Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Drzewa, krzewy owocowe i pnącza o jadalnych owocach

Pokaż wątki Pokaż posty

Drzewa, krzewy owocowe i pnącza o jadalnych owocach

hania78 18:13, 22 lut 2015


Dołączył: 31 sty 2013
Posty: 134
Gardenarium napisał(a)
To co pokazałaś pomarańczowym kolorem to absolutnie tak się nie robi Strzeż się tego co tak chce ciąć. Widły nie mogą zostać

To będę się wystrzegać sąsiada, on tak właśnie tnie, a później z 10-krotnioną siłą wyrastają dziki, wygląda to jak pompony u czirliderek na długich badylach
Gardenarium napisał(a)
Trzeba go obciąć albo wg nr 1 albo 2.

Czyli ciąć tak konkretnie, krótko? A młode pędy pojawią się pewnie po owocowaniu? Czy po owocowaniu też przygina się młode pędy by zdrewniały w dół tak jak u śliw?
Dziękuję za pomoc...
____________________
zakładam ogród
ZbigniewG 18:20, 22 lut 2015


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8898
a może tak drastycznie ale skutecznie



w przyszłym roku gdy wypuści więcej młodych odrostów można skrócić mocniej czerwony konar
zostaje ten pokrój o który Ci chodziło
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
hania78 18:22, 22 lut 2015


Dołączył: 31 sty 2013
Posty: 134
Zbigniewie, ale wtedy tego lata będzie łyso, prawda?:/
____________________
zakładam ogród
ZbigniewG 18:26, 22 lut 2015


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8898
po przycięci w tym roku wypuści masę przyrostów tak że będziesz musiała nad tym zapanować a w następnym ruszą jeszcze gałązki z dolnych uśpionych partii
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
hania78 18:33, 22 lut 2015


Dołączył: 31 sty 2013
Posty: 134
Kiedyś przyciełam jedną gałąź bardzo krótko, ale nie wypuściła ani jednego przyrostu - czy można to rozumieć ze z tej gałęzi nic już nie będzie i obciąć ją całkowicie? Na zdjeciu to ta niebieska.
Czyli ciąć taką grubą (np. zieloną) w połowie? A młode przyrosty też wyselekcjonować, czy zostawić do następnego roku?

Trochę się boję tak drastycznego cięcia.
____________________
zakładam ogród
ZbigniewG 18:39, 22 lut 2015


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8898
Hania miejsca cięcia zaznaczałem tak żeby zostawić choć jedna młodą gałąź (na zielonej widzę gałązkę z karmikiem)
młode tegoroczne zostaw dla równowagi lisci z korzeniami
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
hania78 18:47, 22 lut 2015


Dołączył: 31 sty 2013
Posty: 134
Zbigniewie, dziekuję, chyba zrozumiałam o co chodzi. Zastosuję się, mam nadzieję że będzie pięknie
____________________
zakładam ogród
Margo 11:12, 26 lut 2015


Dołączył: 28 mar 2014
Posty: 1337
Zadałam pytanie o cięcie w wątku dot. cięcia drzew owocowych, ale tam cisza. Może tu ktoś zajrzy i mi podpowie.
Mam wiśnię Nana i pigwoguszę.
Jak je ciąć ? Obie mam 3 sezony

Wiśnia




Pigwogrusza ma chyba stanowczo za dużo tych gałązek. I tak część już wycięłam, ale co dalej ?

____________________
Gosia
Mazan 16:24, 26 lut 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Margo

Wiśni w zasadzie nie tniemy wiosną, jako że są zbyt podatne na choroby kory i drewna. Również i pozostałych pestkowych nie przycinamy, ale w tym przypadku możesz skrócić gałązki do 30 cm /dolne/, dwie od góry jeśli dadzą się odgiąć to trzeba odgiąć, w przeciwnym razie wyciąć - są konkurencyjne dla przewodnika.
Pigwogrusza ma rozwidlone gałązki i trzeba jeden odrost wyciąć zostawiając jeden jako gałązkę, którą skracasz o 1/3. Trzeba także usunąć pędy rosnące w dół, a gałązki na przewodniku zostawić co 30 cm. Wytnij jeden z pędów wierzchołkowych - najlepiej prawy, a wierzchołek skróć nawet o połowę. Usuń również pędy krzyżujące się i rosnące do środka.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Margo 17:53, 26 lut 2015


Dołączył: 28 mar 2014
Posty: 1337
Mazan, dziękuję za podpowiedzi, postaram się ciąć wg wskazówek
____________________
Gosia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies