Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Drzewa, krzewy owocowe i pnącza o jadalnych owocach

Pokaż wątki Pokaż posty

Drzewa, krzewy owocowe i pnącza o jadalnych owocach

gosiadeco 08:43, 19 mar 2016


Dołączył: 31 maj 2013
Posty: 57
Witam
Chciałabym posadzić kilka drzewek owocowych. Mam mało miejsca i chciałabym, żeby drzewka pełniły tez funkcje ozdobne w miarę możliwości. Macie jakieś pomysły jakimi roślinami je podsadzić i czy jest to w ogóle możliwe(wiadomo musi być dostęp do zbierania owoców, ciecia i pielęgnacji). Myślałam o brzoskwiniach, moreli, wiśni, czereśni, jabłonce. Macie jakieś pomysły, zdjęcia?
Edek 19:30, 24 kwi 2016


Dołączył: 06 mar 2015
Posty: 37
Witam polecił bym drzewka owocowe prowadzone na płasko lub w kształcie wachlarza są dostępne w dobrych sklepach ogrodniczych same w sobie są ozdobą .
____________________
Edek-Nieustanne dążenie do piękna
Szym3k 13:46, 25 kwi 2016

Dołączył: 13 wrz 2015
Posty: 15
Witam,

Jeżeli takie pytanie już było to przepraszam. Jaka gruszę niskopienną byście polecali do małego ogrodu. Interesowała by mnie odmiana o raczej o twardych i smacznych owocach. Drzewko nie może być duże bo jego stałym miejscem będzie nieduży ogródek przydomowy. Świetnie by było gdyby drzewko było niewrażliwe na mrozy no i gdyby się go robactwo i choroby nie imały (nie wiem czy to jest do spełnienia).

Pozdrawiam
GINCO 10:04, 05 maj 2016


Dołączył: 08 wrz 2015
Posty: 9
Witam,
szukam plennej odmiany Jabłoni lub Śliwy wykształcającej smaczne owoce, ale osiągającej wysokość 3 m., nie więcej! Zależy mi też, aby nie była za niska, większość odmian karłowych jest do 1,5 m. Chodzi o to, aby drzewko stanowiło 'parasol' nad ławeczką, niestety ogródek jest zbyt mały na wysoką odmianę.
Może odmiany półkarłowe?
Ktoś może coś polecić? Ważne, aby była w miarę dostępna w sprzedaży.


Pozdrawiam wszystkich ogrodowiczów
____________________
Mazan 16:07, 05 maj 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
GINCO

Każde drzewo owocowe trzeba ciąć niezależnie od jego wzrostu i to zupełnie inaczej niż u drzew ozdobnych, gdyż cel jest inny. Drzewa ozdobne są cięte żeby się zagęściły czy przybrały odpowiedni kształt, natomiast drzewa owocowe są cięte dla końcowego efektu, jakim jest owocowanie. Tu potrzebne jest cięcie prześwietlające oraz cięcie sanitarne, które usuwa chore i zbędne gałęzie, a nawet konary. Odpowiednio wykonane może obniżyć koronę, a utrzymanie odpowiedniego kształtu należy przeprowadzać co roku w dwóch terminach: zimowo - wiosennym i letnim. Każdy termin ma inny cel - w pierwszym terminie celem jest prześwietlanie i usuwanie chorych gałęzi, w drugim ograniczanie wzrostu gałęzi/wilków, co pozwala na utrzymanie odpowiedniego pokroju i wytworzenie pąków kwiatowych. Dlatego obojętne będzie co kupisz tylko ważne jak będziesz prowadził. Odmiany na podkładkach karłowych średnio osiągają ok. 3 m, na podkładkach półkarłowych ok. 7 m. Podkładek też jest dużo o takim przeznaczeniu, a celem szczepienia na określonych podkładkach jest dostosowanie drzewa do gleby. Tak to wygląda w skrócie i - jak widzisz - trudno coś polecić, gdy w grę wchodzi smak - indywidualna cecha.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
GINCO 08:24, 06 maj 2016


Dołączył: 08 wrz 2015
Posty: 9
Dziękuję za obszerną odpowiedź!

Pozdrawiam również
____________________
Karol99 17:33, 23 maj 2016


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Witam. Czy wiecie może co za szkodnik niszczy moja czereśnie? Zdrowe drzewo ewidentnie marnieje. Na pniu sa powiercone dziurki. Tak samo miałem z morelą rok temu. Drzewo uschło.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Mazan 21:11, 23 maj 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Karol99

Prawdopodobnie "zawitał" do Ciebie ogłodek lub rozwiertek. To kornikowate Jest ich kilka gatunków, ale występowanie podobne.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Karol99 21:42, 23 maj 2016


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Dziękuje. A czy jest szansa żeby to pokonać i uratować drzewo?
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Mazan 21:56, 23 maj 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Karol99

W literaturze są opisane próby, ale nie znam ich skuteczności. Napełniano otwory środkiem owadobójczym i zalepiano chyba plasteliną lub czymś podobnym.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies