Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Drzewa, krzewy owocowe i pnącza o jadalnych owocach

Pokaż wątki Pokaż posty

Drzewa, krzewy owocowe i pnącza o jadalnych owocach

hania78 11:17, 11 paź 2014


Dołączył: 31 sty 2013
Posty: 134
Witajcie. Widzę po moich sąsiadach, że termin przycinania jabłoni to pojęcie względne. Aż zgłupiałam. Jeden z sąsiadów tnie "dziki" teraz. Mnie uczono, że podcinamy jabłonie na wiosnę względnie do końca września. Ale jak tu ciąć porą letnią skoro na Antonówce do tej pory wiszą jabłka. Chyba nie tnie się drzewa z owocami?
____________________
zakładam ogród
Mazan 13:01, 11 paź 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Hania78

Można się z Tobą zgodzić, ale tylko w założeniach ogólnych. Cięcie to chirurgia i trzeba pamiętać o właściwościach danej odmiany. Podam przykład: odmiana jabłoni jonagold owocuje na długopędach, czyli na zewnątrz korony. Przycięte wg norm gałęzie o 1/3 pozbawiają drzewo pąków kwiatowych, a to ogranicza owocowanie nawet o 3/4.
Cięcie letnie ma na celu wywołanie tworzenia pąków kwiatowych, gdyż tnie się na krótkopędy oraz prześwietla koronę drzewa. Wiosenne cięcie jest z natury odmładzające. Nie raz widać w sadach towarowych drzewka z dużą ilością gęsto rozmieszczonych pionowych odrostów - wilków. Po usunięciu części z nich otrzymuje się młode gałęzie, które po ponownym przycięciu utworzą odmłodzoną koronę zwiększając owocowanie. Podobnie tnie się drzewa owocujące przemiennie, z tym że są usuwane niektóre tylko pędy natomiast te pozostawione mogą owocować. W następnym roku postępuje się odwrotnie.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Margo 21:54, 11 paź 2014


Dołączył: 28 mar 2014
Posty: 1337
Kochani, ponawiam pytanie z poprzedniej strony - podpowiedzcie proszę...

"Przesadzałam wczoraj krzak pigwowca, ma ok 4 lat i wydobycie go z całym korzeniem sie nie udało (swoja drogą nie wiedziałam ze ma tak wielki i głęboki system korzeniowy, nie moglismy go z mężem wykopac). Część korzeni została w ziemi, i pytanie czy z tych korzeni mogą pojawić sie odrosty ???
Chcicąłam w to miejsce posadzić inny krzew ale nie wiem czy mogę ???
Pozdrawiam"
____________________
Gosia
Mazan 08:11, 12 paź 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Margo

Taka możliwość istnieje. Czy będą odrosty korzeniowe zdecyduje kilka warunków /głębokość, wielkość korzenia itd/.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Margo 21:10, 12 paź 2014


Dołączył: 28 mar 2014
Posty: 1337
Serdeczne dzięki za odpowiedź
To wstrzymam sie ze wsadzaniem czegokolwiek na razie w to miejsce
Pozdrawiam
____________________
Gosia
Kornel 20:16, 20 paź 2014

Dołączył: 04 mar 2013
Posty: 39
Witam wszystkich
Mam mały problem . Planuje posadzic pare drzew owocowych a mam ciezka gliniasta ziemie i głębiej w ziemi znajduje sie ił. I tu moje pytanie jakie drzewa owocowe mogły by zniesc taka ziemie jak zauwazyłem jabłka sobie z nia radza dobrze i myslałem jeszcze nad zwykła sliwka wegierka ,słyszałem ze dobrze znosi podmokłe tereny jak widze gruszki ciezko daja sobie z nia rade Wiec jesli znacie jakies owoce i ich odmiany ktore sie beda nadawac piszcie bede wdzieczny za wszystkie wypowiedzi
____________________
Karol99 21:21, 20 paź 2014


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Witajcie, czy to prawda że zeszloroczne pedy jeżyny bezkolcowej zamierają i trzeba je wycinac?
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Biedroneczka 10:50, 21 paź 2014


Dołączył: 09 lis 2013
Posty: 62
Karol99 napisał(a)
Witajcie, czy to prawda że zeszloroczne pedy jeżyny bezkolcowej zamierają i trzeba je wycinac?


Ja zawsze wycinam jesienią po owocowaniu.
W tym roku zresztą moja jeżyna wypuściła nowe pędy tak dorodne i długie, że aż się sama prosiła, aby nieco ją przerzedzić.

Nie wiem tylko, czy te nowe pędy, które są i długie (4-5 metrów) i mocno rozgałęzione - mam takie zostawić na zimę, czy je przyciąć?
ZbigniewG 20:08, 21 paź 2014


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8900

Biedroneczko lepiej je przyciąć, chyba że roślina ma tak dobre warunki że da radę wykarmić duże i smaczne jagody
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Biedroneczka 10:56, 22 paź 2014


Dołączył: 09 lis 2013
Posty: 62
Zbyszku, dziękuję Ci bardzo za odpowiedź.
Doradź proszę jeszcze, jak ją przyciąć?

Zdjęcie zrobione jeszcze przed wycięciem starych pędów,
ale widać na nim tegoroczne, zwłaszcza jeden, bordzo gruby, mocno rozgałęziony, u góry nagięty
(ma chyba z 6 metrów).
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies