Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Drzewa, krzewy owocowe i pnącza o jadalnych owocach

Pokaż wątki Pokaż posty

Drzewa, krzewy owocowe i pnącza o jadalnych owocach

kachat 12:23, 21 lut 2015


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Czy stary, kulkudziesięcioletni sad, niepryskany niczym od lat ok. 6-ciu, może się do czegoś przydać? Głównie jabłka, też trochę wiśni, czereśni... Co można z nim zrobić? Jak zadbać? Gdzie owoce "upchnąć"? Może ktoś ma jakies rady? Myślałam o sprzedaży owoców jakiejś firmie wytwarzającej "ekologiczne" produkty, owoce liofilizowane, soki, dżemy..?
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
Gardenarium 10:28, 22 lut 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pokaż ten sad. To skarb na pewno i możliwość doprowadzenia go do ładu poprzez odpowiednie cięcie (wtedy wytworzy mniej, ale dorodne owoce i nie będzie ich za dużo), pod drzewami skoś chwastowisko, wokół drzew wytnij kwadraty wolne od chwastów, wyściółkuj kompostem, zrób przegląd drzew pod względem chorób i szkodników. Wytnij martwe gałęzie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kachat 11:42, 22 lut 2015


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Dzięki Danusiu Pod drzewami leży masa gnijących owoców, zawsze było ich o wiele więcej, niż dawało się zjeść i sprzedać. Do tego wszystko zarosło, nie tyle chwastami co krzewami - całe wielkie krzaczowiska wyrosły, kiedyś samochodem linami je wyrywaliśmy z korzeniami, ale szybko odrosły. Nie wiem, czy kiedykolwiek te drzewa były cięte... Są wielgachne. Zastanawiałam się, czy jak są takie stare, to czy po cięciu odżyją, wypuszczą nowe gałęzie.. No i jak mocno je ciąć..?
Postaram się zdobyć jakieś zdjęcia.
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
Gardenarium 11:59, 22 lut 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Starą jabłoń papierówkę to nawet ogłowiliśmy, czyli ścięliśmy grube konary, a potem z "wilków" utworzyliśmy nową koronę. Papierówka żyje do dziś, a było to 30 lat temu.

Trzeba wykarczować krzaki i chwasty, inaczej nic nie będzie z tego.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
hania78 14:15, 22 lut 2015


Dołączył: 31 sty 2013
Posty: 134
Pozwólcie że się wtrącę i jeszcze raz dopytam o cięcie jabłoni. Zabrałam się powoli za to, jednak antonówka po wielu latach poszła bardzo w górę i wszerz, tak że nie jestem w stanie wszędzie dotrzeć z sekatorem. Nawet nie bardzo jest gdzie drabinę podeprzeć a musi być długa. Zastanawiam się więc JAK ciąć.

Obłamuję ta malusieńkie kikutki suche i całą resztę niepotrzebnych krzyżujących się gałązek tnę, zwłaszcza wyszukuje te suche na których nie widać pączków. Niestety do dalszych części gałęzi nie sięgam, więc nie wiem co zrobić. Najprościej byłoby te grubsze podciąć lub wręcz miejscami "ogłowić" jak to określiła Gardenarium, ale boje się efektu u czy nie zaszkodzę drzewu.
Na zdjeciu owo drzewo, częściowo już po zabiegu. To co czeka na zrobienie to miejsca trudno dostępne.


Zastanawiałam się już czy nie ciachnąć tak jak się kończy drabina Tylko czy drzewo puści młode?
____________________
zakładam ogród
Gardenarium 15:12, 22 lut 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jest dzwiwolągiem, ta gałąź z lewej nie wróży dobrze, wymaga podpór?

Trzeba go obciąć albo wg nr 1 albo 2.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kachat 15:31, 22 lut 2015


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Danusiu, na tym zdjęciu to takie złudzenie optyczne - połączyłaś dwa drzewa w jedno Numer 1 należy do tego drzewa z prawej strony, a numer 2 do tego z lewej, bardziej z tyłu (o ile dobrze widzę )
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
hania78 15:35, 22 lut 2015


Dołączył: 31 sty 2013
Posty: 134
Gardenarium napisał(a)
Jest dzwiwolągiem, ta gałąź z lewej nie wróży dobrze, wymaga podpór?

Tak poprzednie zdjecie nie pokazało wyraźnie drzewa....
Tak to prawda bez liści wygląda dziwacznie, ale latem przypomina japońskie bonsai Wszystkie gałęzie są mocno wygięte a pień główny przechylony o jakieś 45 stopni.

Jeszcze nic się na niej nigdy nie złamało. Rodzi ładnie, prawie corocznie, tylko nie jest zadbana od 10 lat. Wychowałam się na tym drzewie i mam do niego wielki sentyment, chciałabym się nim zaopiekować .
Szczerze mówiąc nie mam pojęcia jak się tnie. Z jednej strony rozświetliłam koronę w taki sposób (do końcówek już nie sięgam, nie ma o co oprzeć drabiny) To jest ta prawa strona drzewa z poprzedniego zdjecia:

A z drugiej strony zastanawiam się nad przycięciem tuż za pierwszym rozwidleniem dwóch gałęzi, bo dalej już chyba nie dosiegnę z drabiny - to jest ta lewa strona drzewa z pierwszego zdjecia:


Tylko czy nie wyjdą z tego takie łyse widły?

Przepraszam za mnogość zdjeć, ale wytłumaczcie mi laikowi jak ciąć :/
____________________
zakładam ogród
kachat 16:27, 22 lut 2015


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Czyli te niby dwa drzewa to jednak było jedno?? Wow, nieźle Ale pokraka
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
Gardenarium 17:24, 22 lut 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Taką pokrakę to tylko w realu można dobrze dociąć, w internecie się nie da wybrać, bo trzeba także oceniać stan konarów i najlepsze dla niego rozwiązanie.

To co pokazałaś pomarańczowym kolorem to absolutnie tak się nie robi Strzeż się tego co tak chce ciąć. Widły nie mogą zostać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies