Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Czy zakładać trawnik od nowa - co rok nowy trawnik

Pokaż wątki Pokaż posty

Czy zakładać trawnik od nowa - co rok nowy trawnik

dzejson 14:40, 23 cze 2015

Dołączył: 17 wrz 2012
Posty: 4



Cześć,
Jakiś czas temu pisałem o swoim problemie z chwastnicą. Dzisiaj pragnę przedstawić jak nabyłem się problemu, (chwastnica-okazuje się tutaj małym problemem) (przypomnę że mam 40 arów tego trawnika)

Otóż kilka lat temu skuszony niską cena zamówiłem sporo "ziemi" z likwidowanych ogródków działkowych i pobocza trasy miejskiej niedaleko miejsca mojego zamieszkania. Ziemia, jak się okazało później został pobrana z głębszych wykopów i nie była wierzchnia to warstwa próchniczna bo pełno było korzeni. Średnio dziesięciocentymetrową warstwę ziemi po rozplanowaniu na działce nie wyglądała najgorzej, fakt miała sporo kamyków i grudek - ot ziemia jak ziemia, myślałem że trawa na każdej urośnie.



Wcześniej pod tą warstwę dałem kilkucentymetrową warstwę podłoża coś podobnego do gliny mając nadzieję że warstwa ta będzie trzymać wilgoć. Po siewie zauważyłem, że trawa słabo się krzewi, wiec zacząłem później intensywnie nawozić, pojawiły się chwasty, w tym chwastnica.

Drzewka owocowe które zasadziłem 2 lata temu prawie w ogóle nie przyrosły. Na jesień zastosowałem opisywany tutaj na forum mieszankę herbicydów,na chwasty. Na wiosnę zauważyłem iż trawnik jest w słabej kondycji, być może nie przetrwały jakieś gatunki rajgrasu , tudzież podejrzewałem słabej jakości nasiona. Jednocześnie zauważyłem iż ziemia robi się coraz bardziej zwięzła, do tego stopnia że jak jest sucho to bardzo trudno jest cokolwiek wbić bo mocno się zasklepia.

Postanowiłem na wiosnę zrobić dokładną wertykulację, z nadzieją że jeszcze bardziej opłakany widok trawnika po wertykulacji się polepszy. Zakupiłem od razu sporą ilość tym razem lepszej jakości mieszanki trawy, posiałem ale wzeszła ona w około 30%, pomimo podlewania. Załamka! Dałem próbkę do badania i oto wyniki:
- Ph 7,7 , azot <10, fosfor 30, potas 90, wapń 3288 magnez 329

- odczyn zasadowy znacznie powyżej górnej granicy pH optymalnego dla trawników, przy jednocześnie bardzo wysokim poziomie wapnia i magnezu, tak wysoki poziom wapnia i magnezu jest przyczyną za wysokiego odczynu

- azot i potas - bardzo niski - fosfor poniżej dolnej granicy



Stacja chemiczno -rolnicza proponuje obniżenie ph siarką (np wigor s), albo nawiezienie 5 -7 cm warstwy torfu wysokiego o niskim ph, zmieszanie z warstwa macierzystego gruntu i ponowny siew.

I na co się tutaj zdecydować? Czy jak dam teraz sierke w ilości 4 kg na ar to przecież i tam będzie ta skorupa, a to najbardziej blokuje ukorzenianie się trawy. Czy w/g was ph 7,7 jest aż tak wysokie, aby sypać siarkę?
Co najlepiej teraz zrobić aby było w miarę sensownie, bez opcji wywożenia gruntu?

Andrzej


siakowa 14:44, 23 cze 2015


Dołączył: 23 lip 2014
Posty: 17658
ja zielona jestem ale jets coś takiego jak ZEOLIT czytałam o nim bo tez mam tak mocno zbita ziemię...a ten zeoli słuzy do poprawy struktury gleby działa jak piaskowanie plus kumuluje wilgoć jak pada deszcz a jak jest susza to oddaje wilgoć trawie...
____________________
Małymi krokami bo własnymi ręcami... :) *** Wizytówka
marbrz 15:22, 23 cze 2015


Dołączył: 15 sie 2013
Posty: 215
Mnie wychodzi na 25 - 30 kg siarki na ar by zmniejszyć z 7 na 6 ph. Zatem pójdziesz z torbami robiąc posyp. Ponadto jeśli teraz raz zrobisz źle, to potem będziesz ciągle ponosił tego konsekwencje i koszty. Chyba poszedł bym w opcję nawiezienia torfu wymieszał to na głębokość 10-15 cm i zaczynał od nowa .
MirellaB 18:08, 23 cze 2015


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 22152
Ja bym robiła ciągle dosiewki trawy. Mój trawnik był w opłakanym stanie, po wszystkich zabiegach pielęgnacyjnych teraz jest super, ale wymaga od nas cały czas bardzoooooooooooo dużo pracy.
Zobacz do mojego wątku str.164
____________________
Mirella Ogród Mirelli *** Ogródek Mirelli *** Wizytówka - Ogród Mirelli - Wizje chodźcie do mnie blisko najbliżej ...
dzejson 12:19, 25 cze 2015

Dołączył: 17 wrz 2012
Posty: 4
Kupiłem miernik ph z allegro za kilkadziesiąt złotych, podobno dokładny i u mnie wskazuje inaczej, pomiar w kilku miejscach i jest 6,7 , a najwięcej 7,2, Sam nie wiem co robić, fakt sypanie siarki odczuje po kieszeni, i chyba raczej zastanowię się nad nawiezieniem torfu na jesień. W międzyczasie sypnąłem nawozu, podlewałem, a teraz po obfitych deszczach widzę że się zazieleniło. Tylko nie wiem na jak długo, bo ta skorupa i tak blokuje
marbrz 21:53, 25 cze 2015


Dołączył: 15 sie 2013
Posty: 215
Ph możesz zmniejszyć stosując nawozy azotowe. Kup worek mocznika i posypuj miesięcznie 1,5 kg na 100m2.
Gardenarium 18:58, 19 sie 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
piotr_tarczynski napisał(a)
Po usunięciu budynku gospodarczego i wyrównaniu terenu (raczej piaskowa gleba), darnina była przewrócona do góry nogami przy korytowaniu i utwardzaniu podjazdu.

Następnie teren zagrabiłem i posiałem trawę, coś tam przebijało zielonego, ale sądziłem że trawa sobie z tym poradzi. Popadało delikatnie kilka dni a trawy nie było widać, za to coś zielone coraz śmielej sobie poczynało. Wakacje więc temat odpuściłem na na jakiś miesiąc a tu nagle wybiło coś wysokiego i twardego przy korzeniu (niektóre nawet ze 170cm). Zacząłem z tym walczyć kosą, później chcę to przejechać kosiarką i zagrabić. Zasiana trawa gdzieś tam miejscami sobie wybija, ale na tyle co wysypałem to jakieś 20%.

Pytanie, co z tym dalej robić, czy spryskać to i znowu siać? Nie wiem nawet co to jest, rośnie tylko w miejscu gdzie teren był wyrównywany.


Teren był nieodpowiednio przygotowany, na pewno były nasiona chwastów stąd wzmożony ich pojawianie się.

Coś wysokiego?...hmmm rdest japoński?? nie do zwalczenia? - ale bawię się wzagaduj zgadulę, potrzebne jest zdjęcie, to może być wiele roślin a nawet siewki drzew....

Pokaz zdjęcie tego niby-trawnika i tej rośliny

Możliwa jest czynność siania od nowa, wszystko zależy co tam masz
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
piotr_tarczy... 19:08, 19 sie 2015

Dołączył: 19 sie 2015
Posty: 6
Nie brzmi optymistycznie
Źle załączyłem zdjęcia, jeszcze raz:



m_pryska 22:08, 19 sie 2015


Dołączył: 19 lis 2013
Posty: 35
To lebioda
____________________
Gardenarium 08:14, 20 sie 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
W glebie były nasiona chwastów, stąd zagaiły, zarosły trawnik.

Nasiona traw, aby powstał z tego ładny trawnik, potrzebują wiele starań. Nie wystarczy posypać glebę i że sobie poradzi. Nie poradzi, zwłaszcza w takie upały, gdy wschodząca trawa potrzebuje nieustannej wilgoci codziennie. Chwasty rosną w upały, stąd takie wypieranie szlachetnych trawników na terenach zielonych w mieście, trawę wypaliło, chwasty żyją i zamiast trawnika mamy skoszone chwastowisko.

Moim zdaniem w tej sytuacji trzeba

- wyrwać chwasty
- przeorać glebę broną rotacyjną i glebogryzarką
- wybrać kłącza i korzenie chwastów wieloletnich
- odczekać aż nowe chwasty z nasion i pozostałości wzejdą
- wyrwać lub opryskać herbicydem
- odczekać zgodnie z napisem na ulotce herbicydu
- przygotować teren jak pod trawnik (tekst w art.http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/298-trawnik-z-siewu-krok-po-kroku)

Z tego chwastowiska trawnika nie będzie. Ale może być gdy się napracujesz.
To tak wygląda jakbyś posiał chwasty a nie trawę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies