Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Co by tu posadzic.....?

Pokaż wątki Pokaż posty

Co by tu posadzic.....?

anbu 10:18, 19 gru 2016


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Jacku moje zdanie jest takie, że jak robisz najpierw tą bazę (żywopłoty i drzewa) to porysuj sobie różne kombinacje/ustawienia, różne kolory i faktury tych drzew. Potem zobaczycie/ustalicie co Wam się najbardziej się podoba


Na tym cyclu siedmiometrowym ja bym za żywopłot dała serby, ale reszta tej rabaty tójwymiarowej to do przemyślenia
Drzewo mi jednak tam bardzo psuje
Toszka pisała, że jeżeli decydujemy się na duże drzewa w ogrodzie to powinniśmy je dawać właśnie w rogach działki - jako klamry spinające

Poczytaj sobie o Klonie Royal Red Tu masz tego klona, u Syli On naprawdę jest piękny
Fajne są też Graby fastigiata (moje najnowsze odkrycie) Tu masz same graby
Bardzo ładny też jest Tulipanowiec amerykański Edward Gursztyn (forma kulista) - chociaż nie wiem jak z dostępnością

Popatrz, można zrobić np tak:

1. Klon Royal Red
2. Żywopłot z serbów
3. Cis lub szmaragd
4. Grab fastigiata
5. Wiąz

Pod tymi trzema drzewami po lewej stronie (na tym wąskim przesmyku) możecie sobie zrobić szpaler z hortensji. Jak tam jest szeroko?



A tu masz hortensje pod Grabami, moim zdaniem fajnie to wygląda
i tu jeszcze
Tu masz czerwone drzewo a pod nim hortki
Fajnie to wygląda kolorystycznie

Jacku to oczywiście tylko przykład/propozycja Musisz jednak uważać z ilością drzew, coby Ci las na działce nie wyszedł

Podsumowując - wybierzcie ulubione drzewa i pojeździjcie z nimi po rabatach a któryś układ na pewno Wam się spodoba

Asiu ten rządek drzew a pod nimi hortensje wcale nie jest taki znowu démodé Mimo wszytko, sporo osób na forum właśnie na taki bezpieczny układ się decyduje
Trzeba mieć niesamowite wyczucie smaku, intuicję projektanta aby próbować zabawy z czymś innym - Ty pewno masz to wszystko, więc do dzieła
____________________
Ania Ogród Ani :)
makadamia 13:02, 19 gru 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ojtam ojtam. Ledwie parę drzewek zaproponowałam i od razu - las.

Jacek musiałby się naprawdę mocno postarać, żeby mieć las na swojej patelni

Zgadzam się co do zasady: duże drzewa po bokach jako klamry spinające. Taka też była moja intencja, chociaż narysowałam tylko lewą stronę (i przesunęłam ją trochę do przodu, żeby zmieścić warzywnik).



Ani koncepcja ze specimen tree na końcu cycka też jest ciekawa: zamiast prowadzić wzrok w dal, skupia go na drzewie, które staje się centralnym punktem kompozycji. Tylko wtedy te nasadzenia z boków trzeba ograniczyć, bo jak nie, to rzeczywiście może wyjść las. No i warzywnik nie za bardzo w tym miejscu.



Gdyby to była moja działka, to pewnie bym tak zrobiła, tylko drzewo wybrałabym jeszcze większe. I przesunęłabym je bliżej środka działki. I posadziłabym większe rośliny po bokach, bo lubię las

A żeby nie było, że tylko Ania umie ładne inspiracje podsuwać, dwie inspiracje od tego samego projektanta

ogród mocno gęsto zarośnięty, chyba nawet z klonem czerwonym jako głównym punktem i

ogród całkiem odsłonięty, z niskimi nasadzeniami.

Osobiście skłaniam się ku pierwszej wersji, z trochę większą ilością trawnika.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 13:07, 19 gru 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
anbu napisał(a)
JackuAsiu ten rządek drzew a pod nimi hortensje wcale nie jest taki znowu démodé Mimo wszytko, sporo osób na forum właśnie na taki bezpieczny układ się decyduje


Ależ ja właśnie uważam, że ten układ jest bardzo a la mode (przynajmniej na ogrodowisku) i to właśnie jest moim głównym (i w zasadzie jedynym) zarzutem

To tak jak z szarymi ścianami w domu: jak bywałam na muratorze to dosłownie wszyscy tak robili i miałam ich serdecznie dosyć, mimo że w sumie podobał mi się ten kolor.

____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Gruszka_na_w... 19:31, 19 gru 2016


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21904
makadamia napisał(a)
Ha, nie sądziłam, że przed świętami, kiedy wszyscy zajęci gotowaniem i sprzątaniem, trafi się jeszcze taka ciekawa dyskusja

Aniu, wybacz, ale właśnie chciałam zaproponować Jackowi coś innego, niż "nigry w rządku, niżej hortensje z miskantami i pas żurawek".

Jacek ma dużą działkę, z pięknymi widokami dookoła i moim zdaniem pasuje tu styl bardziej swobodny, który pozwoli tej działce bardziej wtopić się w otoczenie. Parę miesięcy temu narysowałam Jackowi taką propozycję i w tym kierunku dalej bym szła:





Asiu, to jest REWELACYJNE!
Ogród świetnie się wpisuje w krajobraz. I podoba mi się tok myslenia, żeby sadzic wbrew sztampie.
Nasadzenia pod brzózkami zawsze bedą wymagały nawadniania. Inaczej to nie pojedzie.
Jacku, tam spokojnie mozna sadzić niewielkie klony- takie do 5- 8 m (klon ginnala, klon strzępiastokory, klon ussuryjski, klon grossera, klon ściętolistny- pięknie sie przebarwiają jesienia i maja naturalny pokrój). Sprawdzą się jarzębiny, czyli jarząby, perukowiec, kaliny japońskie i koralowe, bzy palibin.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
pestka56 20:47, 19 gru 2016


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
makadamia napisał(a)

Jacek ma dużą działkę, z pięknymi widokami dookoła i moim zdaniem pasuje tu styl bardziej swobodny, który pozwoli tej działce bardziej wtopić się w otoczenie. Parę miesięcy temu narysowałam Jackowi taką propozycję i w tym kierunku dalej bym szła:


O tym, ile drzew i jakie tam posadzić, możemy dyskutować... potrzebna jest kompozycja wysokich drzew i krzewów. Na ich tle można dać np.: mieszankę róż i wysokich traw.
Ta rabata będzie oglądana z tarasu, który jest stosunkowo daleko i berberysy bagatelle czy lawenda, o których wspomina Jacek będą zupełnie niewidoczne (tzn: jak najbardziej można je posadzić ale jako uzupełnienie kompozycji a nie jej główny element).

A z prawej strony też oczywiście drzewa, tylko się zastanawiam nad tymi brzozami - ile ich tam dać, żeby był oczekiwany efekt, a jednocześnie żeby pod nimi dało radę coś urosnąć


Bardzo mi się podoba taki układ a o tym co posadzić rzeczywiście można dyskutować w nieskończoność.
Poza świerkiem posadziłabym jakiś jałowiec o złotych igłach do kompletu i jako ukłon w stronę zimy. Lilaki, oczary, wierzba purpurowa, derenie o barwnych pędach... Jest w czym przebierać. Można też pomyśleć o jabłonce, czy wiśni ozdobnej.
Nie zgodzę się co do sadzenia bylin typu lawenda, że nie będą widoczne. Mam 25 mb od okien domu lawęndę przed różami i widać ją nawet jak nie kwitnie.
A bylinkami trzeba podsadzić, żeby kolorowo, kwitnąco było Można liliowce, bo one od wczesnej wiosny zielone i nie szpecą rabaty nawet jak już przekwitną. Trawy ozdobne oczywiście i to najlepiej te zimozielone.
Ze względu na widoki za płotem optowałabym za nasadzeniami bardziej naturalistycznymi. Więc może warto pomyśleć o różach naturalnych. Chodun ma spory ich wybór http://rosarium.com.pl/kategoria-produktu/roze-naturalne-dzikie-i-ich-mieszance

Jeśli chodzi o brzozy na prawej rabacie, można posadzić doorenbosy szczególnie te nisko potrójnie rozgałęzione. Będą niewysokie, eleganckie i sporo pod nimi urośnie. Szczególnie pięknie wyglądałyby z tymi brzozami turzyce lub liriope w łanowym nasadzeniu. Można dołożyć żywopłotowo jako zaplecze brzóz derenie.

____________________
Kasia
jacekg80 09:16, 24 gru 2016


Dołączył: 31 sie 2016
Posty: 150
O proszę! Nie było mnie kilka dni a tu takie burzliwe dyskusje. Muszę dokładnie wszystko przeczytać i przeanalizować.

Tymczasem Życzę Wszystkim Wesołych, rodzinnych i niezapomnianych Świat! Wszystkiego Najlepszego

J.
____________________
Jacek i moje ogrodowanie
sylwik69 12:58, 27 gru 2016


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
Jacku masz tyle koncepcji,że jest w czym wybieraćpozdrawiam
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
amelia_b 12:53, 30 gru 2016


Dołączył: 26 maj 2015
Posty: 12720
dołączam do zaglądających. Pozdrawiam
____________________
Pogubiłam się po drodze
jacekg80 10:12, 09 mar 2017


Dołączył: 31 sie 2016
Posty: 150
Witam serdecznie po dluzszej przerwie.
Zbliża sie wiosna, wiec czas ruszyć ze szpadelkiem do ogrodu i kopać dalej
Na obecna chwilę wyglada to tak jak na zdjeciu, ale dam rade wszystko przekopac do końca marca.



Dziekuje za wszystkie propozycje obsadzenia rabat. Ciagle rozmyślam i podglądam Wasze ogrody
Na pewno zacznę sadzenie od tła dla roślin, szmaragdy, cisy i 3 sztuki serbów. Wszystko oczywiście Wam pokażę...., jak już przekopię tą rabatę

____________________
Jacek i moje ogrodowanie
jacekg80 10:49, 09 mar 2017


Dołączył: 31 sie 2016
Posty: 150
Mam kłopot ze skarpą przy tarasie ktora ciagnie sie obok chodnika skręca pod kątem 90 stopni i prowadzi do ulicy z przodu domu. Jak widać na zdjeciach coś juz tam posadziłem, ale to chyba do zmiany. Szmaty tez nie bedzie. Pierwotnie chciałem zrobić żwirową scieżke obok szmaragdów, ale skarpa jest zbyt stroma. I wszystko bedzie spływac. Jesli uda mi sie ja wypłaszczyc, dowioze ziemi to co i jak ją obsadzić? Czy usunąć te cisy i posadzić trawy, irgę płożącą, laweny...., może szpaler hortensi??? Może coś na pniu. Chciałbym zostawić te 3 derenie przy tarasie. Maja stwożyć osłonę przed sąsiadami, wprowadzić trochę intymnosci. Tej furtki też w przyszłosci nie bedzie, jak już dorobimy sie ogrodzenia frontowego :-/ Bez Was nie dam rady





____________________
Jacek i moje ogrodowanie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies