Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Żywopłot strzyżony z cisa

Pokaż wątki Pokaż posty

Żywopłot strzyżony z cisa

EwaT 21:53, 25 sie 2014

Dołączył: 24 cze 2014
Posty: 30
Dziękuje za ekspresową odpowiedź.
____________________
jazzy 22:27, 28 wrz 2014


Dołączył: 15 sie 2014
Posty: 8646
Witam,
Przymierzam się do zakupu sadzonek cisa na żywopłot. Wiem, że odmiana Hicksii rośnie szybciej, ale ma trujące owoce czy tam nasionka w osnówkach a ja mam małego rozbójnika, który wszystko wpycha do budzi dlatego nie chcę sadzić tej odmiany. Myślałam nad Hilli, ale on podobno wolniej rośnie i osiąga max 1,5m, a mi zależy na wys.ok.1,8m Czy może gatunek baccata rośnie szybciej i wyżej niż Hilli? Sama już nie wiem co wybrać
edit: u mnie poziom wód gruntowych jest na wysokości ok.80cm, ziemia jest dobra, ale ciężka. Z tego co wiem to czarnoziem 3 klasy. Czy cisy będą dobrze rosły w takiej ziemi? Przy takich wodach gruntowych?
____________________
"w moim ogrodzie, gdzie czas leniwy..."
Gardenarium 12:00, 02 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Trzeba podnieść rabatę z cisami wyżej, bo one nie lubią za dużo wody w korzeniach.

Hilli nie ma owoców, a w Taxus baccata jak się trafi, egz męskie nie mają. T. baccata rośnie wyżej, ale materiał szkółkarski jest bardzo nierównomierny, wygląd poszczególnych okazów może się znacznie różnić ułożeniem gałązek.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
AniaBialystok 22:08, 12 sty 2015


Dołączył: 19 gru 2014
Posty: 14
Danusiu na pierwszej stronie wkleiłaś półokrągły żywopłot z cisa. Mam kilka pytań
Jaką wysokość mają te drzewka?
Jak gęsto były sadzone?
Jak cenowo przedstawia się sztuka takiego cisa,jeśli oczywiście to nie tajemnica. Chodzi mi o rząd wielkości nabycia takich 6-7 drzewek na żywopłot.
I w jakiej odległości posadziliście rh,żeby cis z nim nie konkurował?
Gardenarium 07:39, 13 sty 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Cisy miały wysokość ponad metr. Jak gęsto? Tak żeby się stykały. Cenowo od 48 do 120 zł. Ale to nie znaczy że nie można ich dostać za mniej, kwestia znalezienia dobrego materiału i w dobrej cenie.

Różaneczników tam nie sadziliśmy. A jeśli to sadź dalej, bo cis wymaga innej kwasowości podłoża niż różaneczniki.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
chojna 11:02, 26 mar 2015

Dołączył: 20 sie 2014
Posty: 862
Mam pytanie odnośnie żywopłotu z cisa.

Czy rośliny na zdjęciach są zdrowe?
Zdjęcia ze szkółki. Pani zapewniała mnie że się tak przebarwiają przez zimę. Jest to roślina zimozielona, więc na chłopski rozum nie powinna się przebarwiać.

I jeszcze jedno
Dziś odbieram ze szkółki zakupione cisy. Jedne pylą, inne nie. Z tego co wiem są wymieszane hiksii i hilii, hiksii owocują, hilii pylą.
Tych pylących jest dosłownie kilka sztuk. Czy to będzie widać w żywopłocie?
Czy ma to jakieś znaczenie, np przy cięciu?

Pozdrawiam
____________________
Olka- Mój ogród nad rzeką...
chojna 22:24, 29 mar 2015

Dołączył: 20 sie 2014
Posty: 862
Posadziłam żywopłot.
Chciałabym położyć linię kroplującą zanim wysypię korę.
Mam pytanie czy mogę ją położyć bezpośrednio przy pniach roślin czy w jakiejś odległości?
Sadzonki co 35 cm. Te wyższe posadziłam tam, gdzie mnie nic nie zasłania,
tam gdzie korzystam z brzozy sąsiada posadziłam mniejsze sadzonki.
Jutro też je ciachnę.
Oto on
____________________
Olka- Mój ogród nad rzeką...
Gardenarium 08:45, 30 mar 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Efekt będzie za dobrych 8 lat, może mniej. Należało posadzić dwa razy gęściej.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
chojna 08:53, 30 mar 2015

Dołączył: 20 sie 2014
Posty: 862
Wiem, poczekam: )
Na dwa razy gesciej zabrakło mi sadzonek. Szkółka ma mieć nowe sadzonki w kwietniu, może wtedy coś dokupie.
Danusiu możesz mi napisać czy tę linię mam położyć przy pniach czy w jakiejś odleglosci?
Kiedy nawozic?
____________________
Olka- Mój ogród nad rzeką...
Pszczelarnia 09:14, 30 mar 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
chojna napisał(a)
Wiem, poczekam: )
Na dwa razy gesciej zabrakło mi sadzonek. Szkółka ma mieć nowe sadzonki w kwietniu, może wtedy coś dokupie.
Danusiu możesz mi napisać czy tę linię mam położyć przy pniach czy w jakiejś odleglosci?
Kiedy nawozic?


Linia ma podlewać system korzeniowy cisa a nie pnie. Trzeba troszkę odsunąć, tak by krople wody dochodziły do bryły korzeniowej.
Jeżeli świeżo posadzone, to nie nawozimy - zakładamy, że posadzono je w dobrej glebie i mają dobry start w Twoim ogrodzie. Teraz muszą się przede wszystkim ukorzenić. Nawożenie od razu spowoduje, że cisy słabo się zakorzenią/słabo zwiążą z glebą.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies