Gdzie jesteś » Forum » Donice i pojemniki » Donice drewniane

Pokaż wątki Pokaż posty

Donice drewniane

UlaB 20:56, 06 kwi 2016

Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 2002
Kupiłam najgrubszą czarną folie jaka byla w LM (z metra) - za chiny nie wiem jaka to folia, ale tak ją wyprofilowalismy, ze weszła na lejek (na tą szeroką część i moj m. to w ten lejek wkleił. Woda jak spływa to nie podchodzi na pewno pod spód. I na pewno to działa, bo czasami po podlewaniu widze ze przelałam.
Na obrzezu zamocowalismy pinezkami i z wierzchu dodalismy listwy maskujące - wygląda to tak jak w donicach Szefowej.
____________________
rabaty "charytatywne" w pracy
maggra 21:33, 06 kwi 2016

Dołączył: 01 lip 2014
Posty: 89
UlaB napisał(a)
Kupiłam najgrubszą czarną folie jaka byla w LM (z metra) - za chiny nie wiem jaka to folia, ale tak ją wyprofilowalismy, ze weszła na lejek (na tą szeroką część i moj m. to w ten lejek wkleił. Woda jak spływa to nie podchodzi na pewno pod spód. I na pewno to działa, bo czasami po podlewaniu widze ze przelałam.
Na obrzezu zamocowalismy pinezkami i z wierzchu dodalismy listwy maskujące - wygląda to tak jak w donicach Szefowej.

Co masz na myśli pisząc lejek? i czym doklejaliscie folie do tego lejka? A na dno dałaś drenaż albo cos?
____________________
UlaB 21:53, 06 kwi 2016

Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 2002
Lejek plastikowy, taki najmniejszy kuchenny
Klej - nie pamietam dokladnie, jakis wieloskladnikowy, jeden z tych co zwykle m. ma pod ręką w swoich zasobach narzędziowo - materiałowych. Jako ze folia ułozona jest na tej szerszej czesci lejka od góry to chodzilo tak naprawde tylko o to, zeby sie nie przesunęła. Zrobilismy otwór w folii i troche ponacinalismy, zeby ją ułożyć wokół odpływu lejka na tym poszerzeniu. Nie mozna za daleko nacinac, bo woda zacznie podciekać pod folię i lejek.
Na dnie mamy styropian (w nim wydrążony kształ lejka zeby sie wpasował i nie przesuwał, lejek wklejony klejem wieloskladnikowym na wszelki wypadek), na to włóknina i na to warstwa keramzytu, potem juz podłoże.
Narysować mniej wiecej w paincie jak to wygladało?
____________________
rabaty "charytatywne" w pracy
maggra 07:21, 07 kwi 2016

Dołączył: 01 lip 2014
Posty: 89
UlaB napisał(a)
Lejek plastikowy, taki najmniejszy kuchenny
Klej - nie pamietam dokladnie, jakis wieloskladnikowy, jeden z tych co zwykle m. ma pod ręką w swoich zasobach narzędziowo - materiałowych. Jako ze folia ułozona jest na tej szerszej czesci lejka od góry to chodzilo tak naprawde tylko o to, zeby sie nie przesunęła. Zrobilismy otwór w folii i troche ponacinalismy, zeby ją ułożyć wokół odpływu lejka na tym poszerzeniu. Nie mozna za daleko nacinac, bo woda zacznie podciekać pod folię i lejek.
Na dnie mamy styropian (w nim wydrążony kształ lejka zeby sie wpasował i nie przesuwał, lejek wklejony klejem wieloskladnikowym na wszelki wypadek), na to włóknina i na to warstwa keramzytu, potem juz podłoże.
Narysować mniej wiecej w paincie jak to wygladało?

Oooo jaki fajny pomysł
Czyli jeszcze na folie włóknina? Jakaś konkretna? Biała, czarna? Ma to znaczenie?Na całej powierzchni? Czy tylko na dnie? A keramzyt sypałaś to do wysokości lejka?
Widzę, ze Twoja donica to pełna profeska u mnie maja być tylko sezonowe kwiatki i tak myśle, czy tylko folia w środku i odpływ by nie wystarczyły?
Oczywiście poproszę tez o rysunek
____________________
Gardenarium 13:06, 07 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wystarczyłyby, Wystarczy zwykłą dziura w dnie. Robienie takiego "mercedesa" dla kwiatków sezonowych mija się z celem. Ja po to wymyśliłam taki sposób i go pokazałam, bo sadziłam spore drzewka iglaste, które stale potrzebują wody w donicy na dnie, a nie wypływania wszystkiego od razu. Aby na dnie gromadził się zapas. Zwłaszcza jest to ważne przy nawadnianiu automatycznym.

Tego nie rób, bo po prostu nie potrzebujesz. To nie jest obowiązkowe
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
UlaB 21:25, 07 kwi 2016

Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 2002
Maggra, ja Ci moge narysowac ten schemat, ale tak jak napisała Szefowa - dla bratków raczej nie warto - dziura, warstwa włókniny zeby sie dziura nie zapychała i podłoże wrzucaj.
U mnie równiez rosną w tych donicach całoroczne rośliny - są malutkie bukszpany na nóżkach z własnego chowu i dosadziłam im właśnie po różyczce - to dla nich ocieplenie i całe te zamieszanie. Do tego wiosenne kwitnące, trawka jakaś - one juz nie potrzebują takiego wypasu.
____________________
rabaty "charytatywne" w pracy
chwast 13:26, 09 maj 2016

Dołączył: 09 maj 2016
Posty: 3
Ja kupiłam donice bangkirai, wyścielone włókniną,jestem zadowolona, mogłam dopasować sobie kolor jaki potrzebowałam, kształt i wielkość
chwast 09:46, 11 maj 2016

Dołączył: 09 maj 2016
Posty: 3
o, przepraszam , nie wiedziałam, że nie można wklejać nazw serwisów kupiłam donice bangkirai na najbardziej znanym internetowym portalu aukcyjnym
Gardenarium 17:45, 12 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
No i dobrze, nie musisz informować o znanym portalu, który wszyscy znają Może akurat jest jedna aukcja znajomego i trafi się na niego akurat? Tutaj spamerzy mają w zwyczaju wklejanie wszelkich linków i nazw, aby tylko przemycić nielegalną reklamę. Sprawiedliwie kasuje się wszystkie sklepy.
Moderator jak widać czujny jest.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mario87 08:42, 13 maj 2016

Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 2
Jako że to mój pierwszy post na forum Witam wszystkich,

właśnie przygotowuję się do ogarnięcia ogródków, które mam przy mieszkaniu i ponieważ są one wykonane nad halą garażową to nie mogę sadzić bezpośrednio w ziemi nic poza trawą właściwie
Z tego względu po zapoznaniu się z tematami odnośnie urządzania tarasów najlepszym rozwiązaniem wydaje się zbudowanie wzdłuż ogrodzenia donic obitych deską tarasową i tu dwa pytania:
- jak duże powinny być donice (głębokość, wysokość) aby rośliny przetrwały w nich zimę, nie wiem jeszcze co tam ma dokładnie być na pewno jakieś thuje (np. Smaragd), na resztę jeszcze nie mam pomysłu
- gdzieś na forum natrafiłem na informację że donice na dachu zielonym powinny być bez dna ale należy odizolować drewno od podłoża aby nie gniło, czy wystarczy że zbiję szkielet donicy z płyt bez dna i owinę folią do hydroizolacji wewnętrzną ścianę tak aby objąć również spód płyty? Tak przygotowaną skrzynię stawiam wtedy bezpośrednio na grunt?
- jaka powinna być warstwa styroduru?
- jakiej grubości płyty osb użyć, czy może być również płyta mfp?

będę wdzięczny za pomoc, pozdrawiam
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies