Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Cięcie hortensji

Pokaż wątki Pokaż posty

Cięcie hortensji

Gardenarium 10:17, 21 lis 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ponieważ właściwe cięcie krzewów hortensji ma ogromny wpływ na ich kwitnienie, krótko wyjaśnię zasady:

Hortensje tnę generalnie na wiosnę, tylko egzemplarz przy stawie tnę przed zimą, bo pod ciężarem śniegu kwiaty wpadają do wody i to nie byłoby dobre dla jakości wody, ani dla estetyki ogrodu.

Jeśli chodzi o cięcie hortensji to jest to uzależnione od tego, do jakiej grupy ta hortensja należy.

I grupa

Kwitnące na pędach zeszłorocznych




Hortensję ogrodową (H. macrophylla), piłkowaną (Hydrangea serrata), dębolistną (Hydrangea quercifolia), Sargenta (Hydrangea sargentiana) i kosmatą ( Hydrangea aspera), tniemy wiosną tylko kwiaty ponad pierwszym pąkiem liściowym i martwe gałęzie, ewntualnie jakieś rachityczne, bo te rodzaje hortensji kwitną na zeszłorocznych pędach. Gdyby się je ucięło, pozbawione zostałyby kwitnienia. Chyba, że przemarznie to trzeba przyciąć i z reguły wtedy nie kwitnie.

II grupa

Kwitnące na pędach tegorocznych





H.paniculata (bukietowa), H.arborescens (krzewiasta) tniemy wiosną mocniej, bo krzewy te kwitną na pędach tegorocznych.
Będą miały okazalsze i większe kwiaty po cięciu wiosennym.

Dodatkowe informacje w artykule o pielęgnacji hortensji
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Matka 23:40, 28 mar 2011


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Czyli Anabelle tnie sie na wiosnę?wszystkie pędy/jak nisko?na zimę nic się nie przycina?jeszcze jej nie mam ale już się uczę
____________________
U Matki
Pwl 11:51, 29 mar 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
Bardzo przydatny topik niepotrzebnie na jesieni ciąłem Ogrodową.. bałem się że zmarznie
a bez cięcia przy ziemi nie dało się jej nakryć donicą. W tym roku zostawię ją w spokoju
____________________
paweł
Gardenarium 14:21, 29 mar 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Bogda napisał(a)
Czyli Anabelle tnie sie na wiosnę?wszystkie pędy/jak nisko?na zimę nic się nie przycina?jeszcze jej nie mam ale już się uczę


Tak Bogda, hortensję drzewiastą tniemy wiosną. Zakwitnie na tych pędach, które wypuści.
Wysokość cięcia nie jest istotna, jak chcesz mieć wyższe, zostawiasz dłużej.
Mniej więcej o połowę
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
marzena_blaz... 19:17, 29 mar 2011

Dołączył: 17 gru 2010
Posty: 10
Dobra instrukcja! Przyda się
anna_drabio 19:59, 29 mar 2011

Dołączył: 07 lut 2011
Posty: 2
Ja już przycięłam swoje hortensje (paniculata)..... mogłam poczekać na ten temat
Czy jak przycięłam dość blisko ziemi to znaczy że wyrosną w tym roku krótkie, małe krzaczki?
Czy powinnam przyciąć w połowie pędu?

bozena_rygowska 22:03, 29 mar 2011

Dołączył: 18 lis 2010
Posty: 1
a moja hortensja przemarza co roku. Czy są odmiany niewrażliwe na mróz? Uwielbiam hortensje , ale nawet pnąca ma u mnie problemy ( usychanie gałązek )
Gardenarium 22:59, 29 mar 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
anna_drabio napisał(a)
Ja już przycięłam swoje hortensje (paniculata)..... mogłam poczekać na ten temat
Czy jak przycięłam dość blisko ziemi to znaczy że wyrosną w tym roku krótkie, małe krzaczki?
Czy powinnam przyciąć w połowie pędu?



Niekoniecznie, mogą wypuścić silne pędy. Tylko czy zostały na nich jakieś oczka?
Można za tydzień zastosować nawóz do hortensji, żeby je pobudzić do puszczania pędów
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
halina_szary... 19:40, 30 mar 2011

Dołączył: 10 lis 2010
Posty: 15
z praktyki wiem że hortensji się nie przycina bo potem jest mała i nie kwitnie (koleżanka mi się tak przysłużyła)
anna_drabio 13:51, 01 kwi 2011

Dołączył: 07 lut 2011
Posty: 2
bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozostaje mi tylko czekać na "efekty" a raczej pewnie marne skutki cięcia...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies