Gdzie jesteś » Forum » Ogrodowa kuchnia » Sprawdzony przepis na piernik (ciasto) - nie pierniczki - kto poleci?

Pokaż wątki Pokaż posty

Sprawdzony przepis na piernik (ciasto) - nie pierniczki - kto poleci?

lilia 18:35, 22 lis 2015


Dołączył: 09 lip 2014
Posty: 439
zbigniew_gazda napisał(a)
Edytko jasna masa jest z budyniu plus mielone orzechy.

Dzięki, skorzystam przy nadarzającej sie okazji
____________________
Edyta-Tworzę mój skromny ogród
popcorn 08:56, 23 lis 2015


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Zbyszku, szacunek! Ten serniczek też pewnie pyycha! dzięki!!
____________________
Mój nowy ogródek
katel 21:59, 25 lis 2015


Dołączył: 27 kwi 2014
Posty: 4174
zbigniew_gazda napisał(a)
Edytko jasna masa jest z budyniu plus mielone orzechy.

Zbyszku jak znajdziesz chwilę, wstaw proszę przepis na tą masę.
____________________
Pozdrawiam Kaśka Ogród, mydło i powidło. Wizytówka - Ogród, mydło i powidło
Gabriela 22:59, 26 lis 2015


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
A miało być o pierniku lekkim, łatwym i przyjemnym. Uwielbiam taki sernik z kakaowym dołem i górą, staje się przez to taki bardziej wytrawny.

Piernik, który zawsze się udaje - naprawdę, tylko nie pomyl Karola ilości miodu - pamiętasz jak to było z piernikami ode mnie?.

25 dkg miodu przełożyć do garnka, wsypać 3/4 szklanki cukru, rozpuścić cukier w miodzie, dodać 10 dkg masła, zestawić z ognia i wlać niecałe 1/2 szklanki wrzącej wody - uważać żeby się nie poparzyć. Wsypać utłuczone korzenie piernikowe (goździki, cynamon, ziele angielskie, imbir), wymieszać, ostudzić.
Do masy wbić 2 żółtka i wsypać 1 i 3/4 szklanki pszennej mąki (25 dkg) z łyżeczką sody oczyszczonej. Mieszamy mikserem, ubijamy pianę z pozostałych dwóch białek i delikatnie łączymy z ciastem piernikowym.
Ciasto przełożyć do wysmarowanej masłem keksówki i wstawić do nagrzanego do 180 stopni C piekarnika, najlepiej z samym termoobiegiem, piec ok. 1 godzinę.
Piernik jest od razu miękki, długo zachowuje świeżość.
____________________
Ogród w budowie nieustającej
popcorn 07:57, 27 lis 2015


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Ile to jest 25 dkg miodu - jak duży słoiczek? dzięki, Gabrysiu!
____________________
Mój nowy ogródek
hanka_andrus 10:22, 27 lis 2015


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Taki słoik od dżemu ma miodu 380 g. Taki ostatnio kupiłam.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Sepolia9 15:13, 18 gru 2015

Dołączył: 18 gru 2015
Posty: 25
Najlepszy piernik na świecie robiła moja babcia. Nazywała go "na odwal", bo był dziecinnie prosty. Gotowało się masę jak na murzynka, ale dawało się mniej mleka/oleju/masła i zamiast tego pół lampki wina i pół słoiczka powideł śliwkowych. Najlepszy!
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies