Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Żywopłot strzyżony z cisa

Pokaż wątki Pokaż posty

Żywopłot strzyżony z cisa

Ilona 18:18, 17 wrz 2015


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 30
Danusiu,a pendula mocno rośnie wszerz?
____________________
Gardenarium 19:38, 17 wrz 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Mocno, ale ja tnę, miałaby co najmniej 6 m średnicy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ilona 21:43, 17 wrz 2015


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 30
Oj, to faktycznie szeroko. Czy uda sie przy cięciu utrzymać szerokość ok. 2 m? A jeśli nie, czy mogłabyś polecić mi inną, mniejszą pendulę do cienia?
____________________
Piorunek 08:10, 20 wrz 2015


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 226
Czy żywopłot z cisa Hickssi dorówna takiemu w angielskich ogrodach? Czym się różnią, który lepiej posadzić?
____________________
Sebek 20:55, 22 wrz 2015


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Piorunek napisał(a)
Czy żywopłot z cisa Hickssi dorówna takiemu w angielskich ogrodach? Czym się różnią, który lepiej posadzić?


Między nimi będzie tylko jedna różnica - wiek Tam te żywopłoty mają kilkaset lat, a my nie mamy tyle czasu, by poczekać na taki efekt Kup największe sadzonki jakie możesz i dbaj regularnie - cis im starszy tym większe puszcza przyrosty, dzięki temu szybko osiągniesz efektowną ścianę
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Piorunek 17:15, 23 wrz 2015


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 226
Ale czy w żywopłotach angielskich to nie czasem zwykły cis pospolity?
____________________
ele2001 19:20, 23 wrz 2015


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
Też tak myśle że większośc to jednak cis pospolity
____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
ele2001 19:32, 23 wrz 2015


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
Przycinałem taki możecie nie wierzyć ale od małej sadzonki 40cm w 9 lat urósł 2,5m to odmiana 'Fastigiata Sibirica'







Wiem że odmiany kolumnowe słabo zagęszczają się od dołu ale ta odmiana jest ciekawa i dość szybko rośnie.
____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
asica 08:07, 26 wrz 2015


Dołączył: 19 cze 2011
Posty: 3814
ele2001 napisał(a)
Przycinałem taki możecie nie wierzyć ale od małej sadzonki 40cm w 9 lat urósł 2,5m to odmiana 'Fastigiata Sibirica'


Wiem że odmiany kolumnowe słabo zagęszczają się od dołu ale ta odmiana jest ciekawa i dość szybko rośnie.

Kupiłam wiosną kilkanaście sadzonek tej odmiany na ekrany (w miejscu po wyciętych świerkach). Wybrałam je w szkółce bo najładniej z kolumnowych krzaczyły się od dołu. Niewiele zdjęć znalazłam w internecie tej odmiany.
Aż do dzisiaj . Cięcie mistrzowskie.
____________________
Asia Wizytówka ; Pokażę nasz ogród ; Wydzielenie warzywniaka; Wizytówka- warzywniak
zieloniutka 09:50, 28 wrz 2015

Dołączył: 26 kwi 2014
Posty: 271
Przeczytałam cały ten wątek i dla tych, którym się tego nie chcę przedstawię pewnie podsumowanie.

Które cisy są polecane na żywopłoty?
Hicksii i Hilli oraz taxus baccata.

Zasadnicza różnica pomiędzy Hicksii i Hilli?
Hicksii rośnie szybciej niż Hilli.

Hicksii wytwarza owoce, bo jest żeński, hilli nie wytwarza owoców, bo to okaz męski.

Mimo że cisy to iglaki nie lubią kwaśnych gleb co oznacza, że nie kupujemy dla nich ziem dla iglaków jak również nie stosujemy nawozów dla iglaków. Jak pokazują niektóre wpisy opisy na nawozach czy ziemiach mogą wprowadzać w błąd.

Lubią glebę zasadową.

Nie lubią zbyt głębokiego posadzenia oraz zalewania przez wodę.
Przy zapewnieniu dobrych warunków rosną szybko.

Gęstość sadzenia:
Jak gdzieś wyczytałam, że 2,5 szt. na mb. Pani Danusia sadzi tak, żeby nie było przerw między nimi i od razu stanowiły zwartą ścianę. Tak więc jest to względne.

Odległość od płotu.
Chyba40-50 cm. Ale proszę mnie skorygować bo tego nie jestem pewna.

Choroby:
Z innego wątku – misecznik cisowiec.
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1763-misecznik-cisowiec

Przycinanie- Pani Danusia przycina i jesienią. Jednak to jest sprawa względna- stadium rozwoju rośliny czy ma akurat młode pędy czy jest przed ich wypuszczeniem.

Dla posiadaczy ogrodów z dziećmi.
Tak są trujące. Praktycznie w całości. Czy jednak to powinno powodować, że z powodu dzieci nie posadzi się ich w ogrodzie? Wydaje mi się, że dzieci szybciej urosną niż one. Dzieci wyfruną z domu i ogrodu a nam pozostaną …”tuje”.
Wydaje mi się, że jeżeli są spore owoce to można sukcesywnie owoce usuwać lub w momencie wytwarzania owoców jakoś je zabezpieczyć – można rozstawiając tymczasową siatkę.

Jeżeli ktoś ma uwagi merytoryczne do wpisu proszę o skorygowanie
____________________
Zuza Lipny ogród czy ogród z lipą
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies