Gdzie jesteś » Forum » Donice i pojemniki » Donice drewniane

Pokaż wątki Pokaż posty

Donice drewniane

Megi1 21:01, 27 kwi 2015


Dołączył: 15 kwi 2015
Posty: 132
Witam pani Danusiu, po co Pani kupowała, podzieliłabym się, bo tyle tego nasiałam, że już całą okolicę obdzieliłam, sałatą lodową też Dziękuję za odpowiedź ws. donicy
____________________
Gośka- Początki ogrodowiskowania
Elzee34 13:22, 31 paź 2015

Dołączył: 31 paź 2015
Posty: 14
drewniane donice wyglądają świetnie w ogrodach w rustykalnym stylu
karolina_rg 14:09, 18 mar 2016


Dołączył: 10 paź 2015
Posty: 87
a czy może ktoś powiedzieć jak jest z użytkowaniem takich drewnianych donic stojących na kostce? zamierzałam postawić takie przed wejściem do domu
chodzi mi o to, że woda jak będzie wyciekać tymi rurkami na zewnątrz to bardzo to widać? robią się zacieki na kostce?
____________________
...chwasty mnie wykończą ... pierwsza rabata
Gardenarium 19:37, 18 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Zacieki na kostce zależą od obfitości podlewania, zalewanie grozi wypływaniem, od koloru ziemi, z torfowej wypływa brązowa woda, od zawartości żelaza w wodzie. Zażelaziona barwi kostkę. Jeśli będziesz podlewała z wyczuciem żadna woda nie wypłynie i nie naruszy doskonałości kostki. Ale plama z powodu rzucanego cienia będzie, bo kostka na słońcu wypłowieje a pod donicą nie. Będzie brudna od kurzu i zalegających tam śmieci nawianych przez wiatr.

Donice bowiem powinny stać na klockach-dystansach. Wtedy drewno tak szybko nie próchnieje.

Moim zdaniem więcej bałaganu robią ogrodnicy nie sprzątając na czas, niż wyciekająca woda z donicy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
karolina_rg 10:07, 19 mar 2016


Dołączył: 10 paź 2015
Posty: 87
dziękuję
a więc spróbuję, kupię donice i zobaczymy czy mam wyczucie w podlewaniu
____________________
...chwasty mnie wykończą ... pierwsza rabata
maggra 10:37, 06 kwi 2016

Dołączył: 01 lip 2014
Posty: 89
Gardenarium napisał(a)
Oto wnętrze takiej donicy- oczywiście ocieplonej styrodurem

Wyklejenie EPDM (izolacja oczek wodnych, guma)


Wspomniane otwory w dnie, dokłądnie wyklejone




Pani Danusiu, czy tą izolacje EPDM kładzie sie bezpośrednio na drewno czy pod spod jeszcze jakaś folia? I czy to sie przykleja jeżeli tak to na co?
I jeszcze chciałam dopytac w te otwory sa wsadzone jakieś rurki? I czym sa zabezpieczone, oklejone, EPDM?
Na donice takiej wielkości ile trzeba otworów? Sadzic bede w nich bratki itp

[zdjęcie zmoderowane]
____________________
Gardenarium 12:09, 06 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Bezpośrednio na drewno, ale w tej donicy co pokazałaś jest już izolacja, nie tak zmyślna jak nasza ale jest więc nic nie trzeba.
Są włożone rurki ucięte od nawadniania i uszczelnione EPDM. Witek był w Belgii na szkoleniu odnośnie uszczelniania, oklejania itd...
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
maggra 12:55, 06 kwi 2016

Dołączył: 01 lip 2014
Posty: 89
Gardenarium napisał(a)
Bezpośrednio na drewno, ale w tej donicy co p[okazałaś jest już izolacja, nie tak zmyślna jak nasza ale jest więc nic nie trzeba.
Są włożone rurki ucięte od nawadniania i uszczelnione EPDM. Witek był w Belgii na szkoleniu odnośnie uszczelniania, oklejania itd...


Ok, a na taka donice ile trzeba otworów? Jeden wystarczy? Spotkałam sie z drewnianymi donicami wyściełanymi zwykłą czarną folią czy to zdaje egzamin? Na dno sypiemy jakiś drenaż? Tak jak pisałam chce w nich zasadzić bratki, itp
____________________
UlaB 13:19, 06 kwi 2016

Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 2002
Maggra, jakiej wielkosci masz tą donice? My zrobilismy sobie własciwie takie jak pokazala Szefowa (wymiary 80x60cm wiec nie wielkie) - w dnie zamiast rurki mamy lejek. Donice ocieplalismy wiec odpowiednio podebraliliśmy styropian w dnie. Na dół poszło troche drenażu plus włóknina zeby nie zapychac otworu odpływowego. Z tym, ze u nas w tych donicach siedza rosliny caloroczne plus dosadzam sezonowe.
____________________
rabaty "charytatywne" w pracy
maggra 18:34, 06 kwi 2016

Dołączył: 01 lip 2014
Posty: 89
UlaB napisał(a)
Maggra, jakiej wielkosci masz tą donice? My zrobilismy sobie własciwie takie jak pokazala Szefowa (wymiary 80x60cm wiec nie wielkie) - w dnie zamiast rurki mamy lejek. Donice ocieplalismy wiec odpowiednio podebraliliśmy styropian w dnie. Na dół poszło troche drenażu plus włóknina zeby nie zapychac otworu odpływowego. Z tym, ze u nas w tych donicach siedza rosliny caloroczne plus dosadzam sezonowe.


Moje to 40x40 wiec jeszcze mńiejsze
A czy mogłabyś opisać jak "oprawiliscie" otwory odpływowe? Mój mąż mówi, żeby moze rurkę zabezpieczyć np. Silikonem?Bo nie posiadam takich profesjonalnych akcesoriów jak EPDM które wykorzystała Danusia u siebie. I czym wylożyliscie dońice od środka? Ja ńie potrzebuje ocieplenia bo bedą tam tylko sezonowe kwiatki, natomiast chciałabym zabezpiecZyc je przed butwieniem, zawilgoceniem aby trochę czasu wytrzymały
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies