Gdzie jesteś » Forum » Literatura ogrodnicza » Książki dla specjalistów

Pokaż wątki Pokaż posty

Książki dla specjalistów

RobertB 16:34, 22 lis 2015

Dołączył: 22 lis 2015
Posty: 4
Drodzy Forumowicze,

Czy ktoś może polecić książki o tematyce ogrodowej, ale dla specjalistów? Myślę o książkach typu "Jak zaprojektować ogród marzeń" Pani Danusi gdzie jest cała masa rad, które autorka zbierała zapewne latami.
Mamy na rynku cała masę książek o powtarzającej się treści, która być może zaspokaja potrzeby początkujących ogrodników, ale jest w Polsce cała masa ogrodników z wieloletnim stażem bądź po prostu zajmujących się fachowo zielenią, którzy na pewno bardzo chętnie poczytaliby więcej książek z konkretnymi poradami na podstawie doświadczeń.

Podam może przykład: mamy masę książek gdzie opisana jest np. Salvia nemerosa: stanowisko słoneczne, gleby przepuszczalne, kwitnie w takim i takim terminie, dostępne są odmiany w kolorach takich czy innych. A gdyby tak ktoś napisał np. że zamiera po kilku latach uprawy, nie jest długowieczna, że dobrą alternatywą jest zawsze lawenda, że jest w pierwszym szeregu bylin, które kwitną powtórnie po przycięciu. Chodzi nie o suche informacje a o dobre rady.

Szczerze mówiąc to w książce Pani Danusi jest również sporo informacji dla początkujących, ale jak już wspominałem jest także zawarta wiedza przydatna specjalistom.

Ja ze swojej strony mogę polecić:
-oczywiście Katalogi Roślin ZSZP (są wprawdzie w nich podstawowe informacje, ale także przydatne zestawienia w tabelach, zdjęcia każdej rośliny, pokazana wysokość) no i w zasadzie posiadając tę książkę traci sens posiadanie całej masy innych książek o roślinach bo w tej jest wszystko co potrzeba)
-Rośliny do zadań specjalnych, M.E. Drozdek (jest tam wiele informacji specjalistycznych, szczegółowych a nie ogólnych np. o roślinach okrywowych, różach i wiele innych, informacje oparte na badaniach)
-Co gdzie sadzić, E. Fleuchaus - (cała masa zestawień konkretnych roślin, opisy, która roślina z jakimi pasuje)
-Pnącza - Sz. Marczyński - (rewelacyjna książka z dokładnym opisem pnączy, ich uprawy, fajna tabela z zestawieniem)
____________________
19:52, 18 lut 2016
Posiadam książki dla specjalistów ale tylko w języku angielskim. Na Polskim rynku ta cała literatura to praktycznie zawsze to samo i mało profesjonalne.
Gardenarium 19:56, 18 lut 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja napisałam całkiem nie to samo, nie można powiedzieć że wszystko to samo, bo o projektowaniu ogrodu żaden autor polskie nie napisał

http://www.multicobooks.pl/hobby/ogrod/jak-zaprojektowac-ogrod-marzen_9140.html
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
20:05, 18 lut 2016
Przeważnie są to tłumaczenia. Ładne zdjęcia i rysunki. Jest bardzo fajna książka o projektowaniu gdzie wszelkie prace są opisane i przedstawione na zdjęciach szczegółowo krok po kroku.
Twojej książki jeszcze nie miałem przed oczami więc się nie wypowiem.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies