Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Ściółkowanie - kora w ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Ściółkowanie - kora w ogrodzie

KociaMama 10:35, 02 paź 2016


Dołączył: 16 lis 2015
Posty: 37
U mnie kora grzecznie leży, tam gdzie została wysypana. Wiatr zachodni wieje od pól i łąk i głowę urywa a kora spokojnie leży na swoim miejscu. Nie mam osłony od tego wiatru, jest tylko płot ze zwykłą siatką a żywopłocik grabowy posadziłam dopiero w tym roku wiosną, nie jest jeszcze żadnym wiatrochronem.

Kilka razy natknęłam się na opinie osób, którym wiatr wywiewa korę. Nie sądzę, żeby przesadzali - im na prawdę wiatr wywiewa korę. Może silniejszy wiatr,może miejsce gdzieś nad morzem, może inny rodzaj kory, jakiejś lżejszej, może świeższej, może inaczej mielonej, może powierzchnia gleby jakaś inna... Nie wiem od czego to zależy.

Z mojego doświadczenia, znajomych i sąsiadów - kora jest bezproblemowa, wiatr jej nie wywiewa.
____________________
Gardenarium 22:47, 02 paź 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wywiewanie kory często ma się z tym, że kora leży na szmacie, przez co jest sucha i wtedy lekka. Dlatego wywiewa. Gdy jest wilgotna, rozkłada/zamienia się w próchnicę i wzbogaca glebę, poprawiając jednocześnie jej strukturę.

Od tego to zależy. Zależy też od grubości warstwy ściółki i gramatury samej kory. Mielona jest bardziej wywiewana/spłukiwana niż ta o frakcji grubszej.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
krzysztofszy... 14:12, 26 paź 2016


Dołączył: 26 paź 2016
Posty: 123
Mam jakieś 15 metrów tui wzdłuż płota. Na wiosnę chciałbym posadzić kolejne 15. Jako ściółkę chcę dać korę sosnową. Moje pytanie, choć może się wydawać trochę głupie, brzmi. Jak utrzymujecie porządek pod drzewkami? Wiadomo, że drzewka gubią liście, igły itp. Patrząc na wasze fotografie ogrodów gdzie wszystko lśni, na korze nie ma żadnych liści itp. wydaje mi się, że spędzacie wiele czasu na wybieraniu opadniętych liści i igieł z kory? Zamieść z gołej ziemi to nie problem ale gdy już będę miał korę, co wtedy?
Piters 17:21, 26 paź 2016


Dołączył: 13 mar 2016
Posty: 183
Można użyć odkurzacza do liści, ale trzeba go ustawić na najmniejszą moc. Ponadto, trzeba zachować odpowiednią odległość pomiędzy wlotem odkurzacza, a rabatą.

Ja od paru lat w ogóle nie zbieram opadłych liści z rabat. Na wiosnę nie ma po nich śladu. U mnie w ogrodzie łuskowate igły żywotników wiatr podwiewa pod podstawę żywopłotu tak, że w ogóle tego nie widać. Trzeba się nachylić i nieźle pogimnastykować, żeby je dostrzec. Z czasem łuski się rozłożą i wzbogacą ściółkę z kory (a w konsekwencji glebę w materię organiczną).
____________________
Ogród od 8 lat...
Gardenarium 19:08, 26 paź 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Możesz z kory zbierać ręcznie tzn, przy pomocy takich małych wachlarzyków (przedłużenie ręki) albo pozostawić a na wiosnę zebrac z grubsza i przysypać świeżą korą.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
krzysztofszy... 12:37, 27 paź 2016


Dołączył: 26 paź 2016
Posty: 123
Dzięki wielkie za odpowiedzi . Jak już będzie kora i opadłe liście to zobaczę, którą metodę zastosuje . Odkurzacza nie mam więc szykuje się wydatek .
Gardenarium 13:49, 27 paź 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zaraz wydatek, 40 lat działałam bez odkurzacza i przeżyłam. Teraz mam odkurzacz ale z kory zbieramy ręcznie. Wciąga korę i jak liście mokre to wcale nie wciąga.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
krzysztofszy... 15:22, 27 paź 2016


Dołączył: 26 paź 2016
Posty: 123
Hmm, no to tylko pozostaje ręczne wybieranie. Wszystko się okaże jak będzie kora.
Kamil23 08:23, 08 mar 2017

Dołączył: 12 paź 2016
Posty: 13
Witam, a ja mam pytanie co do serbów, na jesieni posadziłem ok, 150 sztuk, po 75 na strone w odpowiednich odległosciach ( zgodnie z zaleceniami Danusi ) 1 metr od ogrodzenia wiec przyjmuje ze i 1 metr od swierka w głąb działki, wiec i rabatka wyjdzie spora, biorąc pod uwage tez długość ok. 100 metrów. Zastanawiam sie nad rozsypaniem kory, ziemia czysta, bez trawy i chwastów. Lecz tej kory sporo wyjdzie, czy też może coś innego zastosować? jak z mata pod serby?
Iwcia 09:43, 08 mar 2017

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212
U mnie nie ma szmaty,kora była dość drobnej frakcji ale nie mielona a wywiewało okrutnie. Wzdłuż wschodniego płotu robi się taki korytarz powietrzny. musiałam korę zlikwidować.
____________________
Mój przyszły ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies