Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród do odnowy

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród do odnowy

Gosiek33 13:29, 17 lut 2021


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14119
pestka56 napisał(a)
A ten puchaty z szarym łebkiem na świerku to kto?

Szczygły bym ci ukradła U mnie ich nie ma. A gile raz były późną jesienią kilka lat temu. Obsiadły stadem wierzbę białą. Cały szczyt wyglądał jak w małych czerwonych jabłuszkach. Potem już nigdy gila w mojej okolicy nie spotkałam


Ten puchaty to kwiczoł obżarty jabłkiem po czubek głowy

Szczygieł był jeden jedyny, był i więcej go nie widziałam

Czeczotka siedziała na karmniku i odpędzała kilka dni inne ptasie głodomory, od kilku dni jej nie ma
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
popcorn 13:32, 17 lut 2021


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Ale super
____________________
Mój nowy ogródek
Kasya 14:27, 17 lut 2021


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41806
pestka56 napisał(a)
A ten puchaty z szarym łebkiem na świerku to kto?

Szczygły bym ci ukradła U mnie ich nie ma. A gile raz były późną jesienią kilka lat temu. Obsiadły stadem wierzbę białą. Cały szczyt wyglądał jak w małych czerwonych jabłuszkach. Potem już nigdy gila w mojej okolicy nie spotkałam

Kwiczoł

Szczygly tez bym chciała ale nie widm czym je zwabić

Co zima to inni goscie trochę
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
pestka56 19:12, 17 lut 2021


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
Ou, nie rozpoznałam, a u mnie ciągle wojują z kosami. A jak taki kwiczoł dopadnie samotnie spożywającą jabłko kosową, goni ją aż za płot i nie pozwala podejść do jedzonka.
Taką informację znalazłam:

• Płatki owsiane, kasze, pszenica, żyto lub owies to przysmaki ziarnojadów (np. wróbli i mazurków). Może być także siemię lniane, chociaż ono zjadane jest najmniej chętnie. Do karmnika z taką karmą przychodzą też inne ziarnojady - szczygły i czyżyki, które w naturze preferują np. nasiona ostów i olszy.
• Obierki i kawałki jabłek to przysmak kwiczołów.
• Owoce cisa możemy wysypywać dla kosów.
• Słonecznik. Odpowiada wielu gatunkom ptaków. Przysmakiem jest łuskany, ale na targowiskach można kupić ciemne, drobne ziarna słonecznika w łupinkach (np. przeznaczone do produkcji oleju). Z wydobyciem z nich tłustych nasion radzą sobie nawet małe dzioby sikorek bogatek. Ale uwaga - jeśli wystawimy mieszankę różnych nasion, to te w łupinach - trudniej dostępne - prawdopodobnie wylądują na ziemi.
• Orzechy. Są doskonałe. Skorupy wystarczy lekko rozłupać młotkiem, a głodomory wydłubią sobie nasiona z zakamarków łupin. Na takie jedzenie skuszą się sikory, wróble, grubodzioby i sójki. Ale musimy się liczyć z bałaganem pod karmnikiem.
• Słonina. Jest substytutem tłustych nasion oleistych. Najlepiej zawiesić ją na mocnym drucie, na dość wysokiej i cienkiej gałęzi, ale w taki sposób, by nie dostały się do niej koty. Słoninę warto ponacinać na brzegach, wówczas ptaki wykorzystają ją do ostatniego kęsa. Uwaga: produkt ten szybko jełczeje, więc co dwa tygodnie trzeba zawiesić świeży kawałek.
____________________
Kasia
inka74 19:24, 17 lut 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15004
Gosiek33 napisał(a)
dla uwiecznienia tej rzadkiego gościa



sikorki jedzą jabłka jak akurat kwiczoł odpuścił
to pierwsze to szczygieł?
a sposób zawieszenia jabłka skopiuję ))
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Aurelllia 19:31, 17 lut 2021


Dołączył: 07 lut 2017
Posty: 6092
Szczygły widziałam u siebie tylko raz - dwa czy trzy tygodnie temu jak ten pierwszy ostry mróz chwycił to przyleciały całą gromadą wtedy też i dwa grubodzioby się pojawiły. Od tamtej pory tylko wróble, sikorki, kwiczoły
____________________
Aurelia Ogrodowe kreacje, Wizytówka
Agania 20:45, 17 lut 2021


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Fajne info od Kasi
Szczęściara z Ciebie... fajne foto
Szczygła u mnie nie spotkałam.
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
Gosiek33 06:26, 18 lut 2021


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14119
popcorn napisał(a)
Ale super


U Ciebie kury i sarny
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Gosiek33 06:27, 18 lut 2021


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14119
Kasya napisał(a)

Kwiczoł

Szczygly tez bym chciała ale nie widm czym je zwabić

Co zima to inni goscie trochę



Chyba tylko mróz zagnał tego jedynaka, powinny być w gromadzie
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Gosiek33 06:28, 18 lut 2021


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14119
pestka56 napisał(a)
Ou, nie rozpoznałam, a u mnie ciągle wojują z kosami. A jak taki kwiczoł dopadnie samotnie spożywającą jabłko kosową, goni ją aż za płot i nie pozwala podejść do jedzonka.
Taką informację znalazłam:



Widziałam na filmiku walkę kosa i kwiczołem

U mnie kosy mniej bojowe


Obierki jabłek - jakoś tego nie wymyśliłam, choć faktycznie wyjadają jabłka do końca
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies