Gdzie jesteś » Forum » Donice i pojemniki » Donice drewniane

Pokaż wątki Pokaż posty

Donice drewniane

chwast 13:57, 16 maj 2016

Dołączył: 09 maj 2016
Posty: 3
po prostu chciałam doradzić , bo widzę, że ludzie szukają, mi udało się znalezć akurat tam , (chociaż trochę drogo)a musze powiedzieć , że nie jest to proste, i wątków w sieci też jest mało na ten temat, ale jak widac ludzie sa przewrażliwieni i uznają że wszystko dzisiaj jest reklamą... chciałam tez zapytac czy ktoś używał do konserwacji tarasu lub innych rzeczy z drewna egzotycznego pewnego francuskiego oleju , bo jest podobno rewelacyjny, ale już boje się wpisać jego nazwy żeby znowu nie być posądzoną o reklamę... nie wiem jak zapytać? czy mogę wpisać nazwę? czy jak ? może niech mi ktoś napisze jakiego oleju uzywa, i jaki jest najlepszy?
Justynaaa 11:56, 27 lip 2016

Dołączył: 27 lip 2016
Posty: 1
No ładne, może spróbuje... do tej pory preferowałam raczej donice tradycyjne
Gardenarium 18:05, 27 lip 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
mario87 napisał(a)
Jako że to mój pierwszy post na forum Witam wszystkich,

właśnie przygotowuję się do ogarnięcia ogródków, które mam przy mieszkaniu i ponieważ są one wykonane nad halą garażową to nie mogę sadzić bezpośrednio w ziemi nic poza trawą właściwie
Z tego względu po zapoznaniu się z tematami odnośnie urządzania tarasów najlepszym rozwiązaniem wydaje się zbudowanie wzdłuż ogrodzenia donic obitych deską tarasową i tu dwa pytania:
- jak duże powinny być donice (głębokość, wysokość) aby rośliny przetrwały w nich zimę, nie wiem jeszcze co tam ma dokładnie być na pewno jakieś thuje (np. Smaragd), na resztę jeszcze nie mam pomysłu
- gdzieś na forum natrafiłem na informację że donice na dachu zielonym powinny być bez dna ale należy odizolować drewno od podłoża aby nie gniło, czy wystarczy że zbiję szkielet donicy z płyt bez dna i owinę folią do hydroizolacji wewnętrzną ścianę tak aby objąć również spód płyty? Tak przygotowaną skrzynię stawiam wtedy bezpośrednio na grunt?
- jaka powinna być warstwa styroduru?
- jakiej grubości płyty osb użyć, czy może być również płyta mfp?

będę wdzięczny za pomoc, pozdrawiam


Na dachach tzw. ekstensywnych z płytką warstwą ziemi możesz oprócz trawy sadzić niskie rośliny okrywowe, które trawnik mogą zastąpić, a nie trzeba kosić. Sa nawet już chyba w sprzedaży takie maty roślinne, jak trawnik z rolki, rozwijasz i jest i kwitnie.
- jak duże donice? im większe tym lepiej. Tak duże aby nie zajęły tarasu i aby ich wielkość była proporcjonalna do powierzchni tarasu, Nie ma takiego przepisu. Wielkość donicy także zależy od wielkości bryły korzeniowej roślin, które zamierzasz sadzić. Jeśli bryła ma pól metra, to nie zmieści się do donicy 40 cm. Donica powinna mieć wtedy 70 cm.
- nie wystarczy owinięcie boków donicy, na dno daje się warstwy jak na zielonym dachu
- żadna warstwa nie wiem jak gruba nie da gwarancji, że rośliny nie przemarzną. Po prostu to ekstremalna uprawa. Dajesz jedną warstwę styroduru
- płyty osb ? nie wiem, normalne, nigdy nie wnikam w ich grubość. Taka żeby się nie wyginały, a jak wyginać się będą to dajesz poprzeczki, wzmocnienia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
adkawi 17:07, 30 kwi 2017


Dołączył: 13 wrz 2015
Posty: 524
Donica wykonana przez mojego m z desek pozostałych z budowy i resztek z obróbki blacharskiej .
____________________
Adrianna
Ewa_K 14:00, 04 maj 2017

Dołączył: 19 lip 2016
Posty: 4
Bardzo efektowna donica/skrzynia. Przeczytałam cały wątek dot. donic drewnianych. Jestem pełna uznania dla samodzielnych wykonań. Też poszukuję inspiracji i pomysłu na skrzynie na tarasie żeby zrobić przestrzeń bardziej przytulną. No i chyba będę musiała zamówić jakieś rozwiązania robione na wymiar. Zastanawiam się nad rozmiarami tych donic.

Potrzebuję dwóch lub nawet trzech z czego:
1) na kompozycje jednoroczne zwisające kwiaty. Długość 180-200.
2) do ustawienia za fotelami i tu chciałabym coś wystającego ponad te siedziska - trawy czy coś innego. Fotel wysokość oparcia 80 cm. Długość też 180

3) do osłonięcia - i tu jakieś krzewy nie za wysokie, ale wieloletnie + miejsce na zmienne kompozycje wiosenne i letnie.

Zastanawiam się nad wysokościami i szerokościami tych donic żeby to dobrze rosło i wyglądało. Czy możecie się podzielić swoimi doświadczeniami?
Gardenarium 19:33, 04 maj 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Pytanie bez odpowiedzi, doświadczenie pewnie nie ma tu dużo do powiedzenia - bo raczej chodzi o proporcje wielkości donic do wielkości tarasu i roślin.
jednoroczne zwisające kwiaty w donicy wielkości 180-200 cm? Wielka.

Jakieś zdjęcie pokaż albo coś. Tak doradzać się po prostu nie da.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
bazylishek 23:18, 04 maj 2017

Dołączył: 04 maj 2017
Posty: 1
Witam, jestem świeżakiem w temacie pełnym wątpliwości, toteż potrzebuję konsultacji w kwestii donic/skrzynek.

Na balkonie mam zamiar postawić mini szklarnię (sadzonki już są) o wymiarach 150cmx75cm i zastanawiam się jak zabrać się za przygotowanie podłoża pod pomidory/papryki/ogóreczki/cokolwiek wymyślę w przyszłości.

Zastanawiałem się nad przygotowaniem dużej skrzyni zrobionej z desek po paletach, aczkolwiek nie mam pojęcia czy jest to bezpieczna opcja, gdyż w szklarni ciepło i wilgotno. Poza tym, czy pod skrzynią muszę zabezpieczyć teren folią, tudzież jakąś matą, czy zrobić drenaż z np. kermazytu nie mam absolutnie bladego pojęcia. Kolejnym aspektem są donice przy szklarni, luźno stojące na poziomki/sałatę i tu kilka wątpliwości chemicznych, gdyż to co sobie uprawię mam zamiar skonsumować i zastanawiam się czy dochodzi do niepożądanych przez człowieka reakcji chemicznych gleby z np. donicami z tworzyw sztucznych, które później trafiają do rośliny?

Pozdrawiam, bazyl
Gardenarium 07:58, 05 maj 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Co do tematu szklarni to nie rozumiem pytania. Najpierw trzeba mieć szklarnię, potem kupować sadzonki, nie odwrotnie, jest zimno i ani papryce ani pomidorom nie służy zimno. Nie wiem o co pytasz w temacie desek z palet.


Odnośnie sztucznego pojemnika do uprawy - chemia z donic nie przechodzi do warzyw.

Przechodzi z ziemi zanieczyszczonej, nawozów sztucznych jeśli być ich używał, z deszczu zanieczyszczonego może przechodzić (samolot zrzuca paliwo, albo kwaśne deszcze), z wody jeśli jest zanieczyszczona.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Makusia 09:15, 09 maj 2017


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Danusiu, a co myślisz o tym specyfiku jako warstwa "dodatkowa" bezpośrednio na drewno, przed styropianem? Na styropian folia.
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
Gardenarium 19:33, 09 maj 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Nie mam zdania, bo nie stosowałam. Do warzywnika bym nie ryzykowała, ale wewnątrz donicy- pewnie zda egzamin. Może spróbuj i dasz opinię?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies