Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mały ogród miejski

Pokaż wątki Pokaż posty

Mały ogród miejski

Pluszakowa 16:24, 03 mar 2016


Dołączył: 03 mar 2016
Posty: 1083
Witam, zakupiliśmy z mężem mieszkanie, bo urzekła nas perspektywa mini domku ze starą lipą, która rośnie w rogu działki. Mieszkanie jest z ogródkiem ok 270 m2. I tym sposobem staniemy się posiadaczami naszego pierwszego ogródka. Zaczynamy od zera - stan ogrodu jak i mieszkania deweloperski.

Wiele wątków już prześledziałam i czerpałam garściami (już wiem, że nie będzie maty). Chciałam jednak usłyszeć wasze opinie na temat sposobu oddzielenia ogrodu od przebiegającej obok ulicy, która jest dość ruchliwa w centrum miasta. W pierwszym odruchu wybór padł na płot lamelowy, ale nawet najtańsze egzemplarze w sumie dają dość znaczną sumę. Zaczęłąm się zastanawiać, czy jest to najlepsze rozwiązanie. Czy takie płoty są wytrzymałę i jak wyglądają po sezonie lub dwóch. Może warto inaczej odgrodzić nasz przyszły zielony raj. Zależałoby mi głownie na przesłonięciu widoku na ulicę i z ulicy, ograniczeniu kurzu i hałasu z drogi.

Nie chcę nic sugerować, ale myślałam też nad pnączami najlepiej zimozielonymi, ale chyba czas oczekiwania na taki zielony płot byłby bardzo długi. Liczę na waszą wiedzę, doświadczenie i wsparcie.

Plan ogrodu wrzucę jak go narysuję i postaram się podać przybliżone wartości w metrach.

W pierwszej koleności zajmiemy się wykończeniem mieszkania i tymczasowo chciałam ogród obsiać facelią, żeby wszytsko się nie zachwaściło. Czy ją jest potem łatwo przekopać ręcznie czy ma twarde mocne korzenie?
____________________
Magda Mały ogród miejski!
Pszczelarnia 16:36, 03 mar 2016


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Witaj, facelię kopie się jak masło. Posiej facelię a po niej grykę.



A zasłonić można się albo lamelami albo od razu roślinami, które pochłoną kurz i hałas i dadzą szczelną osłonę. Czytaj w żywopłotach.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
agnieszka_m 16:36, 03 mar 2016


Dołączył: 17 lip 2014
Posty: 6017
Witam
____________________
Mój mały ogródeczek :).
Gardenarium 16:38, 03 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Absolutnie nie płot lamelowy, wygląda tandetnie i zasłoni pozornie,tylko na własną wysokość a co wyżej ? Nic albo może sąsiednie bloki?? nie wyciszy od hałasu w ogóle i po kilku latach się rozpadnie jak ruina.

Zainwestuj albo w mur otynkowany, albo w wysokie rośliny iglaste gęsto posadzone, a będziesz miała azyl a nie zaglądanie przechodniów w talerz i w okna. Nic nie zasłoni lepiej jak gęsty żywopłot iglasty.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:41, 03 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przy tak małym ogródku powinien być idealny, szczelny, równy i zadbany.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pluszakowa 16:55, 03 mar 2016


Dołączył: 03 mar 2016
Posty: 1083
tak błyskawicznej reakcji się nie spodziewałam plany pewnie zweryfikuje zasobność portfela po urządzeniu mieszkania. Chciałabym, żeby ewentualny żywopłot był zimozielony, ale albo będzie to kosztowaćmajątek, albo lata czekania. poczytam o tych żywopłotach może coś mnie natchnie.

Mur odpada koszty za wysokie i potrzebna zgoda wspólnoty. poza tym wątpliwe żebyśmy mieszkali tam nawet 10 lat, bo to namiastka domu, ale o prawdziwym domu z najprawdziwszym ogródkiem marzę. Przepraszam za będy, ale pisze z dzieckiem na rękach.
____________________
Magda Mały ogród miejski!
Pluszakowa 16:55, 03 mar 2016


Dołączył: 03 mar 2016
Posty: 1083
tak błyskawicznej reakcji się nie spodziewałam plany pewnie zweryfikuje zasobność portfela po urządzeniu mieszkania. Chciałabym, żeby ewentualny żywopłot był zimozielony, ale albo będzie to kosztowaćmajątek, albo lata czekania. poczytam o tych żywopłotach może coś mnie natchnie.

Mur odpada koszty za wysokie i potrzebna zgoda wspólnoty. poza tym wątpliwe żebyśmy mieszkali tam nawet 10 lat, bo to namiastka domu, ale o prawdziwym domu z najprawdziwszym ogródkiem marzę. Przepraszam za będy, ale pisze z dzieckiem na rękach.
____________________
Magda Mały ogród miejski!
Pluszakowa 18:29, 10 mar 2016


Dołączył: 03 mar 2016
Posty: 1083
Pszczelarnia napisał(a)
Witaj, facelię kopie się jak masło. Posiej facelię a po niej grykę.



A zasłonić można się albo lamelami albo od razu roślinami, które pochłoną kurz i hałas i dadzą szczelną osłonę. Czytaj w żywopłotach.



Dzięki będzie wiec facelia. Wysieję jak tylko zakończymy i deweloper wyda nam mieszkanie. Moje plany, co do ogródka zależą od tego ile zostanie w budżecie.

Wpadłam na pomysł żeby zrobić swoje sadzonki i ostatnio szaleję w ogrodzie mamy i podkradam patyczki na sadzonki zdrewniałe. Mam przygotowaną forsycję, krzewuszkę dwie odmiany, lilak Meyera, hortenscje bukietowe dwie odmiany, tawuły też dwa rodzaje, jaśmin o żółtych liściach. W zeszłym roku już pozbierałam siewki ketmi i przesadziłam na grządkę warzywną.

Jutro może uda mi się zdobić fotki moich sadzonek. Ciekawe czy będą jakieś sukcesy. Bardzo by mnie cieszyło jakby choć jakiś % się udał.

Postaram się wyrzucić schemat ogrodu i opisać mój pomysł na niego.
____________________
Magda Mały ogród miejski!
Pluszakowa 20:58, 10 mar 2016


Dołączył: 03 mar 2016
Posty: 1083
W załączeniu plan naszego ogrodu. Linia północ południe biegnie wzdłuż dłuższej krawędzi i północ jest w tej części z mniejszym fragmentem z boku po lewej.


[opis od góry zgodnie ze wskazówkami zegara]
W tej północnej części za budynkiem planuje posadzić rh i wokół niego paprocie i konwalie. Dalej chcialam posadzić borówki amerykańskie kila sztuk i pomiędzy wrzosy. W rogu z najdłuższym bokiem chcę zrobić częściowo rabatę podwyższoną i tam posadzić bzy (lilaki) i jaśminy. przed nimi liliowce, już bez podwyższenia. wzdłuż długiego boku chce posadzić róże pomarszczoną i lawendę i dla wyższego akcentu coś ze srebrnych iglaków. Początkowo myślałam o jałowcach, ale widzę ze świerk serbski ma tu swoich zwolenników i chyba na niego się zdecyduje ok 3 szt. Nie będą tam rosły za zawsze. W planach będzie ich wycięcie po kilku latach na drzewko świąteczne i nowe nasadzenie. Lubję w ogrodzie rotację. Nie planuje niczego na wieki.W kolejnym rogu dłuższego boku (na lini N-S) i drugiego krotkiego rośnie lipa. Lipa zostaje, zostanie jedynie przycięta, bo poniszczyli ją na budowie i nie ma symetrycznej korony jak jeżdzili sprzętem. I raczej ją też skrócimy od razu, żeby nie była taka zbyt strzelista.Przy krótkim boku działki i obok lipy miejsce zabawy dla dziecka. Przy krótkim boku thuje i podniesiona rabata - zagonek warzywny. wcięcie, to obrys mieszkania.


Jeszcze raz dziękuje za miłe przywitanie w waszym gronie. Chłonę wszytskie wasze rady.
____________________
Magda Mały ogród miejski!
Pluszakowa 21:02, 10 mar 2016


Dołączył: 03 mar 2016
Posty: 1083
Obrazek się nie dodaje? Spróbuje jeszcze raz
____________________
Magda Mały ogród miejski!
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies