Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Drzewa, krzewy owocowe i pnącza o jadalnych owocach

Pokaż wątki Pokaż posty

Drzewa, krzewy owocowe i pnącza o jadalnych owocach

juliak 21:04, 11 kwi 2013


Dołączył: 14 kwi 2012
Posty: 149
beta napisał(a)


zanotowałam...dzięki...a tak wogólę to czy teraz jest właściwy moment na sadzenie malin?...hmmm?


Z tego artykułu Danusi wynika że tak
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/12-co-robimy-w-ogrodzie-w-kwietniu
____________________
Julia Spróbuję bo dla chcącego nic trudnego
beta 21:17, 11 kwi 2013


Dołączył: 05 kwi 2012
Posty: 12953
juliak napisał(a)


Z tego artykułu Danusi wynika że tak
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/12-co-robimy-w-ogrodzie-w-kwietniu


ok...dzieki
____________________
beata - Dla odmiany czas na zmiany... ..."Świadomość, że wszystko co robię, mogłabym robić lepiej wcale mi nie przeszkadza..."
beta 21:19, 11 kwi 2013


Dołączył: 05 kwi 2012
Posty: 12953
juliak napisał(a)
Witam.

Chciałabym w tym roku ubogacić się o maliny i jeżyny. Wymyśliłam sobie nawet na nie miejsce- pomyślałam że posadzę je tam gdzie warzywnik. Mam takie zdjęcia zrobione w zeszłym roku





chciałabym posadzić maliny wzdłuż płotu betonowego.
Chciałabym przesadzić te tuje rosnące przed warzywnikiem ale cchciałabym też zasłonić nieco warzywnik bo zaraz obok jest boczne wejscie do domu, które jest najczęściej używane dlatego posadziłam tuje aby zasłonić warzywnie. Podpowiedzcie czy maliny mogę posadzić wzdłuż płotu czy raczej w miejsce tuji a tym samym zrobić z nich taki parawan zasłaniający warzywnik.

Podpowiedzcie w jakich odległościach od siebie sadzić maliny i czy potrzebują jakiś podpór.


Jula, na prijektowaniu się nie znam, ale wydaje mi sie , że maliny pod plłotem pasowałyby...jeżli planujesz zasłonić warzywnik to tuje wg będą lepsze, maja foremny pokrój i łatwiej utrzymać je w ryzach niż maliny...tak mi się wydaje...ale to moje zdanie
____________________
beata - Dla odmiany czas na zmiany... ..."Świadomość, że wszystko co robię, mogłabym robić lepiej wcale mi nie przeszkadza..."
Gardenarium 08:27, 12 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Posadź je pod płotem wbij po krańcach paliki i rozciągnij estetycznie drut lub inny ograniczniki, będziesz do niego przywiązywała maliny.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:33, 17 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Otrzymałam takie pytanie:

Witam Państwa

Może tu znajdę radę w sprawie malin.W moim ogrodzie jest szpaler tych krzewów ale sadził je poprzedni właściciel więc nie wiem jaka to odmiana.Podobno wspaniale owocowały.Ubiegłej wiosny oczyściłam je ze starych i słabych pędów,przycięłam o 1/3 i liczyłam bardzo na plon.Nic z tego.Na kilku krzaczkach było trochę owoców pod koniec sierpnia,stąd wiem że są póżne. Ale reszta krzewów mimo że wyglądała zdrowo była pusta.Co trzeba zrobić żeby owocowały?Proszę o pomoc mądrych ludzi.(poprzedni właśc.już nie żyje).
Ziemia jest całkiem dobra , wszystko dobrze rośnie.

Pozdrawiam
Wasza fanka Krystyna
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:36, 17 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Stare, zaniedbane kępy aby owocowały należy przerzedzić. Jeśli wyrasta 15 pędów to pozostawiam 8 najsilniejszych, stare pędy wyłamujemy przy ziemi, słabe które nie będą owocowały, wycinamy też bo tylko ciągną soki, a nie dadzą owoców.

Pozostałe najsilniejsze pędy ścinamy tylko czubeczki, jakieś 10 cm. resztę pozostawiamy, bo malina owocuje na górze pędów.

Brak owoców tłumaczę zbyt niskim ścięciem pędów.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Basiaw 09:48, 18 kwi 2013


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Chciałam prosić o poradę osoby uprawiające winorośl jadalną swoich ogrodach.
Mam wielki dylemat - jak podpora, żeby była funkcjonalna ale i estetyczna. Zastanawiam się nad kratką takiego typu:
http://www.jagram.com.pl/kratki/kratka-premier.html

ale czy oczko 5x5 cm to nie za gęsto?

Im dłużej się zastanawiam, tym bardziej dochodzę do wniosku, że kiepski pomysł, stare pędy winorośli sa tak grube, że będą rozwalały takie oczka...
____________________
Nasz mały, zielony świat
barbara_kraj... 20:33, 18 kwi 2013


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
Oczywiście, że Twój trejaż nie nadaje się na podporę dla winorośli.
Najprostszym rązwiązaniem jest konstrukcja z dwóch, trzech 2 m słupków o przekroju 8x8 cm rozmieszczonych w odległości n.p. 2 m i wbitych w ziemię na głębokość około 0,5 m. Na takim rusztowaniu można poprzecznie rozciagnąć druty albo, co bardziej estetyczne, dać drewniane poprzeczki co 30 - 40 cm. Częsć słupka wbitego w ziemię musi być odpowiednio zabezpieczona. Zakładam, że sadzisz jedną - dwie sadzonki.



____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
Mirka 09:48, 04 maj 2013


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 12324
ell napisał(a)
U mnie w ogródku zagościły porzeczki i agresty

a pod nimi w tym roku posadziłam cebulkę, posiałam troszkę pietruszki, koperku i rzodkiewki

Dzieciaki już czekają na poziomki, truskawki i borówki





w tych klombach posadziłam truskawki - może coś urośnie czas pokaże

w tamtym roku zasadziłam jedną jabłonkę i gruszę klopsę, w tym wisienkę i brzoskwinkę




Ell widzę u ciebie truskawki czym je zasilasz ? nie wies czy można podlewać gnojówką z pokrzyw?
____________________
Mazowsze Mirkowy ogród )
Monalisa83 22:13, 24 maj 2013

Dołączył: 19 lut 2013
Posty: 10
Wiosna 2013 Wiosna 2013
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies