Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Iglaki na pniu

Pokaż wątki Pokaż posty

Iglaki na pniu

hania78 07:55, 20 lip 2015


Dołączył: 31 sty 2013
Posty: 134
Gardenarium napisał(a)


Polecam świerk Picea punglens "Glauca Globosa" szczepiony na pniu. Z tego masz prawie kulkę od razu, jak posadzisz.


Bardzo dziękuję za odpowiedź
Pani Danusiu, bardzo lubię takie prace pielęgnacyjne, mniej więcej wiem jak to zrobić bo mam 1 tuję (yellow ribbon) którą właśnie przygotowuję na kulkę (dolne gałęzie już wycięte i korona zagęszcza się) i kolejne rosną z takich malutkich egzemplarzy. Tak więc nie boję się takiego wyzwania. Nie chciałabym szczepionych na pniu, bo najlepsza "zabawa" dla mnie to to przycinanie. Chyba, ze to chodzi o ten wąski pień, któy pewnie taki pozostanie?
Plan miałam taki, że w tym roku bym posadziła np. 1,5m egzamplarze by w przyszłym (jak się ukorzenią) coś zacząć modelować. Też mi się wydaje ze świerk będzie zbyt ogromny, choć jako cięty żywopłot się sprawdza.

Czy jeszcze coś może się sprawdzić? Może sosna jakaś? Nie ukrywam, fajnie by było gdyby szybko urosło,bo ma spełniać role osłony przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów. Dlatego kulki mają być tak na wysokości 1,5 - 2,5m. To jest stanowisko dość słoneczne (od wschodu do ok. godz. 15:00 jest intensywne słońce) jednak nie jest osłonięte od wiatru, a mieszkam na północy Polski. Myślę, że cyprysiki mogą zmarnieć z tymi gołymi pniami.
____________________
zakładam ogród
miskka 17:24, 23 lip 2015


Dołączył: 12 lut 2015
Posty: 621
Czy teraz można ciąć i formować cyprysika szczepionego na pniu?
____________________
Gardenarium 17:27, 23 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Można tylko nie w upał.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
miskka 17:46, 23 lip 2015


Dołączył: 12 lut 2015
Posty: 621
Dziękuję! Zatem wieczorem przed burzą
____________________
Anetka 19:53, 11 wrz 2015


Dołączył: 03 maj 2014
Posty: 132
Szukam u mnie po szkółkach czegoś na pniu na pełne słońce przez cały dzień. Dzisiaj widziałam całkiem ładne kulki z cisa ale po 90 zł a muszę takie kupić dwie bo rabatki są symetryczne. Co najlepsze na południowa stronę kulka z cyprysika , cisu czy może sosna ?
____________________
Aneta Daleka droga do ogrodu
katarzyna_kubik 14:02, 18 wrz 2015


Dołączył: 07 sie 2015
Posty: 78
wiataj Danusiu zajrzysz do mnie....podpowiedz proszę jakie mogę drzewko na pniu wsadzić nie za duże a reprezentacyjne, tylko warunki....półcień...i zimozielone....
____________________
KASIA - Na razie taka sobie trawa-będzie zabawa czyli początki wymarzonego ogrodu
magda_olas 10:22, 21 wrz 2015

Dołączył: 13 lip 2015
Posty: 1
Witam serdecznie. To będzie post z cyklu "Ktokolwiek widział, ktokolwiek słyszał" i będzie to moje pierwsze zapytanie na tym forum
Szukam ładnej kuli z cisa na pniu, szczepionego, o wysokości jakieś 160-200 cm. Mieszkam w województwie łódzkim, okolice Bełchatowa, objeździłam lokalne szkółki ale niegdzie nie ma. Mam małe autko, więc najlepiej, by była możliwość dowozu. Wiadomo, żeby koszty transportu nie były bajońskie fajnie byłoby znaleźć takie cudo w bliskiej okolicy.
Urządzam właśnie rabatę w kształcie koła, średnica 3,5 m. i tak sobie wymarzyłam, podglądając to, co nasadza pani Danusia, że na środku będzie cis, pod nim róże, dalej koło z lawendy, a najbardziej skrajne koło - murek bukszpanowy. Lawendy już są posadzone, bukszpan i róże posadzę wiosną, a teraz bardzo chciałabym zdążyć z tym cisem.

Rabata jest około 2 metrów od okna kuchennego, frontowa, zimą cis dostałby lampeczki i dekoracja na Święta jak znalazł.
Będę wdzięczna za pomoc!
Gardenarium 10:08, 26 wrz 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
katarzyna_kubik napisał(a)
wiataj Danusiu zajrzysz do mnie....podpowiedz proszę jakie mogę drzewko na pniu wsadzić nie za duże a reprezentacyjne, tylko warunki....półcień...i zimozielone....


Nie ma takiego, żeby zimowało u nas. Zimozielona jest Magnolia grandiflora, nadaje się do półcienia, ale nie zimuje.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Toszka 14:01, 26 wrz 2015


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
magda_olas napisał(a)
Witam serdecznie. To będzie post z cyklu "Ktokolwiek widział, ktokolwiek słyszał" i będzie to moje pierwsze zapytanie na tym forum
Szukam ładnej kuli z cisa na pniu, szczepionego, o wysokości jakieś 160-200 cm. Mieszkam w województwie łódzkim, okolice Bełchatowa, objeździłam lokalne szkółki ale niegdzie nie ma. Mam małe autko, więc najlepiej, by była możliwość dowozu. Wiadomo, żeby koszty transportu nie były bajońskie fajnie byłoby znaleźć takie cudo w bliskiej okolicy.
Urządzam właśnie rabatę w kształcie koła, średnica 3,5 m. i tak sobie wymarzyłam, podglądając to, co nasadza pani Danusia, że na środku będzie cis, pod nim róże, dalej koło z lawendy, a najbardziej skrajne koło - murek bukszpanowy. Lawendy już są posadzone, bukszpan i róże posadzę wiosną, a teraz bardzo chciałabym zdążyć z tym cisem.

Rabata jest około 2 metrów od okna kuchennego, frontowa, zimą cis dostałby lampeczki i dekoracja na Święta jak znalazł.
Będę wdzięczna za pomoc!


Madziu, nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, ze cena takiego "lizaka", czyli cisa na pniu to min. kilka tysięcy złotych (czym wyższy i grubszy pieniek tym drożej), ponieważ jest to już min. kilkunastoletnie (a zazwyczaj kilkudziesięcioletnie) drzewko formowane przez szkółkarza latami. Takich formowanych drzewek "nie znajduje się na ulicy", a trzeba obdzwonić szkółki i popytać. Czasami jechać w drugi koniec Polski...
Łatwiej ale nie koniecznie szybciej znajdziesz cisa (taxus baccata) formowanego w stożek.
Realia są takie, że marzenia trzeba weryfikować do życia
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
basia3 07:29, 20 paź 2015


Dołączył: 03 maj 2013
Posty: 1329
Anetka napisał(a)
Szukam u mnie po szkółkach czegoś na pniu na pełne słońce przez cały dzień. Dzisiaj widziałam całkiem ładne kulki z cisa ale po 90 zł a muszę takie kupić dwie bo rabatki są symetryczne. Co najlepsze na południowa stronę kulka z cyprysika , cisu czy może sosna ?
sosna na pniu się nadaje tuje też cytryny tez wytrzymaja
____________________
JEST DOBRZE :D
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies