Gdzie jesteś » Forum » Byliny » Świecznica (Cimicifuga)

Pokaż wątki Pokaż posty

Świecznica (Cimicifuga)

Justyna 16:15, 17 paź 2016


Dołączył: 25 paź 2012
Posty: 2282
Świecznica, znana również pod nazwą pluskwica. Jest bardzo atrakcyjną bylina, której kwitnienie zdobi nasze ogrody pod koniec lata. Jej ważnym walorem jest zapach! Upojny, egzotyczny, intensywny. Jak dla mnie, jest najpiękniej pachnącą rośliną kwitnącą w tym okresie. Jest silnie miododajna, więc przyciąga także liczne owadzie towarzystwo.

Uprawiam świecznicę prostą w odmianie Brunette. Jej charakterystyczną cechą są ciemnobrodowe, wręcz czarne, powycinane liście. Do tego kontrastujące białe kwiatostany, kształtem przypominające - jak sama nazwa wskazuje - świeczkę. Kwitnienie rozpoczyna się pod koniec sierpnia i u rozrośnietego egzemplarza trwa ok 4 tyg. Dorasta do ok. 1,4 m.
U mnie rośnie na stanowisku półcienistym i widać, że jest z niego zadowolona Ma spore potrzeby wodne.





Motyle ją kochają

____________________
Mój zielony świat / Wizytówka
Konieczki 23:00, 05 maj 2017


Dołączył: 17 lut 2015
Posty: 2843
Piekna ta Twoja swiecznica, ja od dzis mam dwie w swoim ogrodzie Black Negligee i Artropurpere ( mam nadzieje ze do sierpnia beda takie piekne jak Twoje )
____________________
Zielonym do góry... :)
Anila 22:59, 22 maj 2017


Dołączył: 03 maj 2016
Posty: 29
Od zeszłego roku przymierzam sie do zakupu Świecznicy/Pluskwicy właśnie takiej z ciemnymi liśćmi, Black Negligee i Artropurpere.
Wiecie może jaka jest między nimi róznica?
Wygooglałam zdjęcia i przyznam że nie widzę różnicy.
basia3012 13:58, 25 lip 2021


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9426
Witam, od roku jestem posiadaczką świecznicy. Rośnie w cieniu ale jednak widać, że nie jest jej u mnie za dobrze. Usychają jej liście, całe. Wycinam więc kolejne. Co jakiś urośnie to inny schnie. Co to może być?
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
Mary 20:31, 26 lip 2021


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Może zdjęcie wstaw, Basiu.
Czy żółte są dolne liście? Moje świeczce co roku mają trochę żółtych, dolnych liści. Nie wiem co to jest. Może grzyb. Ale rosną i kwitną, więc usuwam te brzydkie liści i tyle.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
basia3012 23:05, 30 lip 2021


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9426
Mary napisał(a)
Może zdjęcie wstaw, Basiu.
Czy żółte są dolne liście? Moje świeczce co roku mają trochę żółtych, dolnych liści. Nie wiem co to jest. Może grzyb. Ale rosną i kwitną, więc usuwam te brzydkie liści i tyle.

Oczywiście, wstawię. Jutro zrobię.
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
basia3012 23:47, 08 sie 2021


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9426
To zdjęcia mojej świecznicy.







____________________
BasiaOgród Basi Warmia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies