Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród Małej Mi - sezon 2015

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Małej Mi - sezon 2015

Mala_Mi 10:19, 04 wrz 2015


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
jona napisał(a)


Czy opuchlaki zjadają liście rozchodnikom czy też larwy podjadają im korzenie? Wiosną zauważyłam u siebie te robale i próbuję się coś o ich zwyczajach dowiedzieć, żeby skuteczniej z nimi walczyć. Larwy zjadły mi korzenie żurawek i tiarelli. Ślady żerowania dorosłych osobników widuję na liściach winobluszcza, host, trzmieliny, winogrona, borówki, hortensji, itei, róż (liście i kwiaty), powojników (liscie i kwiaty).


Asiu.. lista przysmaków opuchlaków jest długa .. i najgorsze, że one lubią to co ja.. tylko one jeść, a ja oglądać Na obcojęzycznej literaturze znalazłam kiedyś listę czym żywią się opuchlaki:


Bergenia
Camellia
Jeżówka
Epimedium
Trzmielina
Żurawka
Hosta
Kalmia
Lilia
Floksy, płomyki
Rhododendron
Rozchodnik
Lilak, (bez )
Cis
Choiny kanadyjskie
Wisteria
Truskawka
Borówka amerykańska itd itp

I uwaga.. czytałam, że uwielbiają perz!!!

A ja dołożę do tego róże!!! rabarbar, astry, tojeść, powojniki... i na pewno sporo mi wyleciało z głowy.

W rozchodnikach nie nadgryzają liści.. nie robią koronek..tylko zimą larwy zjadają cały korzeń..do wiosny nie ma nic. A latem dorosłe potrafią siedzieć w obrębie szyjki korzeniowej..
Z nimi to jest tak, że na jednych roślinach robią koronki, a na innych zżerają korzenie, a na innych i to i to.
Itee mi też zjadły, floksy kanadyjskie całe, prymulki, rozchodniki to numer jeden jak żurawki.
Liście pogryzione to małe piwo.. najgorzej jak pada całą roślina bez korzeni..
Nicienie regularnie stosuję od 3 lat, ale nie jestem w stanie zlać całego ogrodu i nieużytków po sąsiedzku.. liczę na mroźną zimę, by te cholerstwo trochę ograniczyła.. w żadne cuda niecieniowe, wrotyczowe, chemiczne nie wierzę. Ta zaraza jest ponad wszytko.

____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
jona 11:01, 04 wrz 2015


Dołączył: 18 lut 2015
Posty: 3164
Jeszcze sobie przypomniałam, że w bulwach begonii też robiły korytarze.
____________________
Joanna-Tysiąc radości i utrapień
Mala_Mi 13:17, 04 wrz 2015


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
jona napisał(a)
Jeszcze sobie przypomniałam, że w bulwach begonii też robiły korytarze.

Lubią wszystkie rośliny o "mięsistych" korzeniach. Gdzie mogą się wgryźć.. i tam niszczą korzenie, a tam gdzie nie ma takich korzeni to robią kurpiowskie wycinanki

Pochmurno, chłodno... a deszczu brak
A teraz wracam do pijątku..
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
AsiaK_Z 14:27, 04 wrz 2015


Dołączył: 18 sie 2014
Posty: 11771
Aniu, jeszcze raz dziękuję za pomoc

Miłego dnia
____________________
Asia - Kiedyś będzie pięknie i u mnie - od nowa
Milka 16:11, 04 wrz 2015


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 69457
Mala_Mi napisał(a)

u chyba są 2 sadzonki a może jedna?? z patyków.. najgorzej, że winogron zaatakował różę.. i uciekł do sąsiadów





Rany, jak się cieszę to co ci przeszkadza, co lezie za daleko, po prostu ucinaj i tyle
____________________
Miłkowo - sezon 2022*** Miłkowo cz.I *** Wizytowka *** Miłkowo cz.II
anabuko1 19:57, 04 wrz 2015


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 23394
Piękny winogron. Cóż to za odmiana?
Ale ja też cięłabym i tyle
____________________
Ania***Dębowe zakątki 2***Dębowe zakątki 1*** Moja wizytówka
ka1sia 21:25, 04 wrz 2015


Dołączył: 11 lip 2012
Posty: 3194
Ania, cieszę się Waszym szczęściem takie wnuki, to największy skarb!
A u mnie cisza, bo głowa czym innym zaprzątnięta, ale zaglądam, czytam, a jutro mam nadzieję na spotkanko z grupą łódzką w Wawie , brakuje mi takich spotkań.... ściskam mocno
____________________
Wszystko o czym...Marzysz
Bogdzia 21:32, 04 wrz 2015


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 58526
W niedziele ogród Vivy w Mai.
____________________
Rododondrenowy ogród II. Rododendronowy ogród. Wizytówka-rododendronowy ogród
sylwia_slomc... 21:37, 04 wrz 2015


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
OOO dzięki Bogdziu za cynk
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
21:42, 04 wrz 2015
Bogdzia napisał(a)
W niedziele ogród Vivy w Mai.



oooo
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies