Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Ściółkowanie - kora w ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Ściółkowanie - kora w ogrodzie

Gardenarium 15:38, 06 lut 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Skoro na rabacie jest zawsze mokro, to musisz zadbać o jej odwodnienie, bo rośliny mogą zgnić z powodu braku tlenu, kora ma nie tylko za zadanie zatrzymać wilgoć, masz o ściółkowaniu artykuł. Sciółka spełnia szereg zadań.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/379-sciolkowanie-w-ogrodzie

Aby uwolnić rabatę z nadmiaru wody mozna w najprostszy sposób podnieść rabatę i wymieszać z kompostem i pisakiem jeśli gleba gliniasta, a jeśli teren nisko, to trzeba zrobić odwodnienie ogrodu.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
october 16:52, 06 lut 2015


Dołączył: 02 lut 2015
Posty: 190
Danusiu wiem, że ściółkowanie ma też inne funkcje Chodziło mi o to, czy na wilgotnym/mokrym podłoży jest sens kłaść korę, czy to nie pogorszy tylko sprawy.

Mój ogródek położony jest na niskim terenie, blisko rzeki, jak jest wysoki poziom wód, to u nas jest baaaardzo mokro, właściwie od kiedy go mamy to zawsze tak jest. Nie wiem czy w takiej sytuacji odwodnienie jest możliwe? (jeśli jest o tym wątek, poproszę o link). Co niektórzy sąsiedzi wywyższają sobie ogródki nawożąc ziemi i to jest chyba jedyne wyjście.

Póki co jakieś rośliny rosną Ale wracając do tematu: czym mogę ściółkować żeby nie trzymać dodatkowo wody w ziemi? Czy lepiej zostawić trawę pod krzakami, drzewkami, albo ziemię na rabatach.

Dodam, że jesteśmy w posiadaniu tego ogrodu (w ROD) dopiero od sierpnia 2014. Jeszcze niewiele tam robiliśmy, właściwie tylko oczyściliśmy co nieco
____________________
Monika Oczami wyobraźni - jak to miejsce się zmieni i Ogród mojej mamy
Pszczelarnia 17:33, 06 lut 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
To można nie ściółkować i często mulczować (hakać). Co masz na myśli pisząc "zagospodarować ziemię na rabatach"? W ziemi sadzi się rośliny i to jest jej właściwe zagospodarowanie.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
october 23:14, 06 lut 2015


Dołączył: 02 lut 2015
Posty: 190
Pisząc zagospodarowac miałam na myśli sposób wykończenia rabat. Czy w takiej sytuacji lepiej nic nie kłaść i zostawić "gołą" ziemię?
____________________
Monika Oczami wyobraźni - jak to miejsce się zmieni i Ogród mojej mamy
Gardenarium 11:44, 07 lut 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dosypać ziemi, podnieść rośliny i posypać korę. Będzie czysto i estetycznie i ładnie.

Kiedyś to pamiętam - w starym ogrodzie nie było kory, robiło się akcję pielenia i wzruszania wierzchniej warstwy gleby, wtedy ślicznie wyglądało, aż do pierwszego deszczu.

Ale miało to za zadanie przerwać kapilary i zatrzymać wodę w glebie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
october 12:12, 07 lut 2015


Dołączył: 02 lut 2015
Posty: 190
Ok, dzięki Danusiu za podpowiedź To będę się rozglądać za korą.
____________________
Monika Oczami wyobraźni - jak to miejsce się zmieni i Ogród mojej mamy
elaela 14:49, 23 mar 2015


Dołączył: 25 lut 2015
Posty: 69
Jestem w trakcie zmian w ogrodzie i dzisiaj wybrałam ze swoich wszystkich rabat zrębki - kupione 2 lata temu w sklepie ogrodniczym - farbowane. Nigdy nie miałam pod nimi maty, a jednak korzenie wszystkich krzaków są na wierzchu. Czy to może świadczyć o tym, że dałam za grubą warstwę ściółki - zrębków? Zamierzam po zmianach w ogrodzie dać częściowo grys, a częsciowo korę i nie chciałabym popełnić drugi raz tego samego błędu.
____________________
waldek727 15:30, 23 mar 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Kora i zrębki to rozdrobniona substancja organiczna która w wyniku mineralizacji i humifikacji również zamienia się w próchnicę. To również siedlisko grzybów mikoryzujących korzenie roślin oraz bakterii. Zatem nic dziwnego Elu, że niektóre korzonki szukały sobie pod nią pożywienia i wilgoci.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
elaela 15:37, 23 mar 2015


Dołączył: 25 lut 2015
Posty: 69
Czyli nie zaszkodziło to roślinom? Warstwa była dosyć gruba
____________________
waldek727 16:11, 23 mar 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Jeżeli nie było agrotkaniny to nic a nic.
Normalne, naturalne zjawisko.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies