Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Iglaki na pniu

Pokaż wątki Pokaż posty

Iglaki na pniu

Urszulla 19:12, 03 lut 2015


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21735
Odkopałam ten wątek może komuś się przyda. Sama myślę o roślinach na pniu
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
sylkam 11:46, 06 lut 2015


Dołączył: 07 lut 2014
Posty: 43
Witam.
Mam po obu stronach nagrobka dwie ok 4 metrowe tuje szmaragd, które strasznie zasłaniają już tablice i tak ostatnio myślałam, że może by je tak przyciął od dołu by wyglądały jak na pniu tylko z zachowaniem na górze formy strzelistej. Nie wiem tylko kiedy się za to zabrać i jak dokładnie to wykonać. Boje się że coś naknoce a szkoda by ich było bo są naprawde dorodne. Doradzicie coś?
____________________
Nasz kawałek miejsca na ziemi Wyzwanie
miskka 21:03, 09 cze 2015


Dołączył: 12 lut 2015
Posty: 621
A ja się tak chciałam upewnić - czy tuję na pniu koniecznie trzeba przycinać? Czy mogę ją taką "rozczochraną" prowadzić? Pytam, bo nawet mi się podoba taka - trochę ma ze mnie - wszystko troszkę na opak i swoimi ścieżkami
____________________
Karol99 15:02, 11 cze 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Jak nie będzie przycinana to wyrośnie na zwykłe drzewo i straci swój kulisty pokrój
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
miskka 11:05, 12 cze 2015


Dołączył: 12 lut 2015
Posty: 621
Hmm, nie mam wogóle żadnego doświadczenia z cięciem iglaków. Czytam tylko o tym, bo prędzej czy później ta wiedza się przyda. Podpowiesz mi, czy sporadczyczne przycinanie tej tujki na pniu mogłoby jej wystarczyć? - wiesz, po prostu wolę ją taką, ale nie chcę by zdziczała (czy jak to nazwać).
____________________
Karol99 22:19, 12 cze 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Tak, wystarczy, że utniesz raz w roku na wiosnę. Ale musisz wykonywać to regularnie.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
miskka 15:02, 13 cze 2015


Dołączył: 12 lut 2015
Posty: 621
Ok. Rozumiem, dzięki!
____________________
hania78 21:41, 19 lip 2015


Dołączył: 31 sty 2013
Posty: 134
Czy w takiej piennej formie można prowadzić świerk pospolity?
Chciałabym posadzić obok siebie 4 świerki w odstępach 1m by potem uformować z nich kulki, które prawie by się ze sobą stykały. Nie wiem tylko czy po latach pnie nie byłyby zbyt grubaśne. Ewentualnie proszę podpowiedzieć co w takiej formie można poprowadzić?
____________________
zakładam ogród
Gardenarium 06:15, 20 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
miskka napisał(a)
Hmm, nie mam wogóle żadnego doświadczenia z cięciem iglaków. Czytam tylko o tym, bo prędzej czy później ta wiedza się przyda. Podpowiesz mi, czy sporadczyczne przycinanie tej tujki na pniu mogłoby jej wystarczyć? - wiesz, po prostu wolę ją taką, ale nie chcę by zdziczała (czy jak to nazwać).


To przede wszystkim nie jest tuja tylko cyprysik Lawsona, tniesz na rozgałęzieniach pędów, wtedy zachowa zwarty pokrój ale nie będzie regularną kulką Proste jak drut. Albo tniesz nozycami w kulę, wtedy nie ma "piórek" albo tniesz sekatorem na rozgałęzieniu, zostawiając "piórka".
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 06:17, 20 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
hania78 napisał(a)
Czy w takiej piennej formie można prowadzić świerk pospolity?
Chciałabym posadzić obok siebie 4 świerki w odstępach 1m by potem uformować z nich kulki, które prawie by się ze sobą stykały. Nie wiem tylko czy po latach pnie nie byłyby zbyt grubaśne. Ewentualnie proszę podpowiedzieć co w takiej formie można poprowadzić?


Jak się up[rzesz to wszystko możesz prowadzić.

Kupujesz świerki odpowiedniej wysokości, ucinasz im wierzchołek, od dołu z pnia usuwasz wszystkie gałązki (bez sęków, gładki pieniek) a górę formujesz w kulę. Ale świerk pospolity to wielkie drzewo, więc kiedyś kula też nie da się utrzymać w normalnej wielkości i tak czy inaczej zestarzeje się i będzie chciała wyrosnąć.

Polecam świerk Picea punglens "Glauca Globosa" szczepiony na pniu. Z tego masz prawie kulkę od razu, jak posadzisz.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies