Gdzie jesteś » Forum » Byliny » Tawułka - Astilbe

Pokaż wątki Pokaż posty

Tawułka - Astilbe

Beefanta 15:52, 27 paź 2013


Dołączył: 13 mar 2012
Posty: 14
Mam Tawułki Astilbe Arendsi posadzone w 2011, chciałabym je podzielić w przyszłym roku na wiosnę.
W jakim miesiącu nejlepiej to wykonać? Czy lepiej jest podzielić karpę, czy oddzielić odrosty, jeżeli się pojawią? Obawiam zię też, czy roślinki nie są jeszcze za młode na dzielenie...
Gardenarium 15:54, 27 paź 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Zaglądajmy na stronę główną

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/367-astilbe-delikatne-pioropusze

Rozmnażanie tawułek

Jest możliwe dzielenie starszych kęp, najlepiej jesienią, ale możliwe też wiosną. Wykopujemy całą bryłę i dzielimy nożem na kilka części. Zalecane jest też odmładzanie starych kęp co 4-5 lat, bo środek kępy zamiera.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Beefanta 09:54, 29 paź 2013


Dołączył: 13 mar 2012
Posty: 14
Strona o tawułkach jest mi bardzo dobrze znana, ja tylko nie wiem czy moje tawułki są już odpowiednio wiekowe na rozmnażanie. Bo mowa jest o wieku rośliny 4-5 lat.
Bardzo lubię tawułki i nie chciałabym im niechcący zaszkodzić.
Debra 10:11, 29 paź 2013


Dołączył: 05 kwi 2013
Posty: 3790
Beefanta napisał(a)
Strona o tawułkach jest mi bardzo dobrze znana, ja tylko nie wiem czy moje tawułki są już odpowiednio wiekowe na rozmnażanie. Bo mowa jest o wieku rośliny 4-5 lat.
Bardzo lubię tawułki i nie chciałabym im niechcący zaszkodzić.


Mowa jest o odmładzaniu po 4-5 latach, inaczej Tawułka nai ładnie wygląda, ani ładnie kwitnie. Dzielenie mozna robić jak bryła jest dość spora, u mnie po roku jest całkiem co dzielić
____________________
Berberysy i liliowce pod starą gruszą
Beefanta 12:26, 29 paź 2013


Dołączył: 13 mar 2012
Posty: 14
Debro, bardzo dziękuję. Tak mi się właśnie wydawawało, że one już są gotowe do dzielenia. Jaka szkoda, że do wiosny tak daleko...
Debra 18:27, 29 paź 2013


Dołączył: 05 kwi 2013
Posty: 3790
Beefanta napisał(a)
Debro, bardzo dziękuję. Tak mi się właśnie wydawawało, że one już są gotowe do dzielenia. Jaka szkoda, że do wiosny tak daleko...


Moim zdaniem możesz je spokojnie dzielić teraz.
Temperatury w ciągu listopada będa takie, że nie ma obaw o mrozy, a więc sadzonki przyjmą się wspaniale. Na wiosnę będa już ukorzenione i efekt jeszcze lepszy.

Pozdrawiam
____________________
Berberysy i liliowce pod starą gruszą
Piorunek 15:47, 18 kwi 2014


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 226
Do jakiej wysokości dorastają tawułki na przeciętnych glebach? Są miododajne?

Na przeciętnych glebach będą raczej rachityczne i będą zasychały. Wysokość nie ma znaczenia, bo mogą nie osiągnąć żadnej wysokości bo zaschną bo będą brzydkie, one lubią wodę i zasobne gleby.
Są miododajne.
____________________
kachat 11:44, 27 wrz 2014


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Zapytałam u mnie na wątku, ale mało kto do mnie zagląda więc zapytam jeszcze tutaj. Mam kwaśną, piaszczystą glebę - czy jak pod tawułki zrobię mieszankę gleby rodzimej, żyznej czarnej gliniastej i torfu w stosunku 1:1:1 to będzie ok? Czy jakoś inaczej przygotować podłoże?
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
Pwl 16:49, 27 wrz 2014


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
kachat napisał(a)
Zapytałam u mnie na wątku, ale mało kto do mnie zagląda więc zapytam jeszcze tutaj. Mam kwaśną, piaszczystą glebę - czy jak pod tawułki zrobię mieszankę gleby rodzimej, żyznej czarnej gliniastej i torfu w stosunku 1:1:1 to będzie ok? Czy jakoś inaczej przygotować podłoże?


Poradzą sobie, nie są bardzo kapryśne. Muszą mieć tylko półcień bo słońce ich pali oraz wilgotne podłoże ☺
____________________
paweł
kachat 07:09, 28 wrz 2014


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Dzięki Pwl
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies