Gdzie jesteś » Forum » Trawy ozdobne i turzyce » Trawy, które nie kwitną/pylą - dla alergika

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawy, które nie kwitną/pylą - dla alergika

inka74 18:06, 22 lis 2016


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 14930
Witajcie, bardzo podobają mi się trawy ale do tej pory unikałam ich w ogrodzie. Syn jest alergikiem i nie chciałam mu, i całej rodzinie, dokładać dodatkowych atrakcji. Gdziekolwiek nie czytam o trawach to albo są to ewidentnie trawy kwitnące (zdjęcia głównie pokazują je w takim stanie) albo nie podawane są informacje o kwitnieniu co nie oznacza, że nie kwitną (patrz hakonechloa). W związku z tym chciałabym stworzyć taką listę traw bezpiecznych dla alergików. Będę wdzięczna za waszą pomoc w tym temacie.

Na razie na liście mam:
1. Imperata cylindryczna Red Baron - piękna czerwona, niska trawa. Wieloletnia. Pięknie się prezentuje w dużej, jednorodnej ilości jak np. u Oli

2. Rozplenica Vertigo - czarna, wysoka (moja ponad 130 cm urosła więc jej 70-90 cm katalogowe to mit - poniżej jak wyglądała we wrześniu tego roku). Jednoroczna w naszym klimacie, choć niektórym się podobno udaje przechować w ogrodzie zimowym czy garażu.


3. Poniżej Vertigo na zdjęciu rośnie tatarak chyba trawiasty (tu mam wątpliwości bo nie było odmiany na doniczce) - bylina w sumie nie trawa ale trawowata w wyglądzie. Trochę mnie denerwuje bo rośnie nieuporządkowana, rozkłada się tylko w jedną stronę ale lubi wilgoć. W miejscu, gdzie u mnie rośnie to akurat zaleta.

4. Konwalnik choć to też bylina taka trawowata. Najpiękniej z jasnymi roślinami się komponuje np. jak u Danusi na zdjęciach z żurawkami

5. Hakonechloa - mam odmianę all gold od chyba 3 lat - u mnie do tej pory nie kwitła ale podobno potrafi. Więc w sumie ta jest pod dużym znakiem zapytania. Jak zacznie kwitnąć - będę musiała się pozbyć ;-(

Czy moglibyście podpowiedzieć inne ciekawe trawy z waszych ogrodów, które nie kwitną lub kwitną bardzo rzadko?

____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Izabela 22:43, 21 lut 2017

Dołączył: 09 lut 2013
Posty: 12
Turzyca i miskanty nie są botanicznie trawami , więc teoretycznie alergik który ma alergię na trawy powinien na nie nie reagować.
Moja córka w zeszłym roku na miskanty Morning Light jak kwitły to nie reagowała.
____________________
Gardenarium 07:17, 22 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Miskanty są botanicznie trawami, należą do rodziny wiechlinowate (Graminaceae).

Turzyce nie są trawami, należą do rodziny ciborowate (turzycowatych).
Konwalnik jest byliną, należy do rodziny szparagowate (dawniej był w rodzinie liliowate).
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
inka74 20:39, 23 lut 2017


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 14930
O widzicie, ujęłyście w słowa to co mi chodziło po głowie a nie umiałam może określić dokładnie. Chodzi o rośliny, które albo są trawami, które nie kwitną lub kwitną rzadko albo wyglądem przypominają trawy ale nie muszą należeć to tej rodziny i dzięki temu może nie będą szkodliwe dla alergika nawet jak zakwitną. Chodzi o rośliny, które tak jak trawy nadadzą rabatom lekkości, zwiewności.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Roocika 14:48, 04 maj 2020


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Iwona, czy rozwiązałam swoją zagadkę? Myślę nad nasadzeniami, a jestem alergikiem. Bardzo reaguje na pyłki traw. Nie chciałabym sobie dokładać. Czy sprawdziły Ci się jakieś rosliny?mdła alergika?
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies