiem, żę cięzko z podlewaniem i słońcem, trawa gnije, dlatego chcę tą przestrzeń pokryć drobnym żwirem i oddzielić od trawnika ekobordem. To pierwszy pomysł, być może masz jakieś doświadczenia w tym temacie, jakieś inne podłoże. A jeśli żwir to skąd w ok. Warszawy?
Gardenarium 19:40, 02 maj 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
masmedia napisał(a)
Witam,

Jesienią nawiozłem ziemi. Rozwiozłem na grubości około 10 cm. Okazało się, że jest trochę gliniasta. (wciagała wodę jak gąbka, teraz jak zrobiło się cieplej pękała). Postanowiłem więc coś z tym zrobić. Załatwiłem traktor z glebogryzarką.
Przejechał glebogryzarką i później przebronował. Teraz wygląda to tak jak na załączonym zdjęciu.
Co dalej mam zrobić? Czytałem, ze trzeba wyrównać, wygrabić wszystkie "brudy", później poczekać jak wyjdzie zielsko i spryskać. Chcę sie upewnić czy tak powinienem zrobić.

Czy poczekać kilka dni i za pomocą cieżkiej belki (jezdząc nią po ziemi) wyrównać teren?
Czy mogę prosić o opis po kolei co teraz mam robić?

Dodam tylko, że jak przygotuję ziemię to zabieram się za rabaty. Nawodnienie (będę robił stopniowo dla poszczególnych sekcji), sadzenie, kora. Później dopiero trawnik (siatka przeciw kretą, nawodnienie, sianie. (może jesień).

Z góry dziekuję za pomoc.

Pozdrawiam
Masemdia
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 19:40, 02 maj 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
zakol13 napisał(a)
Może czegoś nie zrozumiałem ale nie ma po co wyrównywać tej ziemi skoro chcesz potem zrobić nawodnienie i siatkę na krety. Nawodnienie wymaga wykopania rowów żeby poprowadzić rury z wodą, a żeby założyć siatkę na krety to w ogóle trzeba całą ziemię ściągnąć, położyć siatkę i dopiero ziemię wysypać z powrotem i wtedy równać. Jak teraz wyrównasz ziemię to pójdzie to na marne jak trzeba będzie znów ją rozkopać, aby wykonać podane czynności
Przynajmniej tak mi się wydaje na chłopski rozum
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies