Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Obwódki z bukszpanu

Pokaż wątki Pokaż posty

Obwódki z bukszpanu

m_gocha 00:54, 05 paź 2015


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
Witam! Dopiero dzisiaj znalazłam wątek o obwódkach bukszpanowych. Może tutaj ktoś mi pospieszy z pomocą w podjęciu decyzji co do kształtu bukszpanowej obwódki? Dostałam w piątek 20 szt. kopanych bukszpanów (ok.30-40 cm). Muszę je szybko wsadzić bo boję się że wyschną korzenie, a w tygodniu krucho z wolnym czasem. Przedstawiam zdjęcia tego miejsca gdzie ma być ta obwódka (przepraszam za jakość zdjęć ale robione były pod wieczór po przyjściu z pracy)

To miejsce na fotce to ścieżka pod górę do tylnej części ogródka. Na ten moment są tam wsadzone 3 bukszpany formowane w kulkę, oraz stoją pnie na których stoją donice z kwatami jednorocznymi (niekoniecznie chciałabym ich się pozbywać - ale mogę je przesunąc bądź w ostateczności usunąć) Obwódka ma oddzielać ścieżkę z trawnikiem od kilku grządek, które są po lewej stronie (za tymi donicami)
Przyznam że nie przepadam za liniami prostymi w ogrodzie (moim, bo w innych np. nowoczesnych podobają mi się) - wolę lekko falowane. Oto moje pomysły - tak na szybko




a może dosadzić zamiast typowej obwódki obwódę ale z kolejnych kulek? Boję się żebym nie "przedobrzyła" - tym bardziej że "trochę się dzieje" w moim ogródku. Może zawijski które tak mi się podobają są lepsze na płaski teren i taki bardziej uporządkowany co do ilości i rodzaju nasadzeń? UFF!
Bardzo lubię bukszpany i mam ich kilka w ogrodzie - wszystkie formowane (jak większość krzewów i drzewek) Wrzucam zdjęcie z przedogródka (to kilka metrów dalej od niego zaczyna się ta ścieżka, bo ogródek jest mały


Przepraszam za taki długi post i proszę o pomoc! czy to wogóle dobry czas na sadzenie takich kopanych bukszpanów?
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
Iwcia 06:48, 05 paź 2015

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212
Ale cudo. Gratuluje pomysłu
____________________
Mój przyszły ogród
Gardenarium 08:14, 05 paź 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Fajne są takie rzeźby - jak w ogrodach angielskich Dalej prowadź podobnie, będzie kontynuacja stylu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Olga_321 22:26, 08 paź 2015

Dołączył: 15 lip 2015
Posty: 10
Proszę o pomoc
Mam posadzone bukszpany w kilku miejscach działki. Część z nich rośnie przyzwoicie a część żółknie i marnieje. Po posadzeniu wiosną ubiegłego roku zrobiły się jasnozielone, potem żółtawe, teraz są prawie rdzawe i nie rosną. Liście nie są uszkodzone, nie osypują się. Tak sobie stoją i ani drgną. Jak im pomóc?
Gardenarium 08:56, 09 paź 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jak pomóc? Prawidłowo pielęgnować, podlewać nawozić florowitem w sezonie. Zapewne są zagłodzone i cierpią z powodu suszy, To rośliny zimozielone, na zimę potrzebują wody, bo potem transpirują - zimą też.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/5-uprawa-bukszpanow
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kasia 14:42, 12 sty 2016


Dołączył: 01 sty 2013
Posty: 396
Gardenarium napisał(a)


Potrzebuje waszej wiedzy, czy mam rozumieć że ta bukszpanowa obwódka rośnie w pełnym słońcu ? Bo pięknie jest połączona z rozchodnikiem czerwonym i czymś niebieskozielonym (co to jest)? Czy bukszpan wytrzyma w pełnym słońcu na południowej stronie ? na innych zdjęciach widziałam tez połączenia z lawendą, która tez musi mieć Max dawkę słońca ? W rozterce jestem ...
____________________
Kasia - Ogród u Kasi
Joanna___ 18:12, 12 sty 2016

Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 452
To niebieskozielone to chyba wilczomlecz mirtowaty.U mnie bukszpany rosną w pełnym słońcu i nic im nie jest
____________________
Gardenarium 18:25, 12 sty 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Bukszpan to roślina, która dobrze znosi cień, a nie go uwielbia, wprost przeciwnie. W zbyt głębokim cieniu bukszpan zamiera i choruje. Wiem coś o tym.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ewik 21:23, 12 sty 2016


Dołączył: 19 gru 2013
Posty: 5292
U mnie kilka rośnie na przysłowiowej patelni , słońce pali cały dzien i rosną
____________________
Ewa * Ogródek z futrzakami i kamieniami
Piorunek 18:34, 18 sty 2016


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 226
Czy bukszpanowa obwódka nadaje się na teren z niewielkim spadkiem? Jak ją wtedy docinać? Na równą wysokość czy do jakiegoś poziomu i wtedy rośliny byłyby wyższe w miejscach niżej?
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies