Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Próby ogrodowe

Pokaż wątki Pokaż posty

Próby ogrodowe

Pwl 11:08, 02 kwi 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925


Cieszę się że Ci się spodobało Myślałem nad Twoimi pomysłami i zrobiłem wstępną ścieżkę
do furtki "ogrodowej" oraz krąg który może być trawnikiem natomiast jego boki mogłabyś obsadzić
ulubionymi roślinami, np. lawendami ze względu na to że jest to taras. Aby podkreślić okrągły
kształt dodatkowo można ogrodzić trawnik cienką linią za pomocą kostki granitowej, tak aby trawa
nie zlewała się z bylinami i kwiatami.

Dobrym wyborem będą też różaneczniki wokół kręgu. Po lewej stronie ścieżki w ramach
wykończenia puściłbym obwódkę z bukszpanu. To od razu nada elegancji i klasy. Przy
samej furtce można by wsadzić jakieś ładne drzewo które skutecznie zasłoni latem i da
trochę prywatności, moim ulubionym jest miłorząb ze względu na piękny kolor zielonych
liści latem i jaskrawej żółci jesienią.Nie wiem tylko jak tam ze słońcem aby czasem Ci nie
zacienił ogrodu. Możesz zawsze dać np.3 sztuki w formie szpaleru z lewej strony i chyba
tak by było najlepiej.

Na tarasie chyba dobrym rozwiązaniem będą ukwiecone donice, postawione obok siebie
i możesz poeksperymentować z ozdobnymi trawami, które bardzo dobrze dadzą sobie radę
w takich warunkach. No ale to tylko moje rady Tak to sobie wyobrażam, też to widzisz?
Od czegoś trzeba zacząć, to jest zawsze najtrudniejsze.. Ale jeśli już zdecydujesz się na coś
to potem już pójdzie błyskawicznie. Każdy na pewno jeszcze coś doradzi

____________________
paweł
Matka 11:20, 02 kwi 2011


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Jakie sprytne rozwiązanie wejścia od furtki!super!
____________________
U Matki
zielona11 14:54, 02 kwi 2011

Dołączył: 01 kwi 2011
Posty: 174
Rozwiązanie rewelacyjne! Bardzo mi się podoba i świetnie rozwiązuje mój problem z dojściem do furtki, ale musiałabym wziąć pod uwagę pewne rzeczy:

- centrum (lub jego okolice) koła musi leżeć na linii okno-furtka, żeby nas zasłonić - o czym już wspominałam. I musiałabym posadzić choć jedną większą roślinę (myślałam o sośnie Oculus Draconis?) która funkcję osłony będzie pełnić.

- fajnie by było, gdyby ścieżka zaczynała się na środku tarasu - bo zejście po wymurowaniu donic narożnych będzie właśnie na środku i po bokach tarasu...

Siedziałam dziś na nudnym kursie i rozrysowałam sobie działkę tak jak Wy to robicie (hmmm, to znaczy podobnie, bo zdolności nie mam za grosz) i właśnie nie miałam pojęcia jak wykonać ścieżkę od środka tarasu do furtki - oczywiście koło czy łuk w ogóle nie przyszły mi do głowy Pomysł jest boski
____________________
Pozdrawiam, Agnieszka - Mój księżycowy krajobraz
Pwl 13:00, 03 kwi 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925




fot. LakeCountyPines.com

Wybrałaś piękną odmianę sosny, pomysł użycia jej jako zasłony jest trafiony, możesz ją od razu
połączyć z Rododendronami które uwielbiają kwaśną ziemie. Szkoda że ja tej sosny nie mogę
uświadczyć w żadnym ogrodniczym, no ale może kiedyś.Agnieszko a myślałaś nad drzewami?
Tutaj miłorzęby, jak widzisz rosną raczej w gorę niż na boki więc nie są kłopotliwe.


mccland.com
____________________
paweł
zielona11 13:46, 03 kwi 2011

Dołączył: 01 kwi 2011
Posty: 174
Tak, nawet kupiłam malucha miłorzębowego - odmiana Saratoga (bo to chłopak i nie urośnie wielgachny) Ale w tym kółku potrzebuję czegoś zimozielonego, żeby ludzie mi w okna nie zagladali (czy już pisałam, że nie lubię firan? )

Może jeszcze raz szybko napiszę, co już mam - wszystko małe:
drzewka:
- miłorząb Saratoga
- migdałek szczepiony
- wierzba Iwa szczepiona
- głóg dwuszyjkowy szczepiony (?)
- tulipanowiec

krzewy:
- ketmia
- krzewuszka
- jaśminowiec
- 2 azalie
- 2 maleńkie rododendrony
- magnolia o białych gwieździstych kwiatach
- budleja
- dereń elegantissima

pnącza:
- wiciokrzewy
- rdest auberta
- winorośl
- róża pnąca sympathie

W ogrodzie już rosną:
- brabanty
- brzózka samosiejka
- modrzew
- 2 sosenki samosiejki
- trochę cyprysików

I będę bardzo wdzięczna, jeśli ktoś pomoże mi je poukładać w ogrodzie

P.S. A teraz jak to pogodzić z płytami chodnikowymi w trawie? Może z płyt to skomponować? (Chociaż kwadratowe płyty i łuk nie bardzo się mają do siebie...)
____________________
Pozdrawiam, Agnieszka - Mój księżycowy krajobraz
Gardenarium 22:39, 03 kwi 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
zielona11 napisał(a)
No ja też tego nie widzę Dlatego tak bardzo się ucieszyłam, gdy znalazłam to forum wczoraj. Bo wierzę, że Wy popchniecie mnie we właściwym kierunku. I mój "ogród fusion" będzie najładniejszy w całej wsi



A propos ogrodu Fusion - link http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/122-ogrodowe-show-czyli-ogrody-fusion
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
zielona11 23:12, 03 kwi 2011

Dołączył: 01 kwi 2011
Posty: 174
Nawet nie wiedziałam, że można użyć tego pojęcia w odniesieniu do ogrodu Dziękuję za linka - jeszcze nie przejrzałam wszystkiego na tym forum/portalu.
____________________
Pozdrawiam, Agnieszka - Mój księżycowy krajobraz
Pwl 00:36, 04 kwi 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
mam też taką propozycje Ten drugi trawnik też może być na pół-okrągło i jak idzie
obwódka z bukszpanu oddzielająca go od rabat będzie po prostu w kształcie elipsy.

____________________
paweł
zielona11 08:52, 04 kwi 2011

Dołączył: 01 kwi 2011
Posty: 174
Wow, nie wiedziałam, że moje małe poletko ma TAKI potencjał I są moje roślinki

Pawle, tylko znowu odkryłeś linię taras-furtka, a mnie zależy na jej zasłonięciu. Czyli na lewo od literki "t" w kolistym trawniku musiałabym wsadzić tego draconisa. Czy nie zepsuję tym pięknej kompozycji?
____________________
Pozdrawiam, Agnieszka - Mój księżycowy krajobraz
Pwl 13:43, 04 kwi 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
Tak naprawdę im mniejszy ogródek i teren do zagospodarowania to tym większy jego potencjał
Masz piękny domek i z ogródkiem możesz poszaleć. Chodzi też o ładny i przestrzenny widok z
okien. Na dużej powierzchni ciężko o dobrą kompozycje dlatego zawsze dzieli sie czymś ogród
na kawałki, czyli szpalerami, jakiś murkami albo ścieżkami i placykami.

Wiem że centrum jest odkryte ale jeśli będzie otoczone przez cięty żywopłot z cisów które są
bardzo gęste to nie będzie nic widać oprócz furtki letniej No ale i na nią jest sposób, są w
sklepach takie maty które do ogrodzenia mocuje się drucikami. Aby się zasłonić potrzeba
jednak czasu, nawet gdyby zostały same thuje to dopiero za 10 lat będą wielkie i zasłonią
wszystko. Ważne aby mieć jak najwięcej roślin po bokach ponieważ jeśli ktoś idzie chodnikiem
to widzi to przez "przekątną" a tak jedyne miejsce z którego można będzie "zajrzeć" to centralny
środek.



Mam nawet pomysł co można by tam dać. Pierwszy wyjściem jest umocowanie maty do
furtki która swoje zrobi bo zasłoni ewidentnie Jeśli wsadzi się sosnę to zaburzy ten okrąg.
Ja zrobiłbym to w tej sposób że pociągnąłbym od środka drugi cięty żywopłot z cisa, są do
kupienia takie wąskie a strzeliste sadzonki i one by się nadawały i akurat zasłoniłyby środek
a dalej wszystko byłoby w kształcie okręgu.


Jeśli stoisz na tarasie, to z lewej strony zasłoną będą świerki serbskie które mają strzelisty i gęsty
pokrój, kryją świetnie, obok nich sosna która urośnie spora i będzie dopełnieniem ściany z roślin.
Obok sosny ze względu na to ze będzie sypała igły i zakwaszała naturalnie ziemię posadziłem w
projekcie rododendrony które potrzebują właśnie kwaśniej gleby więc będą w symbiozie z drzewem.
Cyprysy które dałem z lewej od sąsiada rosną bardzo szybko w stosunku rocznym dlatego mogą
być tam same aby nie zabierać miejsca ponieważ sobie poradzą. Można je jeszcze pociągnąć dalej
wzdłuż siatki bo widzę że sąsiad ma tam jakieś okna.

Agnieszko to są tylko moje "wizje" i mają Ci podsunąć pomysł i kierunek w którym pójdziesz
zakładając ogród. Zrobię dziś jeszcze jakiś drugi układ i skupie się w nim na dobrym "kamuflażu"
____________________
paweł
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies