Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Drzewa, krzewy owocowe i pnącza o jadalnych owocach

Pokaż wątki Pokaż posty

Drzewa, krzewy owocowe i pnącza o jadalnych owocach

Basiaw 08:59, 18 sty 2016


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Dzięki Danusi trafiłam do tego wątku, dziękuję za jego wskazanie. Przymierzam się do założenia małego sadu, wreszcie mogęOd dłuższego czasu prowadzę śledztwo, żeby dowiedzieć się, co to za odmiana jabłek, wyglądają tak:


Rosły takie 2 jabłonki na działce Teścia, posadzone ok. 1975 roku, niestety, nikt nie zna nazwy. Jabłka są świetne, kruche, soczyste, słodkie, dobrze się przechowują przynajmniej do grudnia. Kopiąc po różnych forach znalazłam sugestie, że to może być odmiana Macoun, może ktoś z Forumowiczów ma taką odmianę i może to potwierdzić?
Niestety, nigdzie w szkółkach nie widzę takiej odmiany, jak nie znajdę, to chyba przyjdzie mi się zakraść na tę działkę (już nie jest Teścia, sprzedana) i ukraść pędy do zaszczepienia...
____________________
Nasz mały, zielony świat
Mazan 11:58, 18 sty 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Basiaw

Trochę za mało danych. Same owoce przypominają z wyglądu spartana, ale czy to rzeczywiście spartan? Macoun z racji tego, że nie bardzo nadawał się do produkcji towarowej oraz bardzo dużej podatności na parcha jabłoni nie miał zbyt dużego powodzenia i pozostał w Ameryce.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Basiaw 12:57, 18 sty 2016


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Mazan, raczej nie Spartan, tę odmianę można czasem kupić na targowiskach, ma inny smak. One mi w smaku bardziej przypominały moje ulubione z dzieciństwa Starkingi, ale znowu budowa owocu jest inna, Starking jest charakterystyczny. Te tajemnicze jabłka w środku były białe a czasem wręcz różowawe, jakby odcień skórki przenikał do środka, miąższ bardzo kruchy, taki pękający przy ugryzieniu, soczysty i słodki.
Pewnie skończy się wyprawą na szaber, żeby pędy pozyskać, bo jednoznacznie, to się tej odmiany chyba nie ustali
____________________
Nasz mały, zielony świat
Pszczelarnia 14:55, 18 sty 2016


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Basiaw napisał(a)
Dzięki Danusi trafiłam do tego wątku, dziękuję za jego wskazanie. Przymierzam się do założenia małego sadu, wreszcie mogęOd dłuższego czasu prowadzę śledztwo, żeby dowiedzieć się, co to za odmiana jabłek, wyglądają tak:


Rosły takie 2 jabłonki na działce Teścia, posadzone ok. 1975 roku, niestety, nikt nie zna nazwy. Jabłka są świetne, kruche, soczyste, słodkie, dobrze się przechowują przynajmniej do grudnia. Kopiąc po różnych forach znalazłam sugestie, że to może być odmiana Macoun, może ktoś z Forumowiczów ma taką odmianę i może to potwierdzić?
Niestety, nigdzie w szkółkach nie widzę takiej odmiany, jak nie znajdę, to chyba przyjdzie mi się zakraść na tę działkę (już nie jest Teścia, sprzedana) i ukraść pędy do zaszczepienia...


Basiu, ja też widziałam tę odmianę u koleżanki. On były sadzone u nas w Polsce w latach 60-ych. I ona nie zna nazwy.

Zapytaj pana Hoduna Grzegorza ze Skierniewic.


____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Mazan 16:24, 18 sty 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Basiaw

W komentarzu opisałaś prawdopodobnie kalwię malinową, ale w uzupełnieniu do poprzedniego postu dodam, że mam u siebie dwa spartany. Jednego sadziłem w 1971 roku i drugi sadzony sześć lat temu. To zupełnie różne drzewa. Stary spartan jest podobny do tego z foto natomiast młodszy trochę ma inną fakturę miąższu, a także smak. Obydwa pochodzą z Instytutu Sadownictwa.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Basiaw 17:02, 18 sty 2016


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Pszczelarnia napisał(a)


Basiu, ja też widziałam tę odmianę u koleżanki. On były sadzone u nas w Polsce w latach 60-ych. I ona nie zna nazwy.

Zapytaj pana Hoduna Grzegorza ze Skierniewic.




A wiesz, że już w desperacji planowałam, że jesienią, jak będą owoce, to pójdę na tę działkę, sięgnę przez płot kilka owoców (działka jest teraz opuszczona, wysoko ogrodzona, nie ma z kim porozmawiać)i wyślę do Skierniewic z prośbą o rozpoznanie.
____________________
Nasz mały, zielony świat
Mazan 17:04, 18 sty 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Dodam jeszcze, że o podobnej barwie są malinowa oberlandzka i kalwila jesienna czerwona. Nad nimi się zastanawiałem w swoim czasie, ale wybrałem spartana.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Pszczelarnia 16:48, 19 sty 2016


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
One właśnie tak malinowo smakują ale to nie malinowa.

A nie wysyłaj, zadzwoń do P. Hoduna.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Basiaw 07:36, 20 sty 2016


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Mazan, Malonowa to na pewno nie, owoce dużo drobniejsze i zupełnie inne w smaku.
Ewa, z panem Hodunem się skontaktuję, on chyba tak, jak kiedyś profesor Pieniążek, wie wszystko o jabłoniach.
____________________
Nasz mały, zielony świat
tuchan 01:04, 21 lut 2016


Dołączył: 12 lip 2015
Posty: 91
Witam. Nie mam doświadczenia z sadzeniem drzewek owocowych na wiosnę. Zawsze sadziłem jesienią. Domyślam, się że najlepiej sadzić zanim ruszy wegetacja. Pytanie - czy uwzględniając warunki pogodowe jakie mamy - zakupić drzewka i sadzić teraz czy jeszcze poczekać? A jeśli czekać to do kiedy?
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies