Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Żywopłot strzyżony z cisa

Pokaż wątki Pokaż posty

Żywopłot strzyżony z cisa

Gardenarium 17:31, 28 wrz 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
zieloniutka napisał(a)


Przycinanie- Pani Danusia przycina i jesienią. Jednak to jest sprawa względna- stadium rozwoju rośliny czy ma akurat młode pędy czy jest przed ich wypuszczeniem.


Jeżeli ktoś ma uwagi merytoryczne do wpisu proszę o skorygowanie


W zasadzie przycinam wiosną i w czerwcu, po wypuszczeniu letnich przyrostów, przycinanie jesienne dotyczy jedynie przypadków wg mnie ocenionych, indywidualnych, kiedy jest taka potrzeba, ale nie jest to reguła że ja przycinam zawsze jesienią. Czasem, a nawet w większości nie ruszam.

Reszta w zasadzie się zgadza oprócz tego, że osnówki nie są trujące i można je zjadać pod warunkiem wyplucia nasion (trujące). Igieł nikt nie je, owoce może się skusić, ale od czego jest wychowanie?

W Anglii są wszędzie cisy..i jakoś nikt nie narzeka że dzieci się trują, a więc masz rację :"One wyfruną z domu, a my zostaniemy z tujami". Ja bym nie chciała.

Hicksii są i męskie i żeńskie, Hilli - tylko męski klon. Owoców nie usuniesz. Zapomnij.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Anabell 19:23, 28 wrz 2015


Dołączył: 28 sie 2012
Posty: 4962
Ja mam posadzone po dł. działki 80 cm od siatki, jest wygodnie ciąć i obracać pilarką.
Po szerokości działki obsadziłam odm. Hiksi i odległość 60 cm, ciężko się poruszyć.
____________________
Hania - Żywopłotki cisowe
zieloniutka 19:44, 28 wrz 2015

Dołączył: 26 kwi 2014
Posty: 271
Gardenarium napisał(a)


W zasadzie przycinam wiosną i w czerwcu, po wypuszczeniu letnich przyrostów, przycinanie jesienne dotyczy jedynie przypadków wg mnie ocenionych, indywidualnych, kiedy jest taka potrzeba, ale nie jest to reguła że ja przycinam zawsze jesienią. Czasem, a nawet w większości nie ruszam.



Może wyraziłam się nieprecyzyjnie- ze wcześniejszych wpisów zrozumiałam, że po jesiennym sadzeniu zdarza się Pani przyciąc je i jesienią.
Ale to faktycznie należy traktować indywidualnie.

Niewątpliwie za Pani sprawą popatrzyłam łaskawym okiem na dwa cisy, które rosły na mojej działce. Dziękuję
____________________
Zuza Lipny ogród czy ogród z lipą
Toszka 12:59, 30 wrz 2015


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Dodam jeszcze od siebie, że zimową porą owoce cisa są przysmakiem ptaków.
Naloty dywanowe np.kwiczołów to niezapomniany widok
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
zieloniutka 13:10, 30 wrz 2015

Dołączył: 26 kwi 2014
Posty: 271
Anabell napisał(a)
Ja mam posadzone po dł. działki 80 cm od siatki, jest wygodnie ciąć i obracać pilarką.
Po szerokości działki obsadziłam odm. Hiksi i odległość 60 cm, ciężko się poruszyć.


Tak sobie uświadomiłam, że właściwie nie wiem od czego tą odległość liczyć.
Od środka rośliny czy od jej skraju?

Czy żywopłot z cisa musi być cięty z obu stron?
____________________
Zuza Lipny ogród czy ogród z lipą
Anabell 20:34, 30 wrz 2015


Dołączył: 28 sie 2012
Posty: 4962
Zieloniutka - wyobraź sobie stary cisowy żywopłot poza siatką bez cięcia, będą wystawały dorastające brzuchy gałęzi.
Cięty sprawi że będzie wąski i gęsty.
Powinno liczyć się od środka rośliny.
____________________
Hania - Żywopłotki cisowe
zieloniutka 21:43, 30 wrz 2015

Dołączył: 26 kwi 2014
Posty: 271
Anabell napisał(a)
Zieloniutka - wyobraź sobie stary cisowy żywopłot poza siatką bez cięcia, będą wystawały dorastające brzuchy gałęzi.
Cięty sprawi że będzie wąski i gęsty.
Powinno liczyć się od środka rośliny.


Dzięki za odpowiedź. Tak właśnie ciekawiło mnie jak się zachowuje taki niestrzyżony cis przy siatce- jeżeli nie musimy na niego patrzeć z drugiej strony.

Ciągle się waham- grab czy cis, grab czy cis ...
____________________
Zuza Lipny ogród czy ogród z lipą
Gardenarium 18:39, 01 paź 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wahaj się aż minie pora sadzenia, wtedy posadzisz na wiosnę. Życie to sztuka wyboru. A więc wybierz. Twoje pieniądze, twój ogród, twoja decyzja.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
jazzy 19:20, 01 paź 2015


Dołączył: 15 sie 2014
Posty: 8646
zieloniutka napisał(a)


Dzięki za odpowiedź. Tak właśnie ciekawiło mnie jak się zachowuje taki niestrzyżony cis przy siatce- jeżeli nie musimy na niego patrzeć z drugiej strony.

Ciągle się waham- grab czy cis, grab czy cis ...

Cis!
____________________
"w moim ogrodzie, gdzie czas leniwy..."
zieloniutka 21:05, 01 paź 2015

Dołączył: 26 kwi 2014
Posty: 271
Gardenarium napisał(a)
Wahaj się aż minie pora sadzenia, wtedy posadzisz na wiosnę. Życie to sztuka wyboru. A więc wybierz. Twoje pieniądze, twój ogród, twoja decyzja.


Bynajmniej nie oczekuję, że ktoś podejmie decyzję za mnie.

Obojętnie na co padnie wybór póki co muszę jeszcze skombinować przyczepkę, nawieźć kompostu, przesadzić kilka roślin.
Graby kocham- ich jedyny minus to, że nie są zimozielone. Zawsze kojarzyły mi się tylko z UK. A kiedy zobaczyłam ich wspaniałe połączenie z lipami w sercu Puszczy Białowskiej to po prostu wiem, że będą miały szczególne miejsce w moim ogrodzie. Tylko oczywiście nie w takich gabarytach jak w Puszczy.


____________________
Zuza Lipny ogród czy ogród z lipą
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies