Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Księżycowy...

Pokaż wątki Pokaż posty

Księżycowy...

Wendy79 19:12, 01 lut 2016


Dołączył: 25 mar 2015
Posty: 3203
Kochani, minął pierwszy miesiąc Nowego Roku 2016, a ja z planowaniem w lesie. Ciągle mam coś do ogarnięcia w nowym domu, albo zachwycona siedzę w oknie i obserwuję ptasie towarzystwo, które zaczęłam dokarmiać.
Ale koniec z tym, najwyższa pora coś przemyśleć .
Nie planuję dużo ogrodowo w tym roku, bo zdaję sobie sprawę, że przed nami dużo prac ziemnych (opaska, podjazd, ewentualnie ścieżki) i zakończenie ogradzania z przodu. Poza tym mam duże plany dotyczące ogrodu warzywnego (dopracowanie zmianowania, rabat,szklarnia). Na ten rok zaplanowałam sobie rabatę przy wejściu do domu i jesienią żywopłot.
____________________
Agnieszki i Maćka Księżycowy... Założyć ogród to uwierzyć w jutro. Audrey Hepburn
Wendy79 19:51, 01 lut 2016


Dołączył: 25 mar 2015
Posty: 3203


Oto wejście do naszego domu. Znajduje się ono od strony północno-zachodniej. Słońce bywa tam tylko podczas dłuższych dni, późnym popołudniem. W trakcie ubiegłorocznych upałów, świetnie nam się tam wypoczywało w cieniu. W przyszłości chcemy tam zbudować tradycyjny, drewniany ganek.
Z racji umiejscowienia wejścia, dobór roślin na rabaty jest nieco utrudniony, bo muszą być to rośliny, które lubią cień. Chciałabym, żeby szkieletem rabat były rośliny zimozielone.
____________________
Agnieszki i Maćka Księżycowy... Założyć ogród to uwierzyć w jutro. Audrey Hepburn
Wendy79 20:07, 01 lut 2016


Dołączył: 25 mar 2015
Posty: 3203


Narysowałam sobie, jak mniej więcej wyobrażam sobie tą rabatę. To moje pierwsze "dzieło", więc proszę o wyrozumiałość . Rabaty są niemal symetryczne: 2,30 i 2,90 wzdłuż ściany. W najgłębszym miejscu 1,85 (odejdzie od tego 0,30 opaski).
Wymyśliłam tam sobie 3 kule (bukszpanowe lub cisowe) i kula z cisa szczepiona na pniu. Lekkości mogłyby nadawać trawy np. turzyce lub paprocie. Na pewno chciałabym, żeby rosły tam ciemierniki. Z przodu mogłyby być żurawki. Wiosną cebulowe (czy któreś tulipany i czosnki dadzą radę w cieniu?), a co z kwitnących później?
____________________
Agnieszki i Maćka Księżycowy... Założyć ogród to uwierzyć w jutro. Audrey Hepburn
Wendy79 16:36, 24 lut 2016


Dołączył: 25 mar 2015
Posty: 3203
Przyszło przedwiośnie i okazuje się, że mieszkamy na "bagnie". Jestem totalnie podłamana i nie śpię po nocach. Po ostatnich deszczowych dniach teren wygląda tak ...



____________________
Agnieszki i Maćka Księżycowy... Założyć ogród to uwierzyć w jutro. Audrey Hepburn
Wendy79 16:39, 24 lut 2016


Dołączył: 25 mar 2015
Posty: 3203
Wszyscy mnie pocieszają, że będzie lepiej, że to pierwszy rok, poruszona ziemia musi się ułożyć, ale mam wątpliwości, szczególnie, że weszłam dzisiaj do ogrodu warzywnego i zapadłam się w błocie do kostek
Proszę pomóżcie, co robić.
____________________
Agnieszki i Maćka Księżycowy... Założyć ogród to uwierzyć w jutro. Audrey Hepburn
Rumianka 22:49, 24 lut 2016


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 10020
Pocieszać należy, bo bez tego ani rusz...Zobacz zdjęcia w moim wątku str. 3...Miałam jeszcze gorzej...a teraz jest wszystko ok...Głowa do góry...
____________________
Elisa - Ogród z koniczynką- ökólé Trzëgarda
hanka_andrus 23:05, 24 lut 2016


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Kochana, nie załamuj się. Warzywnik już ogarnęłaś w ub. roku. Teraz z wiosna powtórka, już masz trochę doświadczenia. Będzie dobrze. A na terenie księżycowym zrobisz rabaty, posadzisz drzewa, wytyczysz ścieżki, i będzie jeszcze lepiej. Po takich opadach śniegowo deszczowych woda nie ma gdzie odpłynąć, Musi wyparować, a tu słońca brak. Ale już niedługo, chyba?

Ja do swojego tez wejść nie mogę, i cierpliwie czekam.
Będziemy czekać wspólnie, ilu tu nas jest. Jedni mają lepiej, inni gorzej, ale każdy ma plany co do rozpoczęcia sezonu. Trzymaj się.
Na powitanie kwiatek Tobie zostawię, żebyś miała pocieszkę ode mnie.

____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Wendy79 09:44, 02 mar 2016


Dołączył: 25 mar 2015
Posty: 3203
Rumianko, Haniu bardzo Wam dziękuję za kilka słów pocieszenia. Mąż planuje zrobić drenaż, by jakoś rozprowadzić wodę z rynien. W niedzielę poszliśmy na długi spacer po okolicy (trzeba poznawać nowe tereny ) i odkrywaliśmy ślady nadchodzącej wiosny. Na krzewach czarnego bzu tak ładnie rozwijają się listki. Taka radość... A w poniedziałek wstaję, a tu śniegu po kostki. Och, zima jeszcze nie chce odpuścić.
____________________
Agnieszki i Maćka Księżycowy... Założyć ogród to uwierzyć w jutro. Audrey Hepburn
Wendy79 09:51, 02 mar 2016


Dołączył: 25 mar 2015
Posty: 3203
A tu moje zasiewy popełnione w sobotę. Kalarepa, wczesna kapusta, seler, por, dalia jednoroczna, lewkonia letnia. Kalarepa i dalie już wzeszły

____________________
Agnieszki i Maćka Księżycowy... Założyć ogród to uwierzyć w jutro. Audrey Hepburn
Wendy79 18:18, 07 mar 2016


Dołączył: 25 mar 2015
Posty: 3203
Siedzę chora w domu, czytam o Waszych ogrodach, wcinam budyń i czekam, kiedy będę mogła pogrzebać w ziemi...

____________________
Agnieszki i Maćka Księżycowy... Założyć ogród to uwierzyć w jutro. Audrey Hepburn
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies